שתף קטע נבחר

שכנים לא רוצים אותם. עזרו להם לקנות בית

חניכי עמותת "אבוקת אור" הם אנשים בוגרים המתמודדים עם שילוב מוגבלויות: עיוורון, מוגבלות שכלית התפתחותית, מוגבלות פיזית ולקויות תקשורת. בשנים האחרונות הם נאלצו לעבור דירה כל כמה חודשים כתוצאה מאי-קבלה של הסובבים אותם כי :"לגור לצידם זה לא נוח", ו"זה מוריד את ערך הדירה". כעת יש בידיהם הזדמנות נדירה לרכוש שתי דירות בעלות מינימלית. רק כ-200,000 שקלים חסרים, ונותר עוד יום לסיום הקמפיין. עזרו להדליק עבורם את האור

קוראים לי עומר מושיוב בן 33 וזכיתי לגדול לצד אחות עם צרכים מיוחדים. רובכם לא יודעים מה המהות של זה וכמה עומק יש בזה. לגדול לצד אחות עם צרכים מיוחדים זה לפני הכל להבין איך לקבל ולהתייחס לאדם השונה מאיתנו. לגדול לצד אחות עם צרכים מיוחדים זה לדעת שאתה צריך להיות זמין 24/7 לכל צורך אפשרי מהדבר הבסיסי למורכב ביותר.

 

לאחותי קוראים לימור והיא בת 40, לימור מאובחנת כאדם עיוור עם פיגור שכלי קשה ומחלות רקע נוספות.

 

לימור בשבילי היא האור והלב של הבית, היא הייתה חלק משמעותי בתהליך ההתבגרות שלי ותרמה רבות לגיבוש הערכים שלי, ועד היום היא חלק משמעותי ועיקרי בחיים שלי.

 

לימור מטופלת על ידי עמותה יוצאת דופן בשם "אבוקת אור". העמותה הוקמה על ידי קבוצת הורים לאנשים בוגרים (מעל גיל 21), המתמודדים עם שילוב מוגבלויות: עיוורון, מוגבלות שכלית התפתחותית, מוגבלות פיזית ולקויות תקשורת.

 

צפו בסרטון המציג את פעילות עמותת "אבוקת אור":

 

העמותה נוסדה בשנת 2004 במטרה להקים שירות יחיד מסוגו בארץ: מרכז יום שיקומי-טיפולי שייתן מענה המותאם לנכות ייחודית זו. לאחר 12 שנות פעילות במרכז היום, במהלכן גדל משמעותית מספר החניכים בו, אבוקת אור החלה להפעיל גם מערך דיור קהילתי.

 

"לגור לצידם זה לא נוח"

מרכז היום מעניק תוכן ומשמעות ליומם של החניכים, במתן תעסוקה מותאמת ליכולות של כל חניך, בפעילות טיפולית וחווייתית על ידי חוגים שיקומיים: דרמה, אמנות, מוזיקה, תנועה, בישול, גינון וכל פעילות ששמה דגש על שילוב של חוויות חושיות ומתן גירוי קוגניטיבי. הפעילות במרכז היום מעניקה מסגרת חברתית משמעותית באמצעות עבודה בקבוצות קטנות, שבהן מושקעת מחשבה רבה בהרכב האנושי ובשילוב משמעותי של הקהילה בחיי מרכז היום.

 

מערך הדיור של אבוקת אור מונה חמש דירות בקהילה. בכל דירה צוות מדריכים המלווים את הדיירים בכל שעות היום והלילה ויוצרים ביחד מרקם חיים עשיר וחם, הכולל דאגה למשק בית, חוגים מגוונים, טיולים, סיורים ועוד.

 

חניכי
לימור בפעילות בעמותה

 

אנו רואים בכל דירה "בית לחיים" עבור כל דייר, בו יחוש שלווה וביטחון. אנו רואים חשיבות רבה במגורים בדירות ראויות ומכובדות, נגישות ומאובזרות היטב.

 

כאח של לימור אני עד לכך שהעמותה הזאת מקדישה יום וליל למען הילדים ונותנת להם את כל הכלים להצלחה והנאה קולקטיבית.

 

במהלך השנים האחרונות לצערי לימור יחד עם חבריה לעמותה עברו מדירה לדירה כל כמה חודשים כתוצאה מאי קבלה של הסובבים אותם, הטענות היו בסגנון של "לגור לצידם זה לא נוח", "זה מוריד את ערך הדירה". אני מבין את הטענות הללו אך לא מסכים איתן, אני לא בא לבקר אף בן אדם אלא מגיע ממקום של שיתוף.

 

שום פעולה לא מובנת מאליה

אני רוצה להתעכב לרגע ולהסביר מדוע כל כך חשוב לילדים מיוחדים כאלו דירות קבע. תבינו, פעילויות שלנו בחיי היומיום נראות כפעולות הכי פשוטות, כמו לגשת למטבח ולפתוח את המקרר או רק לגשת למטבח או לגשת לחדר השינה, הן לא מובנות מאליהן.

 

חניכי
עומר ולימור מושיוב. "וזכיתי לגדול לצד אחות עם צרכים מיוחדים"

 

כל הפעולות האלו שאנחנו אפילו לא שמים לב אליהן במהלך היום, לחניכים האלו הן מורכבות מאוד, ויכול לקחת להם במקום חדש כל פעם כחצי שנה ואפילו יותר לבצע אחת מהפעולות האלו.

 

קולטים? חצי שנה בשביל למצוא את המטבח או לגשת לחדר השינה, ואלו רק שתי פעולות, תחשבו עוד כמה יש שלא ציינתי.

 

לכן מאוד חשוב לנו כעמותה, כמשפחות, כמי שמחוברים באופן אישי, שיהיה לחניכים עתיד יציב, ולצורך כך אנו זקוקים למקומות יציבים וקבועים שיהיו שייכים להם, אחרת כל תנועה מחדש יוצרת זעזוע מאוד משמעותי שגורר נסיגה בהתנהגות של החניכים.

 

הזדמנות היסטורית למגורי קבע

במהלך השנה האחרונה העמותה החליטה לשים קץ לדירות שכורות /זמניות והציבה קניית דירות קבע כמטרה. העמותה זכתה במכרז של ביטוח לאומי, "קול קורא" שנותן סיוע לרכישת שתי דירות, אך הכסף של הסיוע עדיין לא מספיק ולשם כך העמותה זקוקה למיליון וחצי שקלים נוספים לצורך מימוש הזכייה והמטרה הנעלה שהציבה לעצמה.

 

חניכי
"מזמינים אתכם להדליק עבורם אבוקת אור"
 

 

הזכייה במכרז היא חד-פעמית ואם לא נצליח לגייס את הסכום הנ"ל הכסף יישאר בביטוח הלאומי ואנחנו נפסיד את ההזדמנות ההיסטורית הזאת.

 

במאמצים גדולים הצלחנו להגיע כבר לסכום מכובד מאוד של כ-1,300,000 שקלים. 86 אחוז מהסכום כבר גויס וריגשה אותנו ההבנה שאנחנו לא לבד, ושיש מאות "מדליקי אור" יחד איתנו.

לקמפיין נותרו עוד כ-36 שעות (אור לפרסום שורות אלו).

 

אנו קוראים לכם ומזמינים אתכם להיות שותפים ולעזור לנו להגשים את החלומות של החניכים ולהדליק עבורם אבוקת אור שתבער תמיד.

 

תודה רבה,

 

עומר מושיוב, אח של לימור.

 

לתרומות לרכישת בתי קבע עבור חניכי "אבוקת אור" לחצו כאן .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים