שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

פטנט-קורונה: מדחום שבת לבתי כנסת

בדרך ל"תו הסגול" גם בשבת, וגם לבתי כנסת: מכון צומת פיתח מדחום מיוחד, הפועל בשיטת אינפרא-אדום, המודד חום באופן אוטומטי, ללא הפסקה וללא מגע יד אדם. מפתחי המכשיר טוענים כי הוא יוצב בכניסה לבתי הכנסת על מנת למנוע מחולים להיכנס

למרות ההסרה ההדרגתית של מגבלות הקורונה, בתי הכנסת שנחשבו למוקדי ההפצה הגדולים ביותר בראשית התפרצותה של המגיפה בישראל, עדיין סגורים. בימים האחרונים גוברות הקריאות לפתיחתם המחודשת, תחת מגבלות משרד הבריאות. ואולם אחת הבעיות העיקריות היא חוסר היכולת למדוד חום למתפללים הנכנסים בשעריו בשבת.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

חברת Pangea בשיתוף מכון צומת ("צוותי מדע ותורה"), פיתחו מדחום אינפרא אדום מיוחד מסוג aircare a66 המתאים לשימוש בשבת. הנחיות משרד הבריאות קובעות כי יש למדוד חום בכניסה למקומות עבודה, קניונים וחנויות. המכון שעוסק בפתרונות טכנולוגיים הלכתיים, לרוב בשיטת "גרמא" (מלאכה אסורה הנעשית בשבת בדרך עקיפה או ללא מגע יד אדם), טוען כי הצליח לפתח מנגנון במכשיר הגורם לו למדוד חום באופן אוטומטי, ללא הפסקה וללא מגע יד אדם. כך ניתן למדוד חום גם בשבת.

 

צעד בדרך ל"תו הסגול"

מפתחי המדחום טוענים כי הוא מתאים לכל מוסד ציבורי - החל מבתי חולים ועד בתי כנסת ומקוואות, המעוניינים לקבל את "התו הסגול", בהתאם להנחיות משרד הבריאות. לדבריהם, מדובר על פיתוח חדשני, היות ומדובר במכשיר דיגיטלי המותר לשימוש בשבת, שיוצב בכניסה לבתי הכנסת על מנת למנוע מחולים להיכנס לבית הכנסת.

 

  ()
ככה זה עובד

 

"אסור להגיע למצב שבתי הכנסת הם הגופים האחרונים שייפתחו", אומר ראש המכון, הרב מנחם פרל. "יש דרישה של משרד הבריאות מבתי החולים ומבתי האבות לבדוק במדחום את האנשים המגיעים למקום. גם בתי הכנסת, שאולי היו המדגרות הגדולות של נגיף הקורונה, טרם נפתחו, וייתכן שבדיקת חום תהיה רכיב הכרחי לפתיחתם".

 

מכון "צומת" לפתרונות הלכתיים-טכנולוגיים מעסיק צוותי מהנדסים וטכנאים שכל עיסוקם הוא במציאת סטארט-אפים לשימוש בטכנולוגיה בעיצומה של השבת, מבלי להיחשב מחללי שבת, אך ורק לצרכים הכרחיים כדוגמת בריאות וביטחון – בבתי החולים ובצבא, או סיוע לנכים.

 

בין היתר פיתחו מנהדסי המכון מגוון המצאות שנועדו לאפשר לשומרי המצוות לשרת בכוחות הביטחון ובמערכת הבריאות, עם מינימום חילול שבת, והוכנסו לשימוש, ובהן עט-שבת, טלפון-שבת, מעלית-שבת, אזעקה לארון הקודש, מקלדת שומרת שבת, כיסא גלגלים ממונע ועוד פטנטים.

 

  ()
מדחום שבת

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדחום שבת בכניסה לבית כנסת
מומלצים