שתף קטע נבחר

יצאו לדרך: הושבעו שרי הממשלה ה-35

לאחר שלוש מערכות בחירות ויותר מ-500 ימים של ממשלת מעבר, הושבעה הממשלה המנופחת בתולדות ישראל שתמנה 34 שרים. 73 חברי כנסת הצביעו בעד ו-46 התנגדו. ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החלופי בני גנץ נשבעו אמונים, כאשר הדוכן בכנסת עובר חיטוי אחרי כל הצהרה של חבר בממשלה

 

אחרי שלוש מערכות בחירות - יש לישראל ממשלה חדשה: מליאת הכנסת אישרה הערב (יום א') ברוב של 73 חברי כנסת תומכים מול 46 מתנגדים את הממשלה ה-35 של מדינת ישראל בהובלת ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החלופי בני גנץ. ynet העביר בשידור חי את הצהרת האמונים של שרי הממשלה החדשה.

 

בזה אחר זה עלו 34 שרי הממשלה החדשה והמנופחת והצהירו: "אני מתחייב כחבר הממשלה לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה, למלא באמונה את תפקידי כחבר ממשלה ולקיים את החלטות הכנסת".

בני גנץ בנימין נתניהו  (עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
נתניהו וגנץ(עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

 

  ()

מוקדם יותר אישרה מליאת הכנסת את מינויו של יריב לוין (הליכוד) ליו"ר הכנסת ה-23 שבמהלכה תכהן ממשלת האחדות של נתניהו וגנץ. לוין שקיבל תמיכה של 71 חברי כנסת, הקדים את ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד-תל"ם) שקיבלה תמיכה של 23 חברי כנסת ואת ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) שקיבל תמיכה של 20 חברי כנסת.

 

"ביראת כבוד, בהתרגשות ובתקווה אני מקווה להצדיק את האמון שניתן בי", אמר יו"ר הכנסת החדש שמחליף את יו"ר הכנסת היוצאת יולי אדלשטיין ואת היו"ר הזמני גנץ. "המנהיג הראשון שזכיתי לראות מקרוב זה ראש הממשלה בגין. חוויית המפגש איתו הייתה כל כך עוצמתית, הוא היה הסנדק שלי בברית המילה.

 

"העניקו לי חינוך ציוני שורשי, החינוך הזה עיצב במידה רבה את תפישת עולמי, את מחויבותי המוחלטת לעם ישראל, מורשת אבותינו ולמימוש זכותינו שאינה ניתנת לערעור על ארץ ישראל.

 

"ראיתי באפשרות להיכנס לתפקיד, זאת זכות נעלה שיש להתייחס עליה ביראה ובכבוד, וזכו באמונם של אזרחי ישראל. אלו הם 120 חברי כנסת, כך ראיתי את הדברים אז וגם היום. הכהונה בכנסת היא אינו דבר מובן מאליו. הנושאים המונחים בימים אלה הם כבדי משקל ולעיתים הרי גורל. נשמש כתובתם לכל אזרחי המדינה".

 

השר לוין צייין כי "המתח שבין הרשות המחוקקת לרשות השופטת הוא דבר טוב. דווקא משום מתח זה עלינו להקפיד הקפדה יתרה על כבודה של הרשות השופטת. אולם ההתערבות הגדלה והולכת של בית המשפט העליון בעבודת הכנסת ובסמכויותיה מחייבת אותנו לעמוד בנחישות על כבוד הכנסת, למנוע את הסגת גבולה ולהגן על מעמדה".

יריב לוין (עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת )
השר לוין מקבל את פטיש היו"ר מח"כ איתן גינזבורג(עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת )

נתניהו, שהכריז מוקדם יותר על הקמת ממשלה חמישית בראשותו, התייחס בתחילת דבריו לשותפו גנץ: "בני, פעלנו יחד בצוק איתן, אני כראש ממשלה ואתה כרמטכ"ל, להגן על אזרחי ישראל במערכה שאין צודקת ממנה. אני משוכנע שנפעל יחד בהצלחה למען המדינה שלנו". נתניהו אמר כי תאריך קיום הרוטציה לראשות הממשלה הוא 17 בנובמבר 2021. כמה חברי כנסת שהפריעו לדבריו של ראש הממשלה הוצאו מהאולם.

 

נתניהו ציין: "זהו יום חשוב למדינת ישראל", והדגיש כי "הממשלה החדשה הוקמה ברצונה של רוב האזרחים והיא תשרת את כל האזרחים". בהתייחסו לממשלת האחדות אמר נתניהו: "מתוך אחריות כבדה בחרנו לפעול להקמת ממשלת חירום ואחדות לאומית. בתוך שנה אחת מדינת ישראל עברה שלוש מערכות בחירות שהעמיקו את הקיטוב וגבו מחיר כבד מקופת המדינה.

 

"אם היינו הולכים לבחירות רביעיות - העלות הנוספת הייתה מסתכמת בשני מיליארד שקלים. העלות הנוספת של ממשלת אחדות, ואני לא מקל בה ראש, היא 85 מיליון שקלים בשנה. העלות הזאת נמוכה לאין שיעור מעלות של בחירות נוספות. זה היה הבזבוז האמיתי. בד בבד היינו נאלצים לדחות את הטיפול בהשלכות הקורונה למועד בלתי ידוע".

בני גנץ בנימין נתניהו  (עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
השותפים החדשים(עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

נתניהו גנץ וארדן ()
סלפי של ארדן עם גנץ ונתניהו

 

דבריו של נתניהו הופרעו כמה פעמים במהלך נאומו על ידי חברי הכנסת מהרשימה המשותפת ומרצ, שצעקו לעברו: "שוחד, מרמה והפרת אמונים", ו-"אתה נאשם בפלילים". נתניהו הגיב: "אני יכול לתת עצה ממרום שנותיי ומעומק ניסיוני, זה לא עובד. אתה מקבל דרך ארץ אם אתה מראה דרך ארץ".

 

נתניהו המשיך בדבריו ואמר בהמשך דבריו בסוגיית משבר הקורונה: "הסיבה שבישראל המצב שונה הוא בזכות הצעדים שנקטנו בזמן סגירת השמיים, הבידוד הביתי וכמובן בזכותם של אזרחי המדינה ששמרו על הנחיות משרד הבריאות ובזכות הצוותים הרפואיים הנפלאים. אבל המערכה טרם הסתיימה. הסכנה תוסר סופית רק כשיימצא חיסון ובינתיים הנגיף עדיין פה. יש אפשרות שגל קורונה שני חוצה יבשות יפקוד את העולם ואת ישראל כפי שקרה בדיוק במגפת השפעת הספרדית לפני 100 שנים.

 

"באותה מידה ניתן מענה לאתגר הכלכלי העצום שעומד בפנינו. זה יהיה תקציב מורכב שימנע את קריסת המשק ויבטיח יציבות. תקציב שייתן לכם אזרחי ישראל אופק ותקווה על ידי כך שיחזיר מקומות עבודה".

 

"להחיל את החוק הישראלי על חבלי ארץ אלו" 

נתניהו אמר כי הממשלה החדשה תמשיך לסכל ולהרחיק איומים ביטחוניים מישראל, והתייחס גם לסוגיית הריבונות: "ניאבק בניסיון המקומם של בית הדין הבינלאומי בהאג להאשים את חיילי צה"ל בפשעי מלחמה וכמו כן את מדינת ישראל על הפשע הנורא במירכאות של בניית גני ילדים. איזו צביעות, איזה סילוף אמת. חבלי ארץ אלו הם מחוזות לידה של האומה היהודית. הגיע הזמן להחיל עליהם את החוק הישראלי.

 

"צעד זה לא ירחיק את השלום אלא יקרב אותו ואת השלום. האמת היא, וכולם יודעים אותה, שמאות אלפי המתיישבים ביהודה ושומרון יישארו תמיד במקומותיהם בכל הסדר. כל נושא הריבונות עומד על הפרק רק בגלל שפעלתי אישית לקדם אותו במשך שלוש שנים תמימות, בגלוי ולא בגלוי".

 

נתניהו הציג את הממשלה החדשה אחרי שאמר כי הוא מצפה ש"מפלגה נוספת" (רמז למפלגת ימינה) תצטרף לממשלה החדשה. אחריו עלה לדבר שותפו החדש ויו"ר כחול לבן גנץ. לדברי גנץ, "בעוד כמה שעות בעזרת השם נוכל להגיד 'יש ממשלה בישראל, תם המשבר הפוליטי הגדול בתולדות המדינה'. הגיע הזמן לסיים את עידן הפילוג והשיסוי ולהתחיל בעידן של אחדות ופיוס".

 

גנץ, שנאלץ להפסיק את נאומו כמה פעמים בעקבות קריאות ביניים של חבריו עד לאחרונה ממפלגת יש עתיד, הוסיף: "שלוש מערכות בחירות עברנו בשנה וחצי, העם אמר את דברו והותיר לנו המנהיגים משני צדי הבית אחדות או סוג של מלחמת אחים. העם אמר לנו 'תפסיקו לריב ביניכם ותתחילו לעבוד בשבילנו'. אני, ראש הממשלה נתניהו ו-71 חברי ציבור נוספים, הגענו להכרעה ולקחנו אחריות לאומית. אלו אינם רגעים להתבצרות בשאיפות האתמול.

 

"הממשלה שוויונית, ממשלה של איזונים ובלמים. אני וחבריי בחרנו באחדות כדי להגן על אזרחי ישראל לא רק מהאתגרים שמופנים מחוץ לגבולות המדינה אלא גם מהשנאה המכרסמת בנו ופוגעת בחוסן הפנימי שחשוב לביטחון כולו. בחרנו באחדות בתקופה שבה פקידי ציבור מאוימים וגבולות נחצים נגד אנשי ציבור משמאל ומימין".

 

אחרי נתניהו וגנץ עלה לדבר יו"ר האופוזיציה המיועד ויו"ר יש עתיד-תל"ם ח"כ יאיר לפיד. הוא תקף: "הבניין הזה איבד היום סופית את אמונם של אזרחי ישראל. הפוליטיקה לוקחת את הכסף של האזרחים ולא נותנת לנו שום דבר בתמורה. אין שום קשר בין הפוליטיקה לבין החיים האמיתיים של אנשים אמיתיים. בחיים האמיתיים אם ההוצאות עולות על ההכנסות - יצלצלו מהבנק. זה מה שקורה לעשרות עסקים קטנים, אנשים מפוטרים, אוכלים חסכונות.

 

"בבניין הזה, בפוליטיקה, הקורונה היא תירוץ לעשות מסיבה מושחתת על חשבון משלם המסים. מקימים היום את הממשלה הגדולה ביותר, לזה אתם קוראים ממשלת חירום? יש בישראל נכון להיום פחות מ-50 אנשים שמונשמים בגלל הקורונה. יש יותר שרים ממונשמי קורונה. זה לא רק הבזבוז, זה גם הזלזול המוחלט במצוקה של הישראלים. מקימים על חשבונם משרדים מיותרים, חגיגה במאות מיליונים.

 

"אף אחד כמובן לא חושב למכור את המטוס המיותר ב-780 מיליון שקל. בחיים אמיתיים של אנשים אמיתיים, אדם עם שלושה כתבי אישום לא יכול להיות סגן מנהל בית ספר, לא יכול להיות נהג של שר, לא יכול להתקבל לבה"ד 1, אף אחד לא יפקיד כיתת חיילים בידי אדם עם כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים.

 

"בחיים האמיתיים אף אחד לא רוצה שיגידו עליו שהוא שקרן. אם עמדת מול אנשים ונשבעת - לא תחזור בך. יש מושג כזה 'כבוד עצמי'. אם מישהו מנסה להרוס את המשפחה שלה, אין מזה חזרה. אנשים אמיתיים אומרים לעצמם 'אם הוא עשה את זה פעם אחת - הוא יעשה את זה שוב', והם צודקים. פה בבניין, ככל שיורדים יותר - מצליחים יותר. המציאו לזה שם: 'אומנות האפשר'. גנבי קולות ושרים לענייני שום דבר הולכים ואומרים 'פוליטיקה היא אומנות האפשר'. יש מקום שבו אי אפשר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת
נתניהו וגנץ
צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת
מומלצים