שתף קטע נבחר

נתניהו על הממשלה המנופחת: העלות נמוכה מבחירות נוספות | שידור חי

לקראת ההצבעה על כינון הממשלה ה-35, ביקש נתניהו להשביע עוד שר מהליכוד - בכחול לבן הסכימו. "הגיע הזמן להחיל ריבונות על יהודה ושומרון", אמר בנאומו, "מקווה שמפלגה נוספת תצטרף". גנץ: "העם הותיר לנו לבחור באחדות או בסוג של מלחמת אחים". לפיד השיב לו: "קנו אותך"

 

 

כמעט שנה וחצי אחרי פיזורה של הכנסת ה-20, וכעבור שלוש מערכות בחירות - מושבעת הממשלה ה-35 מדינת ישראל. במליאת הכנסת הוצגה היום (א') ממשלת האחדות בראשותם של בנימין נתניהו ובני גנץ. בהמשך תצביע המליאה על כינון הממשלה החדשה, ולאחר מכן יעלו השרים על הדוכן להצהיר אמונים. בתוך כך, יריב לוין נבחר על ידי הח"כים לכהן כיו"ר הכנסת. ynet מעביר את הליך ההשבעה בשידור חי.

 

ממשלת נתניהו-גנץ החדשה - דיווחים נוספים ב-ynet

גנץ: "העם הותיר לנו לבחור באחדות או בסוג של מלחמת אחים"

לפיד: "הבניין הזה איבד את אמון האזרחים"

 

נתניהו, שהכריז על הקמת ממשלה חמישית בראשותו, התייחס בתחילת דבריו לשותפו בני גנץ: "בני, פעלנו יחד בצוק איתן, אני כראש ממשלה ואתה כרמטכ"ל, להגן על אזרחי ישראל במערכה שאין צודקת ממנה. אני משוכנע שנפעל יחד בהצלחה למען המדינה שלנו". נתניהו אמר כי תאריך קיום הרוטציה לראשות הממשלה הוא 17 בנובמבר 2021. כמה חברי כנסת שהפריעו לדבריו של ראש הממשלה הוצאו מהאולם.

 

 

נתניהו ציין: "זהו יום חשוב למדינת ישראל", והדגיש כי "הממשלה החדשה הוקמה ברצונה של רוב האזרחים והיא תשרת את כל האזרחים". בהתייחסו לממשלת האחדות אמר נתניהו: "מתוך אחריות כבדה בחרנו לפעול להקמת ממשלת חירום ואחדות לאומית. בתוך שנה אחת מדינת ישראל עברה שלוש מערכות בחירות שהעמיקו את הקיטוב וגבו מחיר כבד מקופת המדינה.

 

"אם היינו הולכים לבחירות רביעיות - העלות הנוספת הייתה מסתכמת בשני מיליארד שקלים. העלות הנוספת של ממשלת אחדות, ואני לא מקל בה ראש, היא 85 מיליון שקלים בשנה. העלות הזאת נמוכה לאין שיעור מעלות של בחירות נוספות. זה היה הבזבוז האמיתי. בד בבד היינו נאלצים לדחות את הטיפול בהשלכות הקורונה למועד בלתי ידוע".

השבעת הממשלה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
נתניהו בהצגת הממשלה החדשה, היום(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

 ()

דבריו של נתניהו הופרעו כמה פעמים במהלך נאומו על ידי חברי הכנסת מהרשימה המשותפת ומרצ, שצעקו לעברו: "שוחד, מרמה והפרת אמונים", ו-"אתה נאשם בפלילים". נתניהו הגיב: "אני יכול לתת עצה ממרום שנותיי ומעומק ניסיוני, זה לא עובד. אתה מקבל דרך ארץ אם אתה מראה דרך ארץ".

 

נתניהו המשיך בדבריו ואמר בהמשך דבריו בסוגיית משבר הקורונה: "הסיבה שבישראל המצב שונה הוא בזכות הצעדים שנקטנו בזמן סגירת השמיים, הבידוד הביתי וכמובן בזכותם של אזרחי המדינה ששמרו על הנחיות משרד הבריאות ובזכות הצוותים הרפואיים הנפלאים. אבל המערכה טרם הסתיימה. הסכנה תוסר סופית רק כשיימצא חיסון ובינתיים הנגיף עדיין פה. יש אפשרות שגל קורונה שני חוצה יבשות יפקוד את העולם ואת ישראל כפי שקרה בדיוק במגפת השפעת הספרדית לפני 100 שנים.

 

"באותה מידה ניתן מענה לאתגר הכלכלי העצום שעומד בפנינו. זה יהיה תקציב מורכב שימנע את קריסת המשק ויבטיח יציבות. תקציב שייתן לכם אזרחי ישראל אופק ותקווה על ידי כך שיחזיר מקומות עבודה".

 

 

השבעת הממשלה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
מליאת הכנסת בדיון השבעת הממשלה(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

השבעת הממשלה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

השבעת הממשלה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
חברי הכנסת ביטן וזוהר מהליכוד(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

 

השבעת הממשלה (צילום: אלי מנדלבאום)
רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו בכנסת(צילום: אלי מנדלבאום)

השבעת הממשלה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
בנט(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

השבעת הממשלה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
עמיר פרץ(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

השבעת הממשלה (צילום: ערוץ הכנסת)
חברי הכנסת הורוביץ וזנדברג(צילום: ערוץ הכנסת)

השבעת הממשלה (צילום: ערוץ הכנסת)
(צילום: ערוץ הכנסת)

השבעת הממשלה (צילום: ערוץ הכנסת)
ח"כ פרץ מהרשימה המשותפת(צילום: ערוץ הכנסת)

נתניהו אמר כי הממשלה החדשה תמשיך לסכל ולהרחיק איומים ביטחוניים מישראל, והתייחס גם לסוגיית הריבונות: "ניאבק בניסיון המקומם של בית הדין הבינלאומי בהאג להאשים את חיילי צה"ל בפשעי מלחמה וכמו כן את מדינת ישראל על הפשע הנורא במירכאות של בניית גני ילדים. איזו צביעות, איזה סילוף אמת. חבלי ארץ אלו הם מחוזות לידה של האומה היהודית. הגיע הזמן להחיל עליהם את החוק הישראלי.

 

"צעד זה לא ירחיק את השלום אלא יקרב אותו ואת השלום. האמת היא, וכולם יודעים אותה, שמאות אלפי המתיישבים ביהודה ושומרון יישארו תמיד במקומותיהם בכל הסדר. כל נושא הריבונות עומד על הפרק רק בגלל שפעלתי אישית לקדם אותו במשך שלוש שנים תמימות, בגלוי ולא בגלוי".

השבעת הממשלה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
גנץ בכנסת, היום(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

נתניהו הציג את הממשלה החדשה אחרי שאמר כי הוא מצפה ש"מפלגה נוספת" (רמז למפלגת ימינה) תצטרף לממשלה החדשה. אחריו עלה לדבר שותפו החדש ויו"ר כחול לבן גנץ. לדברי גנץ, "בעוד כמה שעות בעזרת השם נוכל להגיד 'יש ממשלה בישראל, תם המשבר הפוליטי הגדול בתולדות המדינה'. הגיע הזמן לסיים את עידן הפילוג והשיסוי ולהתחיל בעידן של אחדות ופיוס".

 

גנץ, שנאלץ להפסיק את נאומו כמה פעמים בעקבות קריאות ביניים של חבריו עד לאחרונה ממפלגת יש עתיד, הוסיף: "שלוש מערכות בחירות עברנו בשנה וחצי, העם אמר את דברו והותיר לנו המנהיגים משני צדי הבית אחדות או סוג של מלחמת אחים. העם אמר לנו 'תפסיקו לריב ביניכם ותתחילו לעבוד בשבילנו'. אני, ראש הממשלה נתניהו ו-71 חברי ציבור נוספים, הגענו להכרעה ולקחנו אחריות לאומית. אלו אינם רגעים להתבצרות בשאיפות האתמול.

 

"הממשלה שוויונית, ממשלה של איזונים ובלמים. אני וחבריי בחרנו באחדות כדי להגן על אזרחי ישראל לא רק מהאתגרים שמופנים מחוץ לגבולות המדינה אלא גם מהשנאה המכרסמת בנו ופוגעת בחוסן הפנימי שחשוב לביטחון כולו. בחרנו באחדות בתקופה שבה פקידי ציבור מאוימים וגבולות נחצים נגד אנשי ציבור משמאל ומימין".

 

השבעת הממשלה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
לפיד (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
אחרי נתניהו וגנץ עלה לדבר יו"ר האופוזיציה המיועד ויו"ר יש עתיד-תל"ם ח"כ יאיר לפיד. הוא תקף: "הבניין הזה איבד היום סופית את אמונם של אזרחי ישראל. הפוליטיקה לוקחת את הכסף של האזרחים ולא נותנת לנו שום דבר בתמורה. אין שום קשר בין הפוליטיקה לבין החיים האמיתיים של אנשים אמיתיים. בחיים האמיתיים אם ההוצאות עולות על ההכנסות - יצלצלו מהבנק. זה מה שקורה לעשרות עסקים קטנים, אנשים מפוטרים, אוכלים חסכונות.
 
"בבניין הזה, בפוליטיקה, הקורונה היא תירוץ לעשות מסיבה מושחתת על חשבון משלם המסים. מקימים היום את הממשלה הגדולה ביותר, לזה אתם קוראים ממשלת חירום? יש בישראל נכון להיום פחות מ-50 אנשים שמונשמים בגלל הקורונה. יש יותר שרים ממונשמי קורונה. זה לא רק הבזבוז, זה גם הזלזול המוחלט במצוקה של הישראלים. מקימים על חשבונם משרדים מיותרים, חגיגה במאות מיליונים.
 
"אף אחד כמובן לא חושב למכור את המטוס המיותר ב-780 מיליון שקל. בחיים אמיתיים של אנשים אמיתיים, אדם עם שלושה כתבי אישום לא יכול להיות סגן מנהל בית ספר, לא יכול להיות נהג של שר, לא יכול להתקבל לבה"ד 1, אף אחד לא יפקיד כיתת חיילים בידי אדם עם כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים.
 
"בחיים האמיתיים אף אחד לא רוצה שיגידו עליו שהוא שקרן. אם עמדת מול אנשים ונשבעת - לא תחזור בך. יש מושג כזה 'כבוד עצמי'. אם מישהו מנסה להרוס את המשפחה שלה, אין מזה חזרה. אנשים אמיתיים אומרים לעצמם 'אם הוא עשה את זה פעם אחת - הוא יעשה את זה שוב', והם צודקים. פה בבניין, ככל שיורדים יותר - מצליחים יותר. המציאו לזה שם: 'אומנות האפשר'. גנבי קולות ושרים לענייני שום דבר הולכים ואומרים 'פוליטיקה היא אומנות האפשר'. יש מקום שבו אי אפשר".
 
לפיד אמר עוד בהתייחסו לשותפו עד לאחרונה גנץ: "אתה לא מתפשר עם אנשים שפגעו בכל מה שקדוש ויקר לך במשפחה, במדינה. יש גם את ז'אנר המתנצלים, משפילי העיניים, אלה האומרים 'לא הייתה ברירה'. תמיד יש ברירה, תמיד אפשר לשמור על העקרונות שלך בתנאי שאתה מוכן לשלם את המחיר'. אם קנו אותך, לפחות אל תמכור לנו ש'לא הייתה ברירה'.
 
"הייתה לכם הזדמנות לעמוד פה על השולחן עם אנשים שלא פחדו לעמוד מאחורי העקרונות ולא התייאשו והמשיכו להילחם כשהיה קשה. החמצתם את ההזדמנות, ואין הזדמנות שנייה".
 
בממשלה יהיו חברות מפלגות הליכוד וכחול לבן, וכן העבודה, יהדות התורה, ש"ס, דרך ארץ, גשר והבית היהודי. זו תהיה ממשלת רוטציה שבה בנימין נתניהו יהיה ראש הממשלה למשך שנה וחצי, ואחריו ייכנס לתפקיד בני גנץ. ההשבעה אמורה הייתה להתקיים בתחילה ביום רביעי שעבר, נדחתה בהמשך ליום חמישי בלילה, אך נדחתה שוב להיום מכיוון שנתניהו לא השלים את חלוקת התיקים לשרי הליכוד.

 

תמונת השרים הושלמה אחרי שנתניהו עמל למנות את שרי מפלגתו שעות בודדות לפני ההשבעה. האחרון להיפגש עם נתניהו היה ניר ברקת, שהתבשר לאכזבתו כי לא נמצא לו תפקיד ליד שולחן הממשלה. גם אבי דיכטר קיבל הודעה כי לא יכהן כשר. גדעון סער מסר, כצפוי, כי גם אותו החליט נתניהו שלא למנות לשר.

 

לפני כן הוכרז כי זאב אלקין יכהן כשר להשכלה גבוהה ולמשאבי מים. יואב גלנט מונה לשר החינוך. יובל שטייניץ יישאר במשרד האנרגיה המקוצץ, ללא אחריות על תחום המים. צחי הנגבי יחליף בעוד כשלושה חודשים את ציפי חוטובלי במשרד החדש לענייני התיישבות. לפי הצהרת נתיהו חוטובלי אמורה לפנות את התפקיד להנגבי לטובת שליחות בלונדון, אולם היא לא נתנה לכך הסכמה סופית, והובהר לה כי בכל מקרה יימצא עבורה תפקיד אחר.

 

השבעה משותפת של הנגבי וחוטובלי מעלה את מספר השרים בגוש של הליכוד ל-19, אחד יותר ממה שהוסכם מול הגוש של כחול לבן. ואולם, כחול לבן הסכימו לכך לפרק זמן זה. זוהי הממשלה המנופחת ביותר בתולדות מדינת ישראל. נוסף על ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי יכהנו בה 36 שרים וכן סגני שרים.


פורסם לראשונה 17/05/2020 13:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
נתניהו וגנץ
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
מומלצים