שתף קטע נבחר

אין כניסה לכלי רכב: עיריית ת"א-יפו תסב 11 רחובות למדרחובים

בשבועות הקרובים מקטעי רחובות בעיר יהפכו למדרחובים סגורים לתנועת כלי רכב כחלק ממדיניות לתעדוף הולכי רגל ורוכבי אופניים. ההחלטה התקבלה לאחר ההצלחה ברחובות שינקין ולוינסקי. ראש העיר חולדאי: "שמים את הולכי הרגל במרכז"

אחרי שהפכה מקטעים מרחוב שינקין ולוינסקי בתל אביב למדרחובים, הודיעה הבוקר (ג') עיריית תל אביב כי תהפוך עוד 11 מקטעי רחובות ברחבי העיר לכאלה כחלק משינוי המדיניות העירונית לתעדוף הולכי רגל ורוכבי אופניים ועידוד המסחר המקומי. בין הרחובות שייסגרו לתנועת כלי רכב בתוך חודש וחצי: פלורנטין, אשתורי הפרחי, נחלת בנימין, הארבעה, העלייה השנייה, דניאל, אלוף בצלות, נג'ארה, בית הבד, יוסי בן יוסי וסגולה.

רחוב לוינסקי בדרום תל אביב הפך למדרחוב (צילום: איתי בלומנטל)
החל בלוינסקי וימשיך ברחבי העיר. ארכיון(צילום: איתי בלומנטל)

ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, הסביר כי יצירת המדרחובים בעיר היא כחלק מתפיסת עולם כוללת ששמה במרכז את הולכי הרגל, רוכבי הכלים האישיים ומשתמשי התחבורה הציבורית. "כחלק מתפיסה זו, אנו סוללים השנה עשרות קילומטרים חדשים של שבילי אופניים", אמר חולדאי.

 

מדרחובים תל אביב רחובות אין כניסה לכלי רכב אינפו מפה ()

"חנכנו את גשר יהודית, אנו מפתחים את קווי הרכבת הקלה, מרחיבים את רשת נתיבי התחבורה הציבורית, מרחיבים, מוסיפים צל ומשפצים עשרות קילומטרים של מדרכות. בשנה האחרונה הפכנו את רחוב לוינסקי למדרחוב וסגרנו לתנועה את רחוב שינקין בימי שישי, והקהל מצביע ברגליים, תרתי משמע".

 

הרחובות שצפויים להיסגר לכלי רכב הינם רחובות מסחריים אשר בחלקם יוצבו כיסאות וריהוט רחוב בדומה לתהליך שעבר רחוב לוינסקי בשוק לוינסקי. בעירייה מסרו כי "המדרחובים צפויים להיטיב עם התושבים והמבקרים הרבים אשר יזכו ללכת במרחב עירוני בטוח, נגיש ומזמין, המקל גם על שמירת כללי הריחוק החברתי".

תמונה של רון חולדאי (צילום: גבריאל בהרליה)
"הקהל מצביע ברגליים, תרתי משמע". שינוי מדיניות(צילום: גבריאל בהרליה)
 

ברחוב פלורנטין המדרחוב יתפרס בין הרחובות בן עטר-ויטאל-קורדובירו פינת פרנקל ובמקביל יורחב שטח פעילות עסקי הלילה, ברחוב אשתורי הפרחי יוסב הרחוב למדרחוב וחיבורו לכיכר בזל תשפר את המרחב הציבורי ותסייע לעסקי הרחוב. ברחוב נחלת בנימין המקטע בין הרחובות קלישר לרוטשילד יהפוך למדרחוב במטרה להרחיב את מרחב הולכי הרגל ורוכבי האופניים בסביבת אלנבי וכן להרחיב את שטח העסקים.

 

ברחוב הארבעה יהפוך המקטע בין הרחובות קרליבך לדה וינצ'י למדרחוב שיכלול מרחב ציבורי משותף משולב עם אופניים, ברחוב העלייה השנייה יהפוך הרחוב למדרחוב בסופי שבוע ובסמוך לטיילת ישמש הולכי רגל ורוכבי אופניים, ברחוב דניאל בין הרחובות הכרמל והרברט סמואל יוקם מדרחוב שיקל על החיבור מסוף הכרמלית לים.

שוק לוינסקי הופך למדרחוב (צילום: עיריית תל אביב )
בקרוב ב-11 רחובות נוספים. הפיילוט בלוינסקי(צילום: עיריית תל אביב )

רחוב לוינסקי בדרום תל אביב הפך למדרחוב (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

ברחוב אלוף בצלות יוקם בין הרחובות נחלת בנימין לרחוב השוק מדרחוב שישפר ויגדיל את המרחב הציבורי בפלורנטין, ברחוב נג'ארה הרחוב ייסגר לתנועה ויאפשר הגדלה של שטח פעילות העסקים בכרם התימנים.

 

בעירייה ציינו כי המהלך מקדים את הסגירה הצפויה לקטע במסגרת עבודות הקו הסגול של הרכבת הקלה הצפויות להתחיל בעוד מספר חודשים. ברחוב סמטת בית הבד תוסב הסמטה למדרחוב בשעות הערב והלילה מה שיאפשר את הגדלת שטח הפעילות של עסקי הלילה בעורף בית רומנו ואת שיפור המרחב הציבורי ברחוב יוסי בן יוסי.

 

במקביל תרחיב העירייה את המדרחובים הקיימים בשינקין ובלוינסקי. במדרחוב שינקין יורחבו זמני הפעילות בימי שישי בבוקר ובצהריים בין הרחובות רוטשילד עד אלנבי ובמדרחוב לוינסקי יישאר המדרחוב לקבוע בין רחוב השוק לרחוב הרצל העמוס. גורם בעירייה אמר ל-ynet כי הסגירה היא "עד להודעה חדשה"

 

במסגרת היוזמה, ייפתחו המדרחובים לתנועת הולכי רגל ואופניים בלבד, כאשר תתאפשר נסיעת כלי רכב ברחובות החוצים. אופניים יורשו להכנס למתחמים ושטחי הפריקה והטעינה ישונו בהתאם לבקשת בעלי העסקים. מסעדות ודוכני אוכל יוכלו להציב שולחנות וכיסאות על במרחב הציבורי בהתאם להנחיות העירייה.

 

בימים האחרונים החלה העירייה בפעולות יידוע והסברה בקרב התושבים ובעלי העסקים במקטעים אלה, טרם תחילת הפעלתם כמדרחוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עיריית תל אביב
הפיילוט המוצלח בלוינסקי
צילום: עיריית תל אביב
מומלצים