שתף קטע נבחר

תנועתו של אבו מאזן מתפארת: מונעים כניסת כוחות ישראליים לחברון

לאחר הצהרת יו"ר הרשות על הפסקת התיאום הביטחוני, בעמוד הטוויטר של הפתח פורסם תיעוד של המנגנונים הפלסטיניים מורים לכוח מג"ב לחזור על עקבותיו. הרש"פ ל-CIA: מבטלים את ההסכמים עם ארה"ב. מקורות פלסטיניים: הפסקת התיאום אינה אור ירוק לפיגועים

  

 

הרשות הפלסטינית פרסמה הערב (יום ה') תיעוד מהיום, שבו אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים מונעים מכוח מג"ב להיכנס לעיר חברון. הכוח חרג משטח הפעילות המבצעית שתואם לו מראש, והפלסטינים הורו לו לחזור על עקבותיו. תקריות כאלה מתרחשות מפעם לפעם, אלא שלאחר הצהרת אבו מאזן השבוע על הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל בשל כוונות הסיפוח הן מקבלות משמעות אחרת. תיעוד האירוע הזה פורסם בדף הטוויטר הרשמי של תנועת פתח של אבו מאזן, מה שמהווה סימן מטריד נוסף.

אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים מונעים מכוח צה
אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים מונעים מכוח צה"ל להיכנס לחברון

מוקדם יותר הערב נפגש ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה עם ראשי המנגנונים הפלסטינים ברמאללה, ודן איתם במכניזם לעצירת התיאום הביטחוני מול ישראל. אשתייה אמר בסיכום הישיבה כי "הסיפוח הוא איום קיומי לתכנית הלאומית הפלסטינית והוא מחסל את פתרון שתי המדינות. ישראל הפרה את החוק הבינלאומי ואת כל ההסכמים שנחתמו עמה - המדיניים, הביטחוניים, הכלכליים והחוקיים. מעתה ואלך גם הרשות לא תהיה מחוייבת להסכמים האלה".

 

כפי שפורסם אתמול לראשונה ב-ynet, בסיום פגישת אשתייה עם ראשי המנגנונים, העבירו קציני התיאום והקישור הפלסטיני מסר למקביליהם הישראלים לפיו התיאום הביטחוני עם ישראל מופסק, כך מסרו היום ל-ynet מקורות פלסטינים בכירים. 

 

פגישת ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה עם ראשי המנגנונים הפלסטינים ברמאללה ()
פגישת ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה עם ראשי המנגנונים הפלסטינים ברמאללה

המקורות ציינו כי ההודעה הייתה כללית והקצינים הפלסטינים לא נכנסו לפרטים. עוד הוסיפו  כי הפסקת התיאום הביטחוני - אין משמעה אור ירוק לפיגועים נגד יעדים ישראלים בגדה המערבית.  לדבריהם, כל ניסיון לבחון זאת באמצעות פיגועי ירי וכדומה, ייתקל ביד ברזל מצדם כלפי המבצעים.

 

המקורות מסרו עוד כי בימים הקרובים יובהר גודל והיקף הניתוק, משום שהוא יוצר בעיות עבור הפלסטינים כמו מעבר לירדן. המקורות העלו לדוגמא תהיה כיצד אבו מאזן יוכל לצאת מרמאללה לירדן והאם זה מתבצע בתיאום ישראלי-ירדני ישיר (כמו למשל הנחתת מסוק ירדני במוקטעה שאיתו ימריא אבו מאזן -א.ל).

 

PA leader, Mahmoud Abbas ()
אבו מאזן. איתות מטריד

 

היום הודיעה הרשות הפלסטינית באופן רשמי לראשי ה-CIA כי היא מפסיקה את הסכמי הביטחון שנחתמו בינה לבין ארה"ב. המסר הועבר על ידי מנגנוני הביטחון של הרש"פ, ככל הנראה באמצעות ראש המודיעין הכללי הפלסטיני מאג'ד פרג'. מאז שהרש"פ ניתקה את קשריה עם הממשל האמריקני נותר בין שני הצדדים צינור קשר אחד בלבד - בין ה-CIA לבין המודיעין הכללי (המודכ"ל) הפלסטיני. המסר הועבר באופן רשמי ולא ברור עדיין מה משמעותו בפועל.

 

אתמול נשאל מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו  בתדרוך לעיתונאים בוושינגטון על האיום של אבו מאזן לבטל גם את ההסכמים עם ארה"ב, והשיב כי קיים דיונים עם אנשיו על ההצהרה שלו. הוא ציין כי משמעות ההצהרה של אבו מאזן לא ברורה לו לגמרי, אך הביע עליה צער. "אנחנו מקווים שההסכמים הביטחוניים ימשיכו להתקיים, ושהפעילות שנעשית שם בשטח כדי לשמור על ביטחונם של הישראלים והפלסטינים תימשך".

 

פומפאו שב וקרא לפלסטינים לחזור למשא ומתן עם ישראל, על בסיס תוכנית השלום של הנשיא דונלד טראמפ. "הישראלים קיבלו את זה. הפלסטינים ממשיכים לסרב פשוט לשבת ולהיכנס למשא ומתן על בסיס חזון השלום של הנשיא טראמפ", אמר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מונעים מחיילים כניסה לחברון
מומלצים