שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: מוטי קמחי

  המרוץ לחיסול הקורונה: אלה 6 החיסונים הצפויים

  על אף הירידה בתחלואה בשיא השרב, נגיף הקורונה ממשיך להדביק גם בעונת הקיץ ועיני כל העולם נשואות אל החיסונים שבפיתוח. אלה החברות שנמצאות בפסגת פיתוח החיסונים - ומתי נזכה לראות אותם

   

  השרב לא מצליח לחסל את הנגיף: הדרך היחידה למיגור המגפה, כפי הנראה, היא באמצעות החיסונים. עשרות חברות ברחבי העולם עובדות ללא הרף בניסיון להיות הראשונים שיפתחו את החיסון נגד הקורונה, וכיום שש חברות נמצאות בראש המרוץ הזה, ואלו התחזיות שלהן לחודשים הקרובים:

   

  משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

  מודרנה

  חברת הביוטכנולוגיה מודרנה הייתה מהראשונות שהכריזו על סיום פיתוח החיסון בתמיכת המכון האמריקני לזיהומים. 45 מתנדבים אמריקנים כבר קיבלו את החיסון שעבר בהצלחה את השלב הראשון של הניסויים הקליניים שבו נבדקה בטיחותו.

   

  שלשום (ב') הכריזה החברה כי היא מתקדמת לשלב השני, לאחר שנמצא כי התרכיב בטוח לשימוש בבני אדם, ויוצר בגוף נוגדנים נגד נגיף הקורונה. שמונה מתוך הנבדקים, אף הראו רמות נוגדנים גבוהות יותר מהרמות שנמצאו אצל חולי קורונה שהחלימו.

   

  חיסון (צילום: shutterstock)
  התרכיב בטוח לשימוש בבני אדם. חיסון של מודרנה(צילום: shutterstock)

   

  החיסון החדש הקרוי mRNA-1273 הוא חיסון מסוג RNA שליח: עם כניסתו לגוף הוא "מבטל" את היכולת של נגיף הקורונה לחדור לתאי הגוף. ה-RNA השליח המדובר, מונע היווצרות של חלבון הקרוי Spike הנחוץ לשם היצמדות וירוסי הקורונה לתאי הגוף, וכך למעשה מונע את ההדבקה ומאפשר למערכת החיסון להשמיד את הנגיפים הקיימים, מבלי שיגרמו למחלה.

   

  בחברת מודרנה נערכים להתחיל את ניסויי השלב השני בעוד כשבועיים. בחודש יולי הם צופים שיוכלו להתחיל בניסוי הנרחב של השלב השלישי. אם יוכתר בהצלחה, תוכל החברה להתחיל בייצור המוני של החיסון נגד קורונה. על פי התחזית האופטימית הזו, החיסון יהיה מוכן לקראת דצמבר הקרוב. בחברה אמרו כי עד אמצע 2021 יצליחו לייצר מיליארד מנות חיסון.

   

  חברת מודרנה (צילום: EPA)
  חברת מודרנה(צילום: EPA)
   

  קאנסינו

  חברת CanSino הסינית דיווחה באמצע אפריל על הצלחה בשלב הראשון של הניסוי הקליני בבני אדם בחיסון שפיתחה נגד נגיף הקורונה. החברה הייתה הראשונה בעולם לפתח חיסון נגד קורונה. לפני חודש החלו הניסויים של השלב השני ואם יסתיימו בהצלחה יתחילו הניסויים של שלב 3 המכריע במהלך הקיץ.

   

  החיסון של CanSino קרוי Ad5-nCoV וגם הוא גורם לגוף ליצור נוגדנים המנטרלים את נגיף הקורונה ומונעים ממנו להדביק את תאי הגוף. בחברה צופים כי לקראת שנת 2021 יצליחו ליצור כ-100 מיליון תרכיבי חיסון. לאור העובדה שמדובר בחברה סינית, יש להניח שהראשונים שיזכו להתחסן יהיו תושבי סין.

   

  אסטרהזניקה ואוניברסיטת אוקספורד

  מדעני אוקספורד בשיתוף ענקית התרופות אסטרהזניקה, ייצרו את התרכיב ChAdOx1 שנוסה עד כה על בעלי חיים כולל קופי שימפנזה. החוקרים דיווחו כי החיסון יצר כמות גבוהה של נוגדנים נגד קורונה, והם מתכננים להתחיל בשבועות הקרובים את הניסוי הקליני הראשון בבני אדם.

   

  במהלך חודש יוני, צופים בחברה כי יתחילו בניסוי שלב 2. באוניברסיטת אוקספורד אופטימיים מאוד לגבי הצלחת התרכיב שלהם, ומעריכים שיצליחו לייצר 100 מיליון תרכיבים עד סוף שנת 2020. הייצור יעלה לכדי מאות מיליוני מנות במהלך שנת 2021. הראשונים שצפויים ליהנות מהחיסון החדש, הם תושבי בריטניה.

   

   (צילום: EPA)
  מחכים ליום שהמסכות יירדו(צילום: EPA)

   

  פייזר

  ענקית התרופות פייזר (יצרנית הוויאגרה) יצרה את החיסון BNT162 המכיל חלבונים שונים שכשמוזרקים לגוף, גורמים לו "לחשוב" שמדובר בנגיף קורונה אמיתי, ולייצר נגדו נוגדנים שינטרלו את הנגיף. בחברה נערכים להתחיל בשלב ראשון ושני של הניסויים בשבועות הקרובים. להערכת החברה, עד סוף שנת 2020 יצליחו לייצר מיליוני מנות חיסון, ומאות מיליוני תרכיבים במהלך שנת 2021.

   

   ( )

   

  ג'ונסון אנד ג'ונסון

  חברת התרופות ג'ונסון אנד ג'ונסון עברה בשנה החולפת טלטלה קשה, לאחר שנאלצה להתמודד עם אלפי תביעות ענק בבתי משפט בארה"ב בשאלת בטיחות מוצרי הטלק שלה, לאחר שהועלה החשש שהטלק גרם למקרי סרטן רבים בקרב נשים. אולם למרות אזהרות מפני קריסה אפשרית של החברה, היא נותרה אחת מהענקיות התרופות בעולם, ולא ויתרה גם על כניסה למועדון היוקרתי של החיסונים.

   

  בחברה פיתחו את התרכיב AD26 והיא מתכננת להתחיל בשלב הראשון של הניסויים הקליניים בבני אדם מאוחר יחסית – בחודש ספטמבר הקרוב. בג'ונסון אנד ג'ונסון טוענים כי ברבע הראשון של שנת 2021 יצליחו לייצר 600 עד 900 מיליוני מנות חיסון, וכי עד סוף שנת 2021 יצליחו לייצר מעל מיליארד חיסונים בשנה.

   

  סאנופי בשיתוף GSK

  יצרנית התרופות והחיסונים הצרפתית סאנופי עובדת גם היא על חיסון בשיתוף חברת GSK והניסויים בבני אדם יחלו לקראת בקרוב. שיתוף הפעולה ישתמש בטכנולוגיית האדג'ובנט הייחודית של GSK למצבי פנדמיה אשר תסייע להגביר את התגובה החיסונית של החיסון ואף תאפשר ייצור כמויות גדולות יותר מהחיסון. סאנופי היא יצרנית חיסונים ותיקה, ומתפארת ביכולתה לייצר 100 עד 600 מיליוני מנות עד סוף השנה הנוכחית. בחברה מעריכים שיגיעו לייצור של מיליארד מנות בשנה במהלך 12 החודשים הבאים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים