שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "מקווה להפיץ את מסר קדושת החיים": החרדי שתרם מח עצם לתינוק מוסלמי

  "אני, ישראל מארץ ישראל, הצלתי את חייו של האדי. אני מאושר כל כך": ישראל אוטמזגין, חרדי מאלעד, היה היחידי בעולם שהתאים ב-100% לתרום מח עצם לתינוק בן שלושה חודשים ממשפחה מוסלמית בארה"ב. השבוע הכירו המשפחות לראשונה בשיחת וידיאו: "בכינו בהתרגשות בשני הצדדים. כל החיבור הזה לא יכול להיות מקרי"

   

   

  תרם מח עצם לתינוק מוסלמי ממישיגן: תושב אלעד, ישראל אוטמזגין, הוא ישראלי חרדי המתנדב בארגון "איחוד הצלה". כשהחליט לתרום מח עצם לפני כשנה לערך ונמצא מתאים מתוך מאגר של כ-44 מיליון תורמים, הוא לא היסס לרגע. אלא שאז הגישה המשפחה הנתרמת בקשה לדעת את שם התורם, וגם הוא עצמו נעשה סקרן - וגילה כי מדובר בתינוק בן 3 חודשים ממישיגן בארה"ב, בן למשפחה אמריקאית-מוסלמית.

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

    

  "כשאני משחזר את זה, אני מתרגש בעצמי מכל הסיטואציה. אי אפשר להסביר את זה. זה משהו לא רגיל", אומר אוטמזגין בריאיון לאולפן ynet. "בוא נגיד ככה, הסקרנות נמצאת שם בכל רגע, מהרגע שתרמת. מהיום הראשון שאתה מקבל את הטלפון ומודיעים שאתה מתאים - זו צמרמורת בפני עצמה. איך הגדיר לי את זה הדוקטור? 'תחשוב שזכית בלוטו'.... כמובן שלא היססתי לרגע בכל התהליך הזה".

   

  קיראו עוד בערוץ היהדות:

   

  "לפני מספר ימים קיבלתי טלפון מ"מתאמת השתלות מאגר מח עצם בבית החולים הדסה עין כרם", תיאר בפוסט מרגש בפייסבוק. "'שלום ישראל', אמרה המתאמת 'המשפחה של הילד מעוניינת ליצור קשר ואני יודעת שגם אתה מעוניין, אז אנא בא לחתום על טופס וויתור סודיות'".

   

  אוטמזגין ממשיך ומספר ל-ynet כי התהליך הבירוקרטי היה קצר למדי. "לא עברו 24 שעות מהחתימה על הטפסים, וקיבלתי מסמך עם כל הפרטים של המשפחה: שם ההורים, שמו של הילד ודרכי ההתקשרות איתם בדוא"ל, בטלפון וכל מה שצריך. האמת שבשלב הזה מצד אחד מאוד התרגשתי, אבל מצד שני לא ידעתי איך לפנות אליהם". בפוסט תיאר עוד את החשש: "מי יודע מה מצבו של התינוק? האם חייו ניצלו? הרי אם לא, פנייה אליהם תפתח מחדש את הפצעים ותעמיק את הטראומה".

   

   

   ()
  "בכינו בהתרגשות בשני הצדדים". ישראל אוטמזגין והתינוק שהציל

   

  אוטמזגין החליט לשלוח הודעה זהירה. "הזדהתי כ'התורם', כתבתי שאני מתרגש מאוד ושמאוד רציתי להציל חיים של תינוק. חלפו מספר דקות וקיבלתי תגובה בזו הלשון: 'תודה רבה ישראל שהצלת את הבן שלי. אני לא יכולה להודות לך מספיק. אני ממש מתרגשת להיפגש'. לא היה מאושר ממני באותו רגע. סיכמנו ליצור קשר למחרת באמצעות שיחת וידיאו (ובסיוע מתרגם). עוד לפני שהשיחה התחילה, נרשמו דמעות".

   

  אמו של התינוק סיפרה לאוטמזגין כי בנה נולד עם כשל פיזיולוגי חמור ונדיר הפוגע בפיתוח מערכת חיסונית ופגיעים לכל חיידק או וירוס. באם לא הייתה נמצאת תרומת מח העצם, היה גזר דינו של התינוק עד שנת חיים אחת. "שני האחים הגדולים שלו התאימו ב-50%", סיפרה האם, "ואתה, מתוך כל המאגר העולמי, נמצאת מתאים ב-100%".

   

  "הוא גם הילד שלך. הוא חי בזכותך"

  ההשתלה התבררה כהצלחה גדולה: "אחרי ההשתלה הגוף שלו הגיב בצורה טובה וחל שיפור מיידי במצבו. מאז הוא חלה שלוש פעמים במחלות ילדים עונתיות, והגוף התגבר על החולי", סיפרה האם לאוטמזגין. "זה אומר שהוא גם הילד שלך... הוא חי בזכותך ואין לנו דרך להודות לך".

   

   ()
  "אני גאה להיות שותף בכל דרך בה אפשר להציל חיים. כן, גם בגוף שלי". אוטמזגין

   

  אוטמזגין, שמכנה את התינוק בשם "האדי" (שם בדוי), מתאר כי "בכינו בהתרגשות בשני הצדדים... הכרתי להם את משפחתי והם הציגו בפנינו את האדי החמוד - ילד אמריקאי ממשפחה ערבית, מתוק ומלא שמחת חיים.

   

  "כן, גם אני הייתי מופתע!" מודה אוטמזגין. "אבל אחרי ההפתעה הבנתי איזה חיבור נדיר עשה כאן ריבונו של עולם. איך כל אדם נברא בצלם אלוקים ואיזו זכות זו להציל חיים! לחבר בין עמים שבאופן טבעי לא מחבבים אחד את השני, ולהבין שכולנו בני אדם עם זכות בסיסית לחיים. לכולנו יש רגשות וחלומות עבור הילדים שלנו".

    

   

   ()
  לא היסס לרגע. ישראל אוטמזגין

    

  "לשמחתי, גם בשגרת היום-יום אני עוסק בהצלת חיים, כמתנדב ב'איחוד הצלה'. אני גאה להיות שותף בכל דרך בה אפשר להציל חיים. כן, גם בגוף שלי. לדעת שהצלת מישהו שהוא לא יהודי, שבכלל חי במדינה בקצה השני של העולם - אני מתאר לעצמי שכל החיבור הזה לא יכול להיות מקרי. כשמדובר בתינוק ובמפגש עם הורים, ישר נכנסות לראש הסיטואציות שלך והילדים שלך. ואתה אוטומטית מערבב את כל הרגשות ביחד.

   

  "אז אני, ישראל מארץ ישראל, הצלתי את חייו של האדי. אני מאושר כל כך ומקווה שמכאן יגיע מסר של קדושת חיים לכל העמים בעולם".

   

  צפוי מפגש מרגש על הפרק?

  "האמת שהם רוצים שאני אגיע אליהם, אבל אמרתי להם שכנראה יותר זול שהם יגיעו לארץ. משתדלים לרצות את כולם". 

   

  סייע בהכנת הכתבה: משה מזרחי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים