שתף קטע נבחר

הממשלה למאבק באלימות כלפי נשים

אל תגידו שאי אפשר להציל נשים בכוח. אין פתרונות קסם או מעשה אחד הירואי שימנע את הרצח הבא. נדרשת פה התמדה, יצירתיות ורב-מערכתיות

 

מאיה ווישניאק ()
מאיה ווישניאק

בוקר טוב לממשלת ישראל הגדולה בכל הזמנים. הבטחתם לנו ממשלת חירום, אבל בינתיים הקורונה בחופש ויש יותר שרים מנדבקים חדשים. אתמול, בזמן שנשבעתם אמונים למדינת ישראל, העיניים של מאיה וישניאק התבוננו בנו ופילחו את הלב. עיניהן של שמונה נשים שנטבחו מתחילת השנה על ידי בני זוגן הביטו בנו ודרשו צדק. עכשיו אנחנו מפנים את המבט אליכם. כי יש משימה אחת בהולה שחייבת לעמוד בראש סדר העדיפויות שלכם: ממשלת חירום לאומית שתיאבק באלימות נגד נשים.

 

 

כל אחד מכם יכול להדפיס לעצמו את תמונתה של ווישניאק בת ה-22 שנרצחה בחנק. כל אחת ואחד מכם צריכים ללכת לשבעה, לפגוש את ההורים, ללמוד את הנושא, להפשיל שרוולים ולהתחיל לעבוד.

 

עומקה ורוחבה של המשימה החברתית והתרבותית המונחת לפנינו בלתי נתפסים. אל תספרו לנו בלית ברירה את השקר הנורא ש"לא היו סימנים מוקדמים". ודאי שהיו, פשוט כולנו מאומנים היטב להרחיק מאיתנו את הנגע. זה לא אצלנו, זה תמיד בחצר של אנשים אחרים.

 

אל תגידו שאי אפשר להציל נשים בכוח. זו אמירה מביכה שפירושה חוסר אמון משווע בכל המערכות הבסיסיות שלנו. המערכות שאתם מנהלים. אין פה פתרונות קסם, אין פה מעשה אחד הירואי שימנע את הרצח הבא. כמו בכל בעיה שורשית, נדרשת פה התמדה, יצירתיות ורב-מערכתיות. בכל זאת, מי שאיכנו כל אזרח בישראל מחשש להתפרצות מגפה, יכולים ודאי לאכן גברים עם רקורד של אלימות על מנת שלא יתקפו את בנות זוגן. למשל.

 

בממשלה רצינית יגדירו מיד את היעדים על מנת להציל חיים. יגייסו את אנשי המקצוע, יקראו מחקרים, ישמרו על הנושא בראש המהדורות והעיתונים. ממשלת חירום שמורכבת מבכירי מערכת הביטחון ודאי יודעת שביטחון של נשים וילדים לא יכול להיות הפקר. שהאחריות לתיקון מונחת על כתפי כל אחד ואחת מנבחרי הציבור על משרותיהם המנופחות.

 

נכון, לא תוכלו לגזור קופון או סרט, לא תראו מיד תוצאות, זה אולי לא יסדר לכם עוד קדנציה. למעשה מדובר בעבודה סיזיפית ונטולת כל זוהר. אבל זו המשימה הדחופה ביותר.

 

שר האוצר ישראל כץ, באחריותך האישית לתקצב את מגוון התוכניות המעולות שנבנו בעמל של שנים על מנת לאתר ולסייע לנשים בסכנה. השר במשרד הביטחון האחראי על הנושאים האזרחיים, מיכאל ביטון, המציאו בשבילך תפקיד יש מאין, אולי תיקח אתה תחת סמכותך את הביטחון האישי של נשות ישראל?

 

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה ושר המשפטים אבי ניסנקורן, מה אתם הולכים לשנות במערכת האכיפה והמשפט על מנת שעבריינים מועדים לא ישובו לשחוט את נשותיהם?

 

שר החינוך יואב גלנט, שר התרבות והספורט חילי טרופר – המשימה שלכם היא אולי הקשה ביותר. לשנות באופן עמוק ולאורך שנים את התפיסה של אהבה, גבריות וזוגיות בקרב ילדי ישראל. האם אתם ערוכים לכך?

 

שר הרווחה איציק שמולי, השרה לשוויון חברתי מרב כהן, השרה לחיזוק ולקידום קהילתי אורלי לוי-אבקסיס ושרת העלייה והקליטה פנינה תמנו-שטה – בדרך כלל כשיש נושא אחד שעוסקים בו המון משרדים חשובים או מומצאים, זה בעצם אומר שאף משרד לא אחראי עליו באמת.

 

מתי אתם יושבים יחד לייצר תוכנית הבראה מקיפה בתחום? אפשר כמובן שהשר בלי תיק צחי הנגבי, השר המתאם בין הכנסת לממשלה דודי אמסלם או שר משאבי המים זאב אלקין יחליטו להתעמק בנושא אפילו שהוא לא נושק לתחומם הבהול והמהותי.

 

מעכשיו יש למדינת ישראל שני ראשי ממשלה, 34 שרים על לשכותיהם וכנסת אחת. כל שנותר לבקש הוא שאותה אנרגיה ונחישות שהושקעו בשלוש מערכות בחירות והרכבת קואליציה אחת תושקע על מנת למנוע את הרצח הבא.

 

  • חן ארצי סרור היא עיתונאית "ידיעות אחרונות"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים