שתף קטע נבחר

הונגריה הצביעה בעד ביטול ההכרה בטרנסג'נדרים

באיחוד האירופי ובארגוני זכויות אדם מזועזעים מהצעד של הפרלמנט ההונגרי, שקובע כי טרנסים וטרנסיות לא יוכלו מעתה לשנות את מינם במסמכים רשמיים: "חזרה לימים אפלים"

הפרלמנט בהונגריה אישר אמש (יום ג') חוק האוסר על טרנסג'נדרים לשנות את מינם במסמכים הרשמיים, ובכך למעשה מבטל את ההכרה של המדינה בזהות המגדרית שלהם. ההחלטה התקבלה במסגרת אישור תיקונים לחוק העוסק ברישום הלידות, המיתות והנישואים – תיקונים שנעשו בתמיכתם הנרחבת של חברי פרלמנט ממפלגת פידס, זו של ראש הממשלה ויקטור אורבן.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן (צילום: רויטרס)
רה"מ אורבן. "לא מונעים מאיש לממש את זהותו"(צילום: רויטרס)

לפי החוק החדש, שאושר ברוב של 133 מחוקקים מול 57, טרנסג'נדרים ומי שמוגדרים אינטרסקס (בעלי סימני מין זכריים ונקביים כאחד) לא יוכלו לשנות את מינם בתעודת הזהות כך שיתאם את זהותם המגדרית. במסגרת התיקונים לחוק נקבע כי מעתה הסעיף "מין" במסמכים רשמיים כגון תעודות לידה ישונה ל"מין בעת הלידה".

 

התיקונים לחוק נכללו בחבילת חוקים שקודמה בפרלמנט על-ידי סגן ראש הממשלה ז'ולט שמיין, סגן יושב ראש המפלגה הנוצרית-דמוקרטית. "בהתחשב בכך ששינוי מוחלט של המין הביולוגי אינו אפשרי, יש לקבוע בחוק שאין אפשרות לשנות את המין גם במרשם הלידות, הנישואים והמיתות", נכתב בהסבר שצורף להצעה לתיקון החוק.

 

ארגוני זכויות אדם מתחו ביקורת חריפה על שינוי החוק, והם קוראים לנשיא הונגריה להימנע מלאשר אותו בחתימתו – וכך למנוע ממנו לקבל תוקף. הם דורשים שבמקום זאת יישלח החוק לבחינה בבית המשפט החוקתי של הונגריה. עם הגופים שהביעו דאגה מאישור החוק נמנים הפרלמנט האירופי, הנציבות העליונה של האו"ם לזכויות אדם, נציבות זכויות האדם של מועצת אירופה והתאחדות הפסיכולוגים של הונגריה.

אירופה סקר מחקר להט
הונגריה מתרחקת מהערכים של מערב אירופה(צילום: shutterstock)

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל מסר כי ההחלטה "מחזירה את הונגריה לימים אפלים ורומסת את זכויותיהם של טרנסג'נדרים ושל מי שהם אינטרסקס. היא לא רק חושפת אותם לאפליה מוגברת, היא גם מעמיקה את חוסר הסובלנות ואת האווירה העוינת ממילא שאיתם מתמודדת הקהילה הלהט"בית".

 

ממשלת הונגריה מסרה בתגובה כי "ההחלטה לרשום בתעודת הלידה רק את המין הביולוגי בעת הלידה אינה משפיעה על זכותם של גברים ונשים לחוות ולממש באופן חופשי את זהותם כרצונם. הסעיף הרלוונטי בהצעת החוק, שיש מי שמבקרים אותו, בשום פנים ואופן אינו מונע משום אדם לממש את זכויותיו הבסיסיות הנובעות מכבוד האדם או לחיות לפי זהותו".

 

לקריאה נוספת: הונגריה מידרדרת בדירוג הלהט"ב האירופי

 

הונגריה נשלטת על-ידי איש הימין אורבן, שיש המחשיבים אותו לאיש ימין קיצוני, מאז 2010, ובעשור הזה היא נקטה צעדים רבים שגרמו לעמיתיה במערב, ובראשם האיחוד האירופי, לחשוש לגורל הדמוקרטיה בה. הצעד האחרון נגד טרנסג'נדרים הוא רק האחרון בשורה של מהלכים שמרניים של מוסדות השלטון בהונגריה שמהם נפגעו להט"בים. בשנת 2018 הפסיקה הונגריה את המימון לתוכניות לחקר המגדר וביטלה את ההכרה הרשמית בתארים שניים בתחום זה. יושב ראש הפרלמנט ההונגרי השווה את אימוצם של ילדים על-ידי בני זוג מאותו המין לפדופיליה.

 

פעילים למען זכויות הלהט"ב אומרים שאישור התיקונים לחוג ההונגרי אתמול מעורר בהלה בקרב טרנסג'נדרים. "אין לנו מילים לתאר את מה שאנחנו מרגישים", אמרה טינה קורלוס אורבן, סגנית הנשיא של ארגו Transvanilla Transgender Association הפועל למען טרנסג'נדרים. "אנשים שעשרות שנים לא היו להם מחשבות אובדניות חווים כעת מחשבות כאלה. אנשים בפאניקה, אנשים רוצים לברוח מהונגריה למקום אחר שבו יכירו בזהות המגדרית שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
זעזוע באירופה מהחלטת הונגריה
צילום: shutterstock
מומלצים