שתף קטע נבחר

דני דיין: "מתוך 120 ח"כים אין אחד שמתעניין ביהודי התפוצות"

תיק התפוצות נותר מיותם כמעט עד הרגע האחרון, והקטסטרופה שפקדה את אחינו מעבר לים לא הצליחה לרגש את הישראלים - או את מדינת ישראל. ביקורת נוקבת נשמעת מצד גורמים המעורבים בקשר עם קהילות יהודיות בעולם: "לשאלה, השומר אחי אנוכי? - אנחנו עונים: לא כל כך"

אלפי יהודים שנפטרו מקורונה ברחבי העולם, לא הצליחו לעורר הדים רבים בקרב מקבלי ההחלטות בישראל. מלבד כמה יוזמות של סולידריות לא נשמעו אמירות חזקות מצד הממשלה או גופים אחרים בנוגע לטרגדיה שפגעה קשה בקהילות בתפוצות, בעיקר בארה"ב ובצרפת.

 

היכנסו כאן כדי להדליק נר - או להתאבל על הנספים

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

על הרקע הזה נערך בסוף השבוע כנס תמיכה והזדהות של ארגון גשר עם יהודי התפוצות, שבו הטיח קונסול ישראל בניו-יורק, דני דיין, ביקורת על השתיקה הישראלית: "הקשר ליהודי התפוצות לא מעניין את הישראלים, זה כשל חינוכי של החברה הישראלית", אמר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

"מתוך 120 חברי כנסת חדשים, אין אף אחד שמזוהה עם יהודי התפוצות. אפשר לראות שתיק התפוצות לא נחשק על ידי חברי הכנסת. הציבור הישראלי לא מתעניין ביהודים. הפכנו למדינת ישראלים ולא יהודים. לשאלה, השומר אחי אנוכי? - אנחנו עונים: לא כל כך. עלול להיות כתוב עוד 50 שנה שהעם היהודי התפצל לשני שבטים, או ששבט אחד הלך לאיבוד. השאלה האם נגיד אחר כך שעשינו את כל מה שיכולנו כדי לעזור".

 

  ()
לפחות 1,300 יהודים נפטרו בצרפת לבדה

 

הביקורת הזאת באה גם על רקע העובדה שתיק התפוצות נותר גם הפעם בשורות האחוריות של הפוליטיקאים, ולא נמצאו עליו קופצים רבים. את התיק קיבלה, לבסוף, חברת הכנסת עומר ינקלביץ' מכחול לבן, כאשר יש החוששים כי הרקע החרדי שלה יקשה עליה ליצור קשרים אמיתיים עם הקהילות הקונסרבטיביות והרפורמיות המהוות חלק משמעותי מאוד מיהדות ארה"ב.

 

"צופים גם עלייה לישראל"

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, אמר בכנס כי "יש אי ידיעה ואי הבנה לגבי מצב היהודים בעולם. בקורונה שאלו אותי המון על המצב בקהילות היהודיות, ואנשים זוכרים שהעם היהודי היה לצדנו בכל המשברים.

 

  (הקהילה היהודית באיטליה)
פעילות וולונטרית לחלוקת מצרכי מזון ליהודים באיטליה(הקהילה היהודית באיטליה)

 

"יש קהילות יהודיות מפורקות ומשותקות לגמרי ברחבי העולם. המרכזים הקהילתיים סגורים, אין אירועים, זה מזעזע את הקהילות היהודיות. לכן אנחנו צריכים לתמוך בקהילות שזקוקות לנו. הקמנו קרן הלוואות בלי ריבית לקהילות יהודיות, כדי לתת חמצן לקהילות. אנחנו בסוכנות צופים גל אנטישמיות וגם צופים גל עלייה גדול לישראל. ישראל צריכה לאפשר תנאי עלייה וקליטה טובים ולהתארגן מבחינה כלכלית ומבחינת התשתיות במדינה".

 

ח"כ יאיר לפיד שטח את עמדתו לגבי היחס לזרמים השונים והתפיסות השונות ביהדות: "אם אנחנו רוצים לקיים דיון על היחסים שלנו עם יהדות העולם, צריך לומר בשתי השפות במה אנחנו מאמינים. אני מאמין שצריך ליישם את מתווה הכותל, שאסור שיהיה לרבנות מונופול על הגיור. הרפורמים והקונסרבטיבים צריכים להיות שווים לאורתודוכסים, גם בפני החוק וגם בתקציב".

 

בתו של נהג האוטובוס נפרדת מאביה (קובי בורנשטיין)
הלווייתו של נפטר קורונה במאנסי(קובי בורנשטיין)

 

ח"כ לפיד, ראש האופוזיציה החדש, לא חסך ביקורת בטיפול של ממשלת ישראל בפוליטיקה האמריקאית: "ממשלת נתניהו התקרבה יותר מדי למפלגה הרפובליקנית, ואסור לאבד את הדמוקרטים. רוב יהודי ארה"ב תומכים בדמוקרטים. לא צריך ללתת להם לבחור בין אהבתם לארץ לבין הזהות שלהם כאמריקאים".

 

מנכ"ל ארגון גשר, אילן גאל דור, סיכם את כנס הזום הראשון: "נגיף הקורונה הנחית מכה קשה ובלתי נתפסת על הקהילות היהודיות ברחבי העולם. אולם במקביל למשבר הבריאותי והכלכלי, יהודים רבים ברחבי העולם חשים שקיבלו מכה קשה נוספת בדמות התעלמותה של מדינת ישראל מהמשבר העמוק שאותו הם חווים.

 

"העולם היהודי שואל בימים אלה מה עושה ישראל כדי לעזור לנו? דווקא בתקופה זו, חשוב לשמר ולהעצים את הקשר עם יהדות התפוצות, ואנו קוראים למדינת ישראל ולאזרחיה: חבקו את יהודי העולם בתקופה קשה זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קובי בורנשטיין
מחפשים שותפות
קובי בורנשטיין
מומלצים