שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  הממשלה המנופחת תתכנס סביב שולחן ענק ותצביע על הקמת משרד רה"מ החליפי

  עם שרים רבים ללא ניסיון מיניסטריאלי ועם התאמה לעידן הקורונה, תקיים הממשלה המנופחת ישיבה ראשונה במשכן הכנסת. השרים יאשרו הקמת "משרד ראש הממשלה החלופי" שנתפר לאחדות. גנץ יישב מימין לנתניהו

  שולחן ענק נבנה במיוחד לשרים ()
  שולחן ישיבת הממשלה

  יוצאים לדרך: הממשלה החדשה תתכנס לישיבת עבודה ראשונה ביום ראשון הקרוב. הישיבה תיערך באולם שאגאל בכנסת - שם מרכיבים במיוחד שולחן ענק באורך של 15 מטר וברוחב של ארבעה מטר, כך שהשרים יוכלו לשמור על מרחק של 1.8 מטר בין זה לזה וגם לשמש דוגמה אישית לציבור בעידן הקורונה. בישיבה הראשונה יאשרו השרים גם את הקמת "משרד ראש הממשלה החלופי".

   

  לעיון בהחלטת הקמת "משרד ראש ממשלה חלופי" - לחצו כאן

   

  תחילה חשבו במזכירות הממשלה לקיים את הפגישה בחדר ישיבות הממשלה כאשר בין השרים יש הפרדה של מחיצות פלסטיק, אך הרעיון נפסל על הסף. גם המחשבה לקיים את הישיבה בחוץ לרגל יום ירושלים נפסלה בגלל מזג האוויר. ואילו במשרד ראש הממשלה עצמו אין אולם מספיק גדול שיכול להכיל את כל השרים על פי כללי משרד הבריאות. לכן, הישיבות הבאות ייערכו באולם חיצוני, כנראה במשרד החוץ.

  בני גנץ בנימין נתניהו (עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
  נתניהו וגנץ(עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

  מזכיר הממשלה צחי ברוורמן והשרה פנינה תמנו שטה אוחזים באוגדן מסמכי הממשלה ה-35 ()
  מזכיר הממשלה צחי ברוורמן והשרה פנינה תמנו שטה אוחזים באוגדן מסמכי הממשלה ה-35

  מי שינהל את ישיבות הממשלה יהיה ראש הממשלה בנימין נתניהו. משכך, לא יהיו שני ראשי ממשלה בניהול הישיבה. עם זאת, ראש הממשלה החלופי ושר הביטחון בני גנץ יישב לימינו, ומשמאלו מזכיר הממשלה צחי ברוורמן. גנץ גם ישמש ממלא מקום קבוע לנתניהו והוא יחליף אותו אוטומטית בנסיעות לחו"ל.

   

  בימים אלו נערכים במזכירות הממשלה דיונים קדחתניים בעניין ניסוח תקנון הממשלה והתאמתו להוראות חוק יסוד: הממשלה שתוקן זה עתה בכנסת. הממשלה תטיל בישיבתה הקרובה על השר זאב אלקין, השר אבי ניסנקורן ומזכיר הממשלה, להציע לממשלה בתוך שבועיים נוסח מעודכן לתקנון עבודת הממשלה הֹ-35.

   

   

  חבלי הלידה של הממשלה ה־35 צפויים מראש: מחצית מהממשלה מצד כחול לבן הם שרים חדשים ללא ניסיון מיניסטריאלי ורובם גם ללא ניסיון פרלמנטרי (למעט עמיר פרץ, איציק שמולי ופנינה תמנו־שטה). זה מחייב את מזכירות הממשלה ללוות את השרים החדשים ולסייע להם ללמוד את העבודה בהקדם. זאת גם הפעם הראשונה שהשרים מקבלים קלסר מסודר שכולל את זכויותיהם, כללים למניעת ניגוד עניינים, חוק שירות הציבור (מתנות) ועוד.

   

  בשל המתיחות הפוליטית הכרוכה בממשלת אחדות, השרים יתבקשו ללמוד לעבוד זה עם זה כדי למנוע חיכוכים ועימותים מיותרים. כך למשל, הצעות ילובנו ויסוכמו לפני הגשתם לממשלה כדי שהדיון בהם בישיבת הממשלה לא יהפוך לזירת אגרוף.

   

  בישיבת הממשלה הראשונה יוקם "קבינט הקורונה" ובראשו יעמוד נתניהו. עוד תאשר הממשלה הקמת קבינט מדיני־ביטחוני שבסך הכול יהיו בו 20 שרים.

   

  בנוסף, הממשלה תאשר כאמור גם את הקמת משרד ממשלתי חדש שייקרא "משרד ראש הממשלה החלופי" שבראשו יעמוד גנץ. בהחלטה נכתב כי "ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי, בשיתוף נציבות שירות המדינה, יתאמו ביניהם את ההסדרים שיאפשרו את הפעלתו של משרד ראש הממשלה החלופי על בסיס התשתית המנהלית של משרד ראש הממשלה".

   

  ההצעה נוסחה בקצרה ולא כללה פרטים כמה עובדים יועסקו במשרד ומה יהיה תקציבו, מלבד המשפט הבא: "התקנים ללשכת ראש הממשלה החלופי ולשכת המנכ"ל במשרד ראש הממשלה החלופי יהיו כפי שיסוכם מול נציבות שירות המדינה בתיאום עם אגף התקציבים במשרד האוצר". בלשכת גנץ אומרים שלא ידוע עדיין כמה אנשים יהיו במשרד החדש אך מבחינתם מדובר בעובדים ספורים.

  אוגדן מסמכי הממשלה ה-35 ()
  קלסר המידע שקיבלו שרי הממשלה החדשה

  במסגרת ההכנות לישיבה הראשונה, קיים מזכיר הממשלה צחי ברוורמן סדרת תדרוכים פרטניים עם שרי הממשלה החדשה על אודות פעילות הממשלה, סדרי העבודה והנהלים. כך למשל, ביום רביעי תדרך ברוורמן את השרה לשוויון חברתי מירב כהן שכמה שעות לאחר מכן ילדה בפעם השלישית.

   

  שרי הממשלה קיבלו קלסר שכולל את כל המסמכים הנוגעים לעבודת השרים במסגרת ישיבות הממשלה וועדות השרים. בנוסף, השרים תודרכו לגבי נוהלי העבודה של הממשלה בשגרה, וכן בעבודתה בצל המגבלות הקיימות בשל נגיף הקורונה.


  פורסם לראשונה 22/05/2020 08:01

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים