שתף קטע נבחר
צילום: טל שחר, רויטרס

34 השרים לא הצילו זוג אחד אומלל

בזמן שבירושלים מושבעת ממשלה מופקרת שמטרתה לרצות פוליטיקאים נכלוליים ושודדי קולות, ברחבי הארץ קורסות משפחות ומתמוטטים אזרחים. מעניין מה חושבים נתניהו וגנץ על ההתאבדות הכפולה בבאר שבע

 

  ()
בני הזוג זיו מטושקה ונטלי בר

היא נמצאה תלויה במרפסת ביתם, בן זוגה שכב מת במיטתם. זוג בשלהי שנות ה-40 לחייו. חבריהם סיפרו שהוא כנראה פוטר מעבודתו והחובות הטביעו אותם. לא אני, ואף לא אחד אחר, יודע מה באמת התרחש בשעות שקדמו למותם. אבל אני יכולה לתאר לעצמי זוג כזה, כורע תחת לחצים כלכליים, לא רואה שום אופק, לא רואה שום מוצא. אני יכולה לתאר לעצמי אותם הולכים לבנק, נכנסים לסניף מלאי חששות ותקווה, אולי יקבלו הלוואה, אבל מיד חוטפים דחייה. אני יכולה לראות אותם חוזרים שפופים הביתה. בוחנים שוב ושוב את החשבונות הנערמים, עוברים על רשימת מכריהם בטלפון, האם מישהו שם יוכל לסייע, ומבינים ש... אין כל מוצא.

 

 

אז גם אם לא כך בדיוק היו הדברים אצל הזוג האומלל הזה, כך הם פני הדברים אצל אלפי ואולי עשרות אלפי בתים אחרים. וזה נורא.

 

ובינתיים, הכותרת ליד מדווחת על ממשלה חדשה שבה יכהנו 34 שרים. מיני משרדים שונים ומשונים הומצאו בן לילה כדי לרצות את בכירי הליכוד, רובם ככולם מיותרים לגמרי: שר במשרד ראש הממשלה, שרה לקידום חברתי, שר להשכלה גבוהה, שרת התיישבות, שר לענייני ירושלים, שר מקשר לכנסת, שר לשת"פ אזורי. מה זה השטויות האלה?

 

מדובר במשרדי דמה הבנויים על בסיס אגפים שנתלשים ממשרדים אורגניים שבמסגרתם פעלו עשרות בשנים. חצי מהם חופפים זה לזה והם יתקוטטו ביניהם על זנבות הסמכות שניתנו להם. ובל נשכח: לכל שר יש גם סגן שר, עוזרים, דובר, נהגים, מכוניות שרד, אבטחה, וכשיתאפשר גם נסיעות לחו"ל.

 

אורלי לוי – הגדולה בין נוכלי הפוליטיקה הישראלית - תהיה שרה לחיזוק וקידום קהילתי. סליחה, מה זה? מישהו חוץ ממי שהמציא את הרעיון המופרך הזה מבין במה היא תעסוק ומה יהיו תחומי האחריות שלה? שישה מיליון שקלים עלות ישירה, פלוס משרדים, ריהוט, פקידים בכירים, מכוניות שרד ומה לא, והכל כדי לרצות עריקה שבזזה את קולות מצביעיה.

 

ומעל הכול מרחפת אומללותם של בני הזוג המתים.

נניח שזוג כזה פונה לבנק לקבל הלוואה כדי לשרוד. אבל הבנק – שקיבל מהמדינה רק 15% ערבות להלוואותיו – מן הסתם יעיף אותו. הבנקים הרי דוחים את רוב בקשות ההלוואה של עצמאים קטנים ואף של גדולים ושל חברות לא "בטוחות". אז אנשים באים לבנק והפקידים צוחקים עליהם בפנים: "אז מה אם הממשלה הבטיחה. לך ל'ממשלה' שתיתן לך כסף".

בני גנץ בנימין נתניהו  (עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
בנימין נתניהו ובני גנץ(עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

צחוק מהעבודה. הממשלה מבטיחה תמיכה במיליארדים, אבל בפועל מסרסת ומעקרת מכל תוכן את ההבטחות החגיגיות שחילקו ראש הממשלה ושריו. צ'ק ללא כיסוי. וזה כשברוב מדינות אירופה, ואפילו בארה"ב מעוז הקפיטליזם, הממשלות מעבירות כסף ישיר לחשבונות אזרחיהם ונותנות ערבויות בשיעורים שבין 40% ל-90%, גם כדי לאפשר הישרדות של האזרחים ועסקיהם, וגם כדי להניע את הכלכלה.

 

אבל אצלנו מה שחשוב זו רק ההישרדות של ביבי. לא של זוג צעיר ואומלל שלחצי החיים הכריעו אותו.

 

אני פוגשת ושומעת ורואה אנשים ששוקעים והולכים. לחלקם אין מושג מאיפה יביאו אוכל הביתה. ואל מול זה זועק לשמיים הניפוח של ממשלת 34 הקודקודים. זו עוולה וטיפשות, ובעיקר זה חסר כל הצדקה.

 

מה מנע מבנימין נתניהו ובני גנץ לסכם על ממשלה של 18 שרים בלבד, ולו רק לשם הדוגמה ומראית העין? איש במפלגותיהם לא היה מורד ועובר לאופוזיציה כי לא קיבל משרת שר. השניים האלה הרי שולטים ביד רמה במפלגותיהם, אז לפחות שינצלו זאת לטובת הציבור ויפסקו: "זה מה יש. כשיתייצב המצב הכלכלי - נוסיף עוד שרים".

 

האם בנימין נתניהו ובני גנץ עשו את החישוב הפשוט, כמה משפחות אפשר להציל מהכספים שהם זורקים על שרים פיקטיביים? או שאין להם לב, או שפשוט לא אכפת להם.

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים