שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

יהדות העולם מבכה על בניה: "אנחנו מריחים את המוות מסביב"

בבית העלמין "שומרי הדת" שבבורו-פארק נערכו ביום שישי האחרון לא פחות מ-17 הלוויות, כמעט פי-שישה מאשר ביום רגיל. איש חברה קדישא פנה בקריאה ביידיש לקהילה היהודית המקומית בבקשת עזרה. 5% מהנפטרים בבריטניה הם יהודים, בצרפת האחוז מבהיל אף יותר

 

ניו-יורק: המחלה קוטלת גם צעירים

בשכונות החרדיות באזור ניו-יורק כבר מדברים על קטסטרופה. בשל המבנה הקהילתי הבנוי מקהילות רבות ושונות, מתקשים שם לעקוב אחר מספרי הנפטרים, אך הם רבים. בקבוצות הווטסאפ החרדיות דווח עם צאת השבת על פטירתם שישה חסידים, בהם אב צעיר לילדים קטנים, הרב מרדכי זאב הלברשטאם (42) מבורו-פארק, חסיד באבוב.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>      

 

 

הווידיאו שלו ממסיבת הפורים שנערכה רק לפני שלושה שבועות, כשהוא רוקד עם בנו שאומר עליו השבוע קדיש, שובר את הלב. אלה מצטרפים לעוד כמה עשרות יהודים שנפטרו מקורונה מאז התפרצות הנגיף. ביום חמישי האחרון נפטר לפיה פריידריך מקהילת סאטמר, נהג אוטובוס בן 39, שהיה אדם בריא ללא מחלות רקע. הוא הותיר אחריו שישה ילדים, כשהצעיר ביניהם – רק בן 5. על פי דיווחים בתקשורת החרדית בארה"ב, ישנם עוד עשרות יהודים במצב קשה ואנוש.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

בבית העלמין "שומרי הדת" שבבורו-פארק החסידית נערכו ביום שישי האחרון לא פחות מ-17 הלוויות, כמעט פי-שישה מאשר ביום רגיל. מנחם בלום, איש חברה-קדישא המקומי, פנה בקריאה ביידיש לקהילה היהודית המקומית בבקשת עזרה: "יש לנו עומס רב של נפטרים, אין לנו מספיק נהגים ומכוניות. מי שיש לו רכב וואן ומסוגל לעמוד בהסעת נפטרים, זה 'חסד של אמת' ויהיה גם 'מתן שכרו בצידו'".

 

 

בקהילה היהודית בניו-יורק הנמצאת במוקד התפרצות הנגיף בארה"ב, מדברים כבר על אלפי נדבקים. כמעט בכל בית חרדי יש לפחות חולה אחד. בין הגורמים שנמנים שם: ההתקהלויות בחברה החרדית, התפילות בבתי הכנסת, ההלוויות ההמוניות ומסיבות הפורים שהפכו, ברחבי העולם היהודי, לאבן הנגף הבלתי נראית.

 

מוקד ההתפרצות הראשוני במדינת ניו-יורק סומן בבית הכנסת שבעיירה ניו רושל הצפונית למנהטן. לאחרונה דווח על עלייה משמעותית בכמות הנשאים בברוקלין, כששתי שכונות שאותרו כמוקד התפרצות הן השכונות החרדיות בבורו-פארק ובוויליאמסבורג.

 

ההערכות מדברות על כמות לא פרופורציונליות של נדבקים חרדים ביחס לחלקה של הקהילה באוכלוסייה – לפחות 13% מסך כלל הנשאים המאומתים שאובחנו בעיר כולה עד יום רביעי שעבר, והמספרים הללו כידוע רק הולכים ועולים. בין החולים – גם האדמו"ר מסאטמר, הרב אהרן טייטלבוים.

 

בתו של נהג האוטובוס נפרדת מאביה (קובי בורנשטיין)
בתו של נהג האוטובוס נפרדת מאביה(קובי בורנשטיין)

 

בלחץ הרשויות מנסים מנהיגי הקהילה לאכוף תקנות מחמירות הכוללות הישארות בבית. ראש העיר ניו-יורק, ביל דה בלאזיו, הודיע ביום שישי על סגירת כל בתי הכנסת, אולם בחלק מהקהילות החרדיות הקיצוניות לא נשמעו להנחיה – וברובן היא ניתנה מאוחר מדי .

 

בבתי כנסת באזור ניו-יורק נתלו פשקווילים בנוסח "רוצח! כשאתה הולך לבית הכנסת אתה טובל את ידיך בדם יהודי!" שמות לתפילה מופצים בקהילות השכם והערב, ותמונות הנפטרים ממלאות את העיתונות המקומית.

 

לוס-אנג'לס: תשעה חולים מבית כנסת אחד

גם מספר מקרי הקורונה במחוז לוס-אנג'לס, ממשיך לעלות בצורה מדאיגה ועומד על קצת יותר מאלף חולים. למרות האזהרות החוזרות ונשנות שלא לצאת מהבית ולשמור על מרחק בטוח, מסתבר שקשה להרחיק מתפללים מבית הכנסת שלהם.

 

אברהם הכהן רומי קון ()
כרזות נגד מפירי הבידוד בשכונות היהודיות של ניו-יורק

 

בעוד בתי כנסת רבים נעלו את שעריהם, וחלקם עברו לערוך תפילות אונליין בפייסבוק, בית כנסת אחד לפחות הצליח להרגיז רבים על כך שנשאר פתוח – "עדת ישורון" בנורת' הוליווד, שבו נמשכו התפילות למרות האזהרות. ביום שישי נפוצו שמועות על כך שתשעה מבאי בית הכנסת נדבקו בווירוס, ושרשויות הבריאות סגרו את המקום. רב בית הכנסת הכחיש את הדברים, ואמר כי איש מבאי בית הכנסת לא נדבק בקורונה.

 

אבל לא רק יהודים חרדים בארה"ב נמצאים ברמת סיכון גבוהה. גם החילונים חשופים במיוחד, מכיוון שיהודי אמריקה מהווים את אחד הפלגים המוטמעים ביותר בחברה האמריקנית. ביום חמישי נפטר בניו-יורק ההיסטוריון מוריס ברגר (63). שושנה דייוויס, אם צעירה (בת 35 במותה), הותירה ילדה בת 3.

 

  ()
רשימות של נפטרים מתפרסמות בחסידויות חדשות לבקרים

 

סקרים שעוסקים ברמת המעורבות החברתית של האמריקנים מגלים שוב ושוב כי יהודים נמצאים בקשר קבוע עם יותר אנשים ובאופן יותר אינטימי מאשר אמריקנים אחרים. הם נוטים להתאסף ביותר אירועים חברתיים ומשפחתיים, והמעגל הקרוב שלהם מורכב מיותר אנשים.

 

מצבן הפיזי העגום של הקהילות מתבטא גם במשברים כלכליים מקומיים. בכמה מקומות בארה"ב החלו מרכזים קהילתיים יהודיים לפטר את עובדיהם, מאחר והם פועלים על בסיס דמי חבר ושכר הלימוד שאינם משולמים בימים אלה. כך פוטרו במרכז היהודי של פילדלפיה 178 עובדים. החשש בקהילה היהודית הוא שעשרות-אלפי יהודים יפוטרו ויאבדו את הביטוח הרפואי שלהם.

 

צרפת: אין כמעט בית בלי חולה

לפי הערכות של גורמים בקהילה היהודית הגדולה ביותר באירופה, לפחות 80 יהודים נפטרו מהמגיפה, אך הערכות שמעבירים לנו גורמים בכירים מדברים על נתון מבהיל בהרבה: כ-200 יהודים שנפטרו, כאשר בכל המדינה כולה עומד מניין המתים על כ־2,600 בני אדם.

 

  (צילום: OCMA)
אברהם הכהן. נפטר מקורונה(צילום: OCMA)

 

המשמעות: שיעור המתים מקורונה בקהילה היהודית גבוה בצורה מבהילה מחלקם היחסי באוכלוסייה. בין הנפטרים גם רבנים ידועים, ובהם הרב מסעוד טובול (64), שליח חב"ד ומנהל בית הספר לבנות "בית חנה". את המכה הקשה ביותר ספגה הקהילה היהודית בעיר שטרסבורג, שם העיד הרב הראשי בראיון לאולפן ynet על 50%-70% מהקהילה היהודית שנדבקו.

 

"אנחנו יודעים שיהודים רבים נדבקו בבתי הכנסת, במסיבות פורים שבהם אנשים התערבבו ואכלו ביחד", אומר רובר אז'נס, מנכ"ל "הקריף" - ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת "סגרנו את בתי הכנסת והמקוואות, אנחנו עושים הכנות לפסח, ויש שאלות רבות הנוגעות לחיי היהודים והקהילה במשבר. אנחנו קוראים ליהודים לכבד את הנחיות הממשלה ולהישאר בבתים".  

 

 

בנימין קירשבוים, עיתונאי יהודי בפריז, מדבר על מצב קשה מאוד: "בשטרסבורג רוב הקהילה חולה. בפריז אומרים שבתי החולים מפוצצים ביהודים. היו שלושה אירועים שגרמו לזה: דינר גדול שכל מי שהיה שם חלה; הילולה שרבים בה נדבקו - וחג הפורים".

 

"אין בית כמעט שאין בו חולה", אומר קירשנבוים, "וחולה בבית מדביק את כל המשפחה. הבעיה היא שלא עושים פה בכלל בדיקות, אז יש מלא חולים שלא יודעים שהם חולים, והם ממשיכים להדביק אחרים. יש היסטריה לא נורמלית ואנשים לא יוצאים בכלל מהבתים אם לא חייבים".

 

בריטניה: תחלואה מוגברת ומוות בקרב היהודים

עד כה נפטרו לפחות 34 יהודים מקורונה בממלכה המאוחדת, רבים מהם יהודים חרדים - ובהם רבנים ושליחי חב"ד. על פי נתונים שמפרסם ה-JTA קרוב ל-5% מכלל המתים מקורונה הם יהודים, למרות שהקהילה היהודית מהוויה רק 0.3% מאוכלוסיית המדינה.

 

  ()
שמות לתפילה על החולים

 

בקהילה עצמה נשמעת ביקורת על גורמים במגזר החרדי בבריטניה, שמצפצפים לטענתם על הוראות הממשלה האוסרת על כינוסים ותפילות, והתירה רק שני אנשים יחד. בין השאר, תועדו יהודים חרדים מתפללים בהתקהלות ברחוב בסטמפורד היל, השכונה החרדית של לונדון, וחלקם התפללו בחצרות בניינים בניגוד להוראות. בקהילה החרדית בלונדון יש כעס גדול על מספר בתי כנסת שהמשיכו בתפילות, המשתייכים בעיקר לפלג של חסידי סאטמר.

 

על פי ה-JTA, הקבוצה שנפגעה באופן החמור ביותר מהתפרצות הנגיף בקהילה היהודית בבריטניה היא קהילת Spanish and Portuguese Sephardi Community שבצפון לונדון .איבדו בימים האחרונים איבדו מתפללי בית הכנסת הזה ארבעה מחבריהם. הקהילה הצליחה לקבל אישור מיוחד לקבור את מתיה ולא לשרוף אותם .

 

אברהם הכהן רומי קון ()
ארה"ב: מודעות על בתי הכנסת בקהילות היהודיות

 

הרב יוסף דואק, ראש הקהילה היהודית-ספרדית בלונדון, מספר כי "הלוויות שנערכו השבוע לנספי הקורונה בקהילה היו מצומצמות מאוד. אנחנו שומרים על מרחק בטוח ליד חלקת הקבר. זה מחזה שלא ראינו מעולם לפני כן. בני המשפחה של האנשים שנפטרו יושבים שבעה בבידוד ולא מקבלים מנחמים, אלא רק תנחומים בשיחות טלפון או זום".

 

לדבריו, "הקהילה היהודית בנויה על אינטראקציה חברתית, ולכן כל הסיטואציה החדשה שנכפתה בגלל הקורונה, קשה לבני הקהילה. אנשים צריכים להתרגל למציאות חדשה. עכשיו הודענו לכולם שאת ליל הסדר כל אחד יצטרך לחגוג לבד בביתו - זה דבר שלא חשבתי שאגיד למישהו בימי חיי".

 

איטליה: "זה כמו מלחמה"

במדינה מוכת האסון נמנו עד כה שישה נפטרים לקהילה היהודית, כולם ממילאנו – אף שברומא ידועים לפחות שני חולים קשים. "אנחנו מריחים את המוות מסביב", אמרה ניקול נקש ממילאנו לסוכנות הידיעות היהודית JAT. "זה כמו מלחמה שאתה הולך ואנשים מתים מסביבך". 

 

 

הסיבה למספרים הנמוכית יחסית למספר מקרי המוות העצום באיטליה, היא העובדה שהקהילה היהודית במדינה נחשבת ממושמעת מאוד. ראשי הקהילות התיישרו מהר מאוד מול ההנחיות שהוציאו השלטונות. כל בתי הכנסת סגורים ולא נחגגו שמחות. הרב הראשי של יהודי רומא עצמו הוא רופא בכיר, כך שהמסר עבר מהר ומוקדם.

 

בלגיה: הערכות להידבקות של כ-85% המקהילה

האוכלוסייה היהודית באנטוורפן היא דוגמה עצובה למצבן העגום של חלק מהקהילות היהודיות בעולם. הצפי בעיר הוא שכ-85% מהאוכלוסייה היהודית תידבק בנגיף. לפי ההערכות, חמישית מ-17 אלף יהודי אנטוורפן יצטרכו להתאשפז בבית החולים, ועשירית מהם יהיו במצב קריטי. מדובר במספרים גבוהים הרבה יותר מאשר כלל אוכלוסיית בלגיה.

 

לפי ההערכות של ראשי הקהילה ומומחים רפואיים, שחיברו מסמך הערכות שהגיע ל-JTA, 550 יהודים מהקהילה החרדית עלולים למות בשבועות הקרובים. בבלגיה נרשמו כ-1,800 מקרי הידבקות ויותר מ-20 מקרי מוות בכלל האוכלוסייה.

 

ההדבקה הגבוהה בקהילה היהודית מוסברת באינטראקציות החברתיות הרבות יותר של יהודים. "כל היהודים פה מכירים זה את זה, וכל בית כנסת הוא מעין הארכה של הבית והמשפחה הפרטיים", אמר מייקל פרייליך, מחוקק יהודי מאנטוורפן לסוכנות הידיעות היהודית. "אם לבלגי הממוצע יש מעגל חברים ומשפחה של 15 איש, ליהודים יש מעגל של 150".

 

עם זאת, האחראי על הביטחון בקהילה היהודית באנטוורפן סבור כי מדובר תחזיות שגויות ומוגזמות: "מאוד מודעים פה למצב וממושמעים להוראות של הרשויות", הוא אומר. "רבני הקהילה של 'מחזיקי הדת' ו'שומרי הדת' משתפים פעולה ותומכים בהנחיות. הציבור ממושמע".

 

לדבריו, ישנם כמה מבני הקהילה שנמצאים בבתי החולים. "שלומם טוב, ומאחלים רפואה שלימה לכולם. יש עוד עשרות מבודדים בבתים, מחשש שאולי נבדקו, אבל כאמצאי מניעה נשארים בבתים שלא לסכן אף אחד. לצערנו ברביעי שעבר נפטר אחד מחברי הקהילה, אך כרגע המצב בשליטה ומקווים שכך יישאר. אפשר ללמוד הרבה מהקהילה היהודית באנטוורפן".

 

עוד הוא מספר כי "אירגון החירום הקהילתי (CMT) עבר לתפקד בתחום הטיפול בבריאות. מתנדבי 'הצלה' המקומי מספקים שירות רפואי - ואירגונים רבים מספקים אוכל לחולים ולמבודדים. ה-CMT נמצא בקשר עם הרשויות ובתי החולים, ומעביר את המסר לכלל הציבור. הפעלנו קו חם שפעיל לענות על כל שאלות הציבור, ובימים אלה מקיימים את כל המגעים לגבי חג הפסח שלצערנו ייחגג השנה אחרת, איש-איש ביתו.

 

"אנו עובדים כך שכל ההכנות לחג יוכלו להתקיים. התארגנו מבעוד מועד עם ציוד לכל המתנדבים, הרבנים, השוחטים... במסיכות ואמצעי מיגון. אירגון 'הצלה' אף תרם מסיכות לבתי החולים".

 

בסוף השבוע נפטר דניאל אזולאי (72), מציירי הילדים המפורסמים ביותר בברזיל. אתמול (יום א') הצטרפה נפטרת יהודייה ראשונה גם מארגנטינה, בת 82 במותה. במשרד התפוצות עוקבים בדאגה אחר המתרחש בעולם היהודי, ומונים את הקהילות המדאיגות ביותר בפריז ומרסיי שבצרפת; בניו-יורק, שיקגו ולוס-אנג'לס בארה"ב; מילאנו ורומא באיטליה; מדריד וברצלונה בספרד – וכן לונדון.

 

על מנת לסייע לקהילות, גייס משרד התפוצות את פרוייקט מהו"ת - מרכז הערכות והתמודדות בחירום, הפועל כבר שנים בישראל - על מנת להכשיר בצורה מקוונת את ראשי הקהילות לבניית חוסן קהילתי והתמודדות עם מצבי משבר.

 

  • סייעו בהכנת הכתבה: ציפי שמילוביץ, זאב אברהמי ותמר שבק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קובי בורנשטיין
בתו של פריידריך נפרדת
קובי בורנשטיין
מומלצים