שתף קטע נבחר

ארדן בטקס חילופי השרים: "לסגור את התיק נגד גל הירש"

בטקס החלפת השר לביטחון הפנים, התייחס השר היוצא גלעד ארדן לחקירות שנפתחו נגד מועמדו לתפקיד המפכ"ל: "שום אדם לא צריך לשלם מחיר כי רצה לשמש בתפקיד ציבורי". אוחנה: "יש מי שמייחס לי כוונות כאלה ואחרות, בשלב זה בכוונתי רק ללמוד"

 

 

 

אמיר אוחנה נכנס הערב (יום ב') רשמית לתפקיד השר לביטחון הפנים בטקס שהתקיים בקריית הממשלה שבמזרח ירושלים. השר יוצא, גלעד ארדן, עזב את המשרד לאחר חמש שנים בתפקיד - מחודש מאי 2015 - וימונה לשגריר ישראל באו"ם ובהמשך גם בוושינגטון. בטקס הוא התייחס לפרשת גל הירש מלפני חמש שנים, וטען כי מועמדו לתפקיד המפכ"ל "עבר עינוי דין". חבר הכנסת גדי יברקן יהיה סגנו של אוחנה. ynet העביר את הטקס בשידור חי.

גלעד ארדן ואמיר אוחנה בטקס חילופי השרים במשרד לביטחון הפנים (צילום: שלו שלום)
ארדן ואוחנה בפתיחת הטקס(צילום: שלו שלום)

גלעד ארדן ואמיר אוחנה בטקס חילופי השרים במשרד לביטחון הפנים (צילום: שלו שלום)
ארדן ואוחנה עם יברקן, שימונה לסגן השר לביטחון הפנים(צילום: שלו שלום)

גלעד ארדן ואמיר אוחנה בטקס חילופי השרים במשרד לביטחון הפנים (צילום: שלו שלום)
(צילום: שלו שלום)

ארדן התייחס בדבריו בטקס לגל הירש, שהיה אמור להתמנות למפכ"ל ב-2015 אך נפתחו נגדו חקירות פליליות, ואמר: "קיוויתי שגל יחולל במשטרה את השינויים שרציתי, אבל נפתחו נגדו שורת חקירות שהסתיימו רק לאחרונה בקול ענות חלושה, או שלא הסתיימו עד עצם היום הזה. הדבר הביא לביטול וסיכול המינוי. זה עוול מטורף לקצין גיבור, ואני מצר על כך מאוד וסבור שהפרשה חייבת להסתיים היום. אני קורא ליועמ"ש לקבל החלטה ולסגור את התיק האחרון שנותר נגד גל הירש. אף אדם לא צריך לעבור עינוי דין של חמש שנים ולשלם מחיר כה כבד על הסכמתו לשמש בתפקיד ציבורי".

 

בתחילת הדברים, ארדן החמיא לאוחנה על שביקר שוטרים שנפצעו מירי ביישוב טירה ביום שישי האחרון, ואמר: "השוטרים נפצעו בזמן שביקשו לעשות מה שאנחנו, הממשלה, דרשנו מהם - להגן ולשרת. הם עשו זאת כי הצבנו את חיזוק הביטחון בחברה הערבית בראש סדר העדיפויות, יחד עם משימות קשות שהם עושים בשליחותינו. בחמש השנים האחרונות למדתי שלהיות שוטר זו זכות, אבל זו אחת המשימות הכי מורכבות וכפויות טובה בעולם". ארדן החמיא גם לסוהרים וללוחמי האש.

גלעד ארדן בטקס חילופי השרים במשרד לביטחון הפנים (צילום: לע
"לא היה רגע אחד של שקט בקדנציה". ארדן(צילום: לע"מ)
 

לאחר מכן, סקר ארדן את תקופת כהונתו במשרד: "בתקופת טרור הבודדים חווינו מאות פיגועים, וזיהיתי את הצורך לחזק את המשטרה. הקלתי על אזרחים לשאת נשק במרחב הציבורי והוצאתי ארגונים מסיתים מחוץ לחוק. בלמנו את גל הטרור במחיר כואב וכבד של שוטרות ושוטרים שנפלו בהגנה על אזרחים שהותקפו, וכיום ירושלים היא אחת הערים הבטוחות. מספר המבקרים בה ובהר הבית הגיע לשיא של כל הזמנים, וזה קרה בעיקר ובזכות פעילות התקפית ונחושה".

 

"בקדנציה הזו לא היה רגע אחד של שקט", הוסיף ארדן. "ניסיונות פיגועים רבים סוכלו בהצלחה. שביתות רעב המוניות של מחבלים בבתי סוהר הסתיימו ללא שום הישג למחבלים, ולאחרונה התמודדנו עם מגפת הקורונה ולקחנו חלק מרכז בבלימת הנגיף. בין לבין היה המשרד אחראי על אירועים עצומים כמו האירוויזיון ואחרים".

 

ארדן התייחס לפשיעה במגזר הערבי ואמר כי "הקמנו במגזר תחנות משטרה ותחנות כיבוי חדשות בהיקף חסר תקדים, תפסנו אמל"ח בכמויות אדירות וכל זאת מתוך הבנה שהפשיעה בחברה הערבית מחייבת טיפול מקיף. המלאכה עדיין לא הושלמה, וזהו בעיניי גם האתגר המרכזי של הממשלה והמשרד לשנים הבאות".

גלעד ארדן ואמיר אוחנה בטקס חילופי השרים במשרד לביטחון הפנים (צילום: שלו שלום)
"מייחסים לי כוונות כאלה ואחרות". השר אוחנה(צילום: שלו שלום)

על האלימות נגד נשים והיחידה ללוחמת באלימות בתוך המשפחה, שתפעל מ-1 בספטמבר, אמר: "המסר שלי היה חד וברור - אף אישה לא צריכה להיות מאוימת על-ידי בן זוגה. זה היעד וזה החזון. הגבר האלים הוא זה שצריך להיות מפוקח ומורתע".

 

ארדן איחל הצלחה למחליפו בתפקיד ואמר כי "יש לך את כל הידע והכישורים, והוכחת שאתה לא נרתע מלחולל שינויים. אין לי ספק שתמשיך להוביל את המשרד קדימה בעוצמה". ארדן התייחס גם לתפקידו הבא, ואמר כי "אמשיך להגן על ישראל בחזית המדינית, שגם בה מדינתנו האהובה מתמודדת עם מאבקים לא פשוטים".

 

אוחנה: "עוד יגיע זמן התוכניות, כעת אלמד"

השר לשעבר משה ניסים הגיע גם הוא לטקס והחמיא לשר הנכנס. לאחר מכן דיבר אוחנה, בירך את השוטרים, לוחמי האש והסוהרים ואמר כי "עולם ביטחון הפנים הוא עולם של אנשים שמוכנים להיות הראשונים לתת מענה באירועים מסכני חיים. כמה אומץ וכמה תחושת שליחות יש במי שבחרו בעולם הזה כמרכז חייהם". הוא החמיא לארדן: "הקדשת לילות וימים בתקופה קשה ומאתגרת, חווית את מה שזכה לכינוי 'הסכינתיפאדה', על אף שכלל גם אירועי ירי, והשכלת להבין שהאזרח הישראלי החמוש יכול להיות מכפיל כוח עבור כוחות הביטחון. אין לי ספק שתהיה שגריר טוב ונאמן למדינת ישראל".

 

השר הנכנס הוסיף: "יש מי שמצפים לקבל תוכנית עבודה מלאה לשנים הבאות, ויש מי שמייחס לי כוונות כאלה ואחרות. אבל כוונתי בשלב זה היא ללמוד. עוד יגיע זמן התוכניות, אך ראשית יש ללמוד. היום ובימים הקרובים אקדיש את זמני למפגשים עם ראשי המערכות, עם שרים לשעבר, מפקדים לשעבר ומומחים בתחומי העיסוק השונים של המשרד. כל זאת במטרה לגבש תפיסת הפעלה נכונה לשנים הקרובות".

 

"הנר לרגליי יהיה תמיד מה טוב למדינת ישראל", הוסיף אוחנה. "כך אני אפעל, כך יפעל הצוות שלי, כך יפעלו כל אנשי המשרד. זה, ולא אחר, יהיה המצפן שילווה אותי במשך כל כהונתי. זה עיקר העיקרים, המגדלור שיוביל אותנו בכל שאלה וסוגיה".

 

  

אוחנה דיבר מוקדם יותר גם בטקס חילופי השרים במשרד המשפטים ותקף את הפרקליטות על היעדר הביקורת העצמית: "אני עוזב היום את תפקידי ברגשות מעורבים. הדברים שעליהם התריעו רבים לפניי לא באו על תיקונם - גם התיקון הנדרש בתביעה ובפרקליטות הכללית. המערכת, היום לפחות כבעבר, מכוילת להגן על עוצם ידה יותר משהיא מכוילת להגן על אמון הציבור בה. זה מצער אותי מאוד, אך אני יודע שיום יבוא, והלוואי שהדבר לא יצמח מתוך משבר עמוק, והדברים ייראו אחרת". 

 

ארדן, שייכנס כאמור לתפקיד שגריר ישראל באו"ם, יחליף את דני דנון שמכהן בתפקיד מאז אוקטובר 2015. לאחר הבחירות האמריקניות לנשיאות בחודש נובמבר, ארדן ימונה גם לשגריר ישראל בארה"ב וישמש בתפקיד עד לחודש ספטמבר 2021 - אז יו"ר כחול לבן בני גנץ אמור להיכנס לתפקיד ראש הממשלה. לאורך השנים סירב ארדן למספר הצעות להתמנות לשגריר בארה"ב, אך הסכים להצעתו האחרונה של נתניהו. בשנים האחרונות הספיק ארדן לכהן גם כשר לנושאים אסטרטגיים (במקביל לכהונתו כשר לביטחון הפנים), חצי שנה כשר הפנים, שר התקשורת, שר להגנת העורף והשר להגנת הסביבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלו שלום
ארדן ואוחנה בפתח הטקס
צילום: שלו שלום
מומלצים