שתף קטע נבחר

עוד עזרה לטראמפ מאוקראינה? "הקלטות ביידן" צצו בקייב

חבר פרלמנט שנחשב פרו-רוסי פרסם הקלטות שבהן נשמעים לכאורה מועמד הדמוקרטים לנשיאות ונשיא אוקראינה דאז פורושנקו דנים בהדחת התובע הכללי של קייב, הצעד שטראמפ טען כי נועד להציל את בנו של ביידן. פרשנים אומרים שבהקלטות אין חדש: "ניסיון להביך את הדמוקרטים לפני הבחירות"

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי הודיע אתמול (יום ד') כי התביעה בארצו פתחה בחקירה פלילית בנוגע לְהקלטות שבהן נשמעים לכאורה הנשיא האוקראיני הקודם, פטרו פורושנקו, והמועמד הנוכחי של הדמוקרטים לנשיאות ארה"ב ג'ו ביידן, משוחחים על התנאים שבהם תקבל קייב סיוע של מיליארד דולר.

 

ארה"ב בוחרת 2020 – סיקור נרחב ב-ynet:

 

ההקלטות, שאמיתותן טרם הוכחה ושלפי דיווחים עברו עריכה משמעותית מאוד, פורסמו ביום שלישי על-ידי אנדרי דרקאך, חבר פרלמנט אוקראיני, שמאשים זה זמן רב בשחיתות את ג'ו ביידן ואת בנו האנטר ביידן, שהיה חבר במועצת המנהלים של חברת הגז האוקראינית "בוריסמה". בהקלטות אין ככל הנראה חומרים העשויים להפליל את ביידן או בנו, אבל יש הרואים בפרסומן על-ידי חבר הפרלמנט האוקראיני ניסיון להביך את ביידן וכך לעזור לנשיא הרפובליקני דונלד טראמפ לנצח את ביידן בבחירות לנשיאות שייערכו בנובמבר.

ארה
ג'ו ביידן. התובע נחשב למושחת(צילום: EPA)

החקירה האוקראינית מתנהלת בחשד לבגידה ולניצול סמכויות לרעה, ופירוש הדבר שהיא מכוונת בעיקר נגד נשיא אוקראינה לשעבר פורושנקו. פורושנקו עצמו הדף את הטענות הנשמעות כעת נגדו בשל ההקלטות, וטען כי מדובר בזיוף שאחראים לו הכוחות הפרו-רוסיים באוקראינה. בקמפיין של ביידן סירבו לעת עתה להגיב על ההתפתחויות.

 

פגישה עם ג'וליאני

פתיחת החקירה, נזכיר, באה בצלה של פרשת "אוקראינה גייט", שבמסגרתה נחשף בקיץ שעבר כי טראמפ לחץ על זלנסקי, אז נשיאה החדש של אוקראינה, לפתוח בחקירה בנוגע למעשיהם של הביידנים בארצו. חשיפת השיחה ההיא הובילה להליך הדחה נגד טראמפ בקונגרס ולמשפט הדחה נגדו בסנאט, בשל הטענות כי בדבריו אלה ובמעשים נוספים שביצעו שליחיו לחץ טראמפ על מנהיג מדינה זרה להשפיע על הבחירות בארה"ב. נגד טראמפ נטען שכדי לקדם חקירה באוקראינה שתציג את יריבו ביידן כמושחת הוא הורה להקפיא חבילת סיוע גדולה לקייב, וכך השתמש למעשה ביחסי החוץ של ארה"ב ובמשאביה הלאומיים ככלי פוליטי.

דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
טראמפ. עמד למשפט בסנאט(צילום: רויטרס)

נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו לבד ב עימות לקראת סיבוב שני ב בחירות (צילום: EPA)
פורושנקו. "זה מבצע נגד אוקראינה"(צילום: EPA)

חבר הפרלמנט האוקראיני דרקאך, שחשף את ההקלטות, נפגש בדצמבר האחרון עם עורך דינו של טראמפ רודי ג'וליאני בקייב, והפגישה ביניהם נתפסה על-ידי רבים כחלק מהקמפיין המתוכנן נגד ביידן, שכבר אז סומן כמועמד המוביל בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות. דרקאך טען שלשום כי בשנים 2016-2015 הבטיח ביידן, אז סגן נשיא ארה"ב, לפורושנקו, אז נשיא אוקראינה, ערבויות להלוואה בסך מיליארד דולר בתמורה לכך שידיח את התובע הכללי ויקטור שוקין כדי למנוע ממנו לחקור את חברת הגז "בוריסמה" שבמועצת המנהלים שלה היה חבר בנו, האנטר ביידן. לדברי המחוקק, הבקשה הזו נועדה "לאפשר את המשך המזימות והשחיתות הבינלאומית של בוריסמה".

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי (צילום: AP)
נשיא אוקראינה זלנסקי. השיחה עם טראמפ הובילה להליך הדחה(צילום: AP)

רודי ג'וליאני רודולף ג'וליאני עורך דין של נשיא ארה
רודי ג'וליאני. פגישה בקייב בדצמבר(צילום: EPA)

בהקלטות שפרסם דרקאך נשמעים שני גברים, שלטענתו הם ביידן ופורושנקו, דנים בהחלפתו של שוקין כתנאי למתן הסיוע, אבל "בוריסמה" אינה נזכרת בהן. ביידן, יצוין, כבר הצהיר בעצמו בעבר כי הסיוע הותנה בהדחת שוקין. שוקין נחשב בעיני רבים במערב לתובע מושחת, והדחתו הוצגה כחלק מהמאמץ של הממשל האמריקני, האיחוד האירופי והמַלווים הבינלאומיים להילחם בשחיתות באוקראינה. שוקין אכן פוטר בסופו של דבר, במרץ 2016. טראמפ ובעלי בריתו טענו כי ביידן רצה ששוקין יודח כדי להציל מחקירה את החברה שבה עבד בנו.

 

איפה הלכלוך?

באחד הקטעים הערוכים שפורסמו השבוע בהקלטות המודלפות-לכאורה נשמע הגבר שנטען כי הוא פורושנקו אומר ששכנע את שוקין להתפטר, וזאת כ"צעד שני" במסגרת מילוי ההבטחות שנתן לביידן כדי לקבל את הסיוע לאוקראינה. בקטע אחר נשמע הגבר שנטען כי הוא ביידן אומר: "עכשיו כשהתובע החדש נכנס לתפקיד אנחנו מוכנים להתקדם ולחתום על הערבויות החדשות להלוואה של מיליארד דולר". דרקאך טוען כי השיג את ההקלטות מ"עיתונאים חוקרים" כלשהם, וכי הן נעשו על-ידי פורושנקו.

 

פרשנים באוקראינה מעריכים כי דרקאך מנסה לעזור לטראמפ במרוץ שלו לנשיאות. "אין ספק שדרקאך משחק בשביל טראמפ", אמר וולודימיר פסנקו, ראש מכון המחקר "פנטה" שמושבו בקייב. עם זאת הוא ציין כי בהקלטות אין שום דבר מפליל. "אין שום דבר מאוד סנסציוני בשיחות האלה", אמר. "איפה הלכלוך על ביידן? איפה ההתייחסות לבוריסמה? אין שם שום דבר כזה. במקום זה, בשיחות האלה שומעים שיחות בין פוליטיקאי זר ומשועבד לבין הבוס שלו, שזה דבר עצוב אבל טבעי עבורנו כאן באוקראינה, אבל לא סביר להניח שזה ירשים את האמריקנים".

ארה
האנטר ביידן, בנו של מועמד הדמוקרטים לנשיאות(צילום: AP)

מבקריו של חבר הפרלמנט דרקאך מדגישים את קשריו עם רוסיה ועם ג'וליאני. בעבר היה דרקאך חבר במפלגה פרו-רוסית, והוא למד בבית ספר תיכון שהפעיל הקג"ב במוסקבה. אביו הוא איש קג"ב לשעבר. רוסיה, נזכיר, פלשה לאוקראינה בשנת 2014, אחרי ההפיכה שבה הודח הנשיא הפרו-רוסי ויקטור ינוקוביץ'. היא סיפחה אליה את חצי האי קרים, ומאז היא תומכת במורדים הפרו-רוסים במזרח אוקראינה. במלחמה שם נהרגו בשש השנים האחרונות כ-14 אלף בני אדם, ובצל האירועים הטילו ארה"ב והאיחוד האירופי סנקציות כבדות על מוסקבה. אחרי הדחת ינוקוביץ' נבחר פורושנקו לנשיא, כשברקע הבטחתו לקרב את אוקראינה למערב במקום לרוסיה.

 

פורושנקו טען אתמול כי פרסום ההקלטות הוא ניסיון של "הגיס החמישי" של רוסיה באוקראינה לפגוע בתמיכה חוצת-המפלגות של ארה"ב בקייב. הוא כינה את פרסום ההקלטות "מבצע נגד אוקראינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ג'ו ביידן. השם "בוריסמה" לא מוזכר
צילום: רויטרס
מומלצים