שתף קטע נבחר

אבו מאזן לקראת הסיפוח: לא מחויבים להמשיך בהסכמים

בתום ישיבת ההנהגה הפלסטינית שהתכנסה ברמאללה איים יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לסגת מכל ההסכמים, כולל הביטחוניים: "על רשות הכיבוש הישראלית לדאוג לתושבים החיים תחת כיבוש"

אבו מאזן (צילום: רויטרס)
אבו מאזן ברמאללה(צילום: רויטרס)

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן איים הערב (יום ג') לסגת מכל ההסכמים עם ישראל ועם ארצות הברית, כולל ההסכמים הביטחוניים, לקראת הסיפוח המסתמן ביהודה ושומרון. בתום ישיבת ההנהגה הפלסטינית שהתכנסה ברמאללה ודנה בסיפוח, נקבע כי "אש"ף ומדינת פלסטין סיימו היום את כל ההסכמים עם ממשלות ישראל וארה"ב וכל המחויבויות הקשורות בהם, ובתוכם גם ההסכמים הביטחוניים".

 

לקראת הכרעה: השאלות והתשובות על האפשרות לסיפוח ישראלי

 

משמעות ההחלטה היא שהרשות הפלסטינית לא מחויבת להמשיך בהסכמים. "על רשות הכיבוש הישראלית לשאת מעכשיו בכל המחויבויות שלה ככוח כובש של אדמות פלסטין. עליה לשאת בכל ההשלכות לכך, וגם בדין הבינלאומי ההומניטארי ואמנת ז'נבה המטילה על רשות כובשת את האחריות לדאוג לתושבים תחת כיבוש. אנו מטילים על הממשל האמריקני את האחריות המלאה לעושק של העם הפלסטיני, ומחשיבים אותה כשותפה מרכזית בצעדים ובהחלטות של ישראל נגד זכויות העם הפלסטיני. אנו מברכים את כל הגורמים האמריקנים המגנים את הצעדים הללו", מסרה ההנהגה הפלסטינית.

 

עוד נאמר בתום הישיבה: "אנחנו נגד אלה שעומדים נגדנו, אנחנו לא נגד כל האמריקנים. אנו מדגישים את מחויבותינו לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני על בסיס פתרון שתי המדינות ולקיום מו"מ בחסות בינלאומיות מגוונת - לא ארצות הברית לבדה. אנחנו לא נקבל רק את ארה"ב, הסכמנו לערוך ועידה בינלאומית במוסקבה.

Поселение Офра. Фото: ЕРА ()
"כוח כובש של אדמות פלסטין". התנחלות ביהודה ושומרון

"נשלים את החתימה על האמנות וההצטרפות לארגונים הבינלאומיים. אנו מחדשים את מחוייבותינו ללגיטימיות הבינלאומיות ולהחלטות הערביות. כמו כן, נדגיש את מחויבותינו למאבק בטרור העולמי. אנחנו נגד הטרור העולמי, לא משנה אופיו".

 

ההנהגה הפלסטינית סיימה את ההצהרה בקריאה למדינות העולם: "אנו קוראים למדינות העולם שסירבו לעסקת המאה ולמדיניות הישראלית-אמריקנית, שלא יסתפקו רק בגינוי ושינקטו בצעדים בשטח ויטילו סנקציות על ישראל אם תבצע את מזימותיה. זה לא חוקי, היא פושעת ויש להטיל עליה עונשים".

 

ההנהגה הפלסטינית ובראשה אבו מאזן איימו בעבר כי סיפוח ישראלי בגדה המערבית יהיה קו אדום, ושאם ישראל תממש את כוונותיה - הפלסטינים יבטלו את כלל ההסכמים שנחתמו עמה ועם ארצות הברית. משמעות ביטול כזה, בין היתר, היא ביטול התיאום הביטחוני והאזרחי בין שני הצדדים. למעשה, הדבר מבטל גם את הקיום החוקי של הרשות הפלסטינית, שנולדה מהסכמי אוסלו. פירוק הרשות ישיב את האחריות על שטחיה לישראל, שתיאלץ לקחת אחריות גם על האוכלוסייה הפלסטינית ורווחתה.

 

אבו מאזן השתמש הערב בכוונה בשפה עמומה, ובחר לומר כי הפלסטינים ''לא מחויבים יותר להסכמים שנחתמו". זו אמירה עמומה שאינה חד משמעית. כלומר, הפלסטינים אינם מבטלים כבר כעת את ההסכמים, אלא רואים את עצמם חופשיים להשתחרר מהם בהתאם לרצונם ולהתפתחויות בשטח. לא מן הנמנע שזו למעשה רק אזהרה פלסטינית לישראל במידה שאכן תבצע סיפוח, ולא החלטה שתיושם באופן מיידי.

King Abdullah II of Jordan  (Photo: Reuters)
הזהיר מהתנגשות. המלך עבדאללה(Photo: Reuters)

בסוף השבוע שעבר הזהיר עבדאללה מלך ירדן את ישראל מפני סיפוח שטחים ביהודה ושומרון - ואמר כי אם זה יקרה בחודש יולי, "זה יוביל להתנגשות גדולה עם הממלכה". בריאיון ל"דר שפיגל" הגרמני אמר עבדאללה: "אני לא רוצה לאיים או ליצור אווירה של פחד או אווירה טעונה, אבל אנחנו בוחנים את כל האפשרויות ומסכימים עם הרבה מדינות באירופה ובעולם שקובעות כי חוק וכוח לא יכול להיות מיושם במזרח התיכון".

 

לדבריו, "מנהיגים שתומכים בפתרון של מדינה אחת לשני עמים לא מבינים את ההשלכות שלו. מה יקרה אם הרשות הפלסטינית תקרוס? נראה יותר כאוס ויותר הקצנה באזור". הדברים מהריאיון פורסמו בלשון הזו גם באתר הרשמי של בית המלוכה הירדני.

 

מוקדם יותר הערב הזהיר גם משרד החוץ של צרפת, בהודעה שפרסם לרגל השבעת ממשלת נתניהו-גנץ, כי כל סיפוח של חלקים מהגדה המערבית או של כולה יביא עמו השלכות על היחסים בין האיחוד האירופי לישראל. "החלטה כזו תהיה הפרה של החוק הבינלאומי ותערער באופן חמור על פתרון שתי המדינות. צרפת מוכנה ללוות כל מאמץ לחידוש המו"מ בין הצדדים", נמסר ממשרד החוץ הצרפתי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו מאזן ברמאללה
צילום: רויטרס
מומלצים