שתף קטע נבחר

קלטת הקללות של בולסונרו: "לא ידפקו את המשפחה שלי"

נשיא ברזיל מוסיף להסתבך בצל הטענות שניסה להטות חקירות נגדו ונגד מקורביו. בסרטון שנחשף הוא אומר שיחליף בכירים במערכת הביטחון "לפני שידפקו את החברים שלי". את מושלי ריו וסאו פאולו כינה "חתיכת חרא" ו"ערימה של זבל". שריו קראו לזרוק שופטי עליון לכלא ולקדם כרייה באמזונס כשהעולם לא מסתכל בגלל הקורונה

מצבו הפוליטי והמשפטי של נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו החמיר בסוף השבוע, כשבסרטון וידאו שפורסם הוא נשמע אומר שהוא אינו רוצה לראות את משפחתו "נדפקת" בגלל חוסר יכולתו להחליף בכירים ברשויות אכיפת החוק. הדברים באים כשברקע הטענות כי בולסונרו ניסה להתערב בחקירות פדרליות נגדו ונגד מקורביו. בהקלטה גם נשמעים הוא ושריו משמיעים קללות ועלבונות נגד בכירים במערכת השלטון ואכיפת החוק, והושמטו ממנה כנראה הצהרות מעליבות שהושמעו נגד מדינות זרות.

 

ההסתבכות של בולסונרו – סיקור נרחב:

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

  (צילום: AFP)
בולסונרו. "דיברתי על ההגנה לבני משפחתי"(צילום: AFP)

הסרטון שפורסם קשור לשערורייה פוליטית ומשפטית שבמוקד שלה עומדת טענת שר המשפטים לשעבר של בולסונרו סרג'ו מורו, הידוע בברזיל כלוחם-בשחיתות, שהנשיא בולסונרו ניסה להתערב בחקירות פדרליות של משטרת ברזיל. מורו, שהתפטר בחודש שעבר, טען כי בולסונרו לחץ עליו להחליף בכירים רמי-דרג במשטרה הפדרלית של ברזיל, כשברקע מתנהלות כמה חקירות הקשורות לבולסונרו ולמקורביו. בין השאר נחקר החשד שבנו קרלוס, היושב במועצת העיר ריו דה ז'ניירו, ניהל קמפיין להפצת פייק ניוז שיועיל לאביו. גם בנוגע להתנהלות בן אחר שלו, פלאביו, מתנהלת חקירה שבמרכזה חשד לשחיתות. ההאשמה החמורה שהשמיע השר המתפטר מורו כבר הובילה לפתיחת חקירה פדרלית פלילית.

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו ישיבת שרים סרטון מוקלט סיבוך חקירה (צילום: רויטרס)
נשיא ברזיל בישיבה, מתוך הסרטון. "אנחנו לא צוחקים"(צילום: רויטרס)

את ההקלטה שנחשפת כעת, ושנערכה במהלך ישיבה בהשתתפות שרים ב-22 באפריל, פרסם אמש (יום ו') בית המשפט העליון של ברזיל. בסרטון נשמע בולסונרו מתלונן שהוא אינו מקבל מספיק מידע מהמשטרה הפדרלית, ומכריז בשפה גסה שבכוונתו להחליף ממונים במערכת הביטחון.

 

"לעזאזל, המשטרה הפדרלית לא מוסרת לי מידע", הוא אומר. "אני לא יכול לעבוד ככה. בגלל זה אני הולך להתערב, נקודה. זה לא איום, זו האמת. כבר ניסיתי להחליף את אנשי הביטחון שלנו בריו דה ז'ניירו, ולא יכולתי. זה נגמר עכשיו. אני לא הולך לחכות שהם ידפקו את כל המשפחה שלי והחברים שלי בגלל שאני לא יכול להחליף מישהו במערכת הביטחון שלנו". עוד נשמע בולסונרו אומר: "אם אתם לא יכולים להחליף מישהו במערכת הביטחון, תחליפו את הבוס שלו. אתם לא יכולים להחליף את הבוס? תחליפו את השר. סוף הסיפור. אנחנו לא צוחקים".

  (צילום: gettyimages)
שר המשפטים לשעבר מורו, שהתפטר ופוצץ את הפרשה(צילום: gettyimages)

לאחר פרסום ההקלטה אמש פרסם בולסונרו פוסט בפייסבוק שבו טען כי אין בה שום אינדיקציה לכך שהוא התכוון להתערב בחקירות. בריאיון לתחנת רדיו ברזילאית טען שבדברים שנשמעו הוא דיבר על אבטחתם שלו ושל בני משפחתו, ולא על הגנה על מישהו מפני חקירה פדרלית.

 

נשק לאזרחים, "שבן זונה לא ייצור דיקטטורה"

פרסום הסרטון בא בעיתוי רע מאוד מבחינת בולסונרו, שהתמנה לנשיא רק בשנה שעברה, אחרי ניצחונו בבחירות. הטענות שלפיהן ניסה להטות חקירות באמצעות מינויי בכירים, בצירוף גל של הדחות והתפטרויות בממשלו, כבר הובילו בשבועות האחרונים לדיבורים הולכים וגוברים על האפשרות של פתיחה בהליך הדחה נגדו. מעבר לזה בולסונרו מתמודד גם עם ביקורת חריפה על האופן שבו הוא מטפל במשבר הקורונה: בולסונרו, שהוא בעל ברית אידיאולוגי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, מתנגד נחרצות להטלת סגר ברחבי המדינה, ודורש – בינתיים ללא הועיל – ממושלי מדינות המחוז של ברזיל להסיר את הגבלות התנועה כדי להניע את גלגלי הכלכלה.

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו ישיבת שרים סרטון מוקלט סיבוך חקירה (צילום: רויטרס)
הישיבה שתוכנה פורסם. לפגוע באמזונס, כשדעת העולם מוסחת(צילום: רויטרס)

את מגפת הקורונה, נזכיר, כינה בולסונרו "שפעת קטנה", וכמו טראמפ הוא מדבר בשבועות האחרונים בשבחה התרופה הידרוקסיכלורוקווין כדרך להתמודד עם הקורונה, אף שיעילות התרופה הזו, שנועדה להילחם במלריה, טרם הוכחה, ואף יש ראיות שהיא עלולה לגרום לתופעות לוואי קשות ואף למוות. בינתיים מספר הנדבקים והמתים בברזיל ממשיך לגדול, ובסוף השבוע הפכה ברזיל למדינה עם מספר הנדבקים השני בגובהו בעולם, כשרק ארה"ב מקדימה אותה. כשברקע כל ההתפתחויות הללו, בחודשים האחרונים חלה צניחה דרמטית בשיעור התמיכה של הברזילאים בבולסונרו.

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו ב הפגנה נגד ה סגר ברזיליה ()
בולסונרו מתחבק בזמן הסגר בברזיל. שנייה בעולם בנדבקים

הדברים הנשמעים בסרטון עלולים לפגוע בממשלתו של בולסונרו וביכולת תפקודה לא רק בשל ההצהרות הבעייתיות של הנשיא על המינויים במערכת הביטחון, אלא גם בשל השפה הבוטה שבה נשמעים בה הוא ושריו משתמשים נגד אישים שונים. בולסונרו נשמע בסרטון מטיח קללות במושלי מדינות המחוז סאו פאולו וריו דה ז'ניירו, שהחליטו שלא להישמע לקריאתו – והטילו סגר על עריהם כדי למנוע את התפשטות הנגיף. "מושל סאו פאולו החתיכת חרא הזה, מושל ריו דה ז'ניירו הערימת זבל", הוא נשמע אומר. "בגלל זה אני רוצה שהאוכלוסייה תהיה חמושה. זה מה שמבטיח שאיזה בן זונה לא יוכל פשוט להופיע וליצור כאן דיקטטורה".

 

הברזילאים קיללו מהחלונות

שר החינוך של בולסונרו, אברהם ויינטרוב, נשמע בסרטון תוקף את בית המשפט העליון על שאִפשר למושלי מדינות המחוז להיות בעלי המילה האחרונה בעניין סגר הקורונה. "אם זה היה תלוי בי, הייתי זורק את כל הפושעים האלה לכלא, ואת בית המשפט העליון לפני כולם", הוא אומר.

שר הסביבה ריקרדו סאלס נשמע מציע לממשלה להקל בחוק את עבודות הכרייה והחקלאות ביערות הגשם באמזונס, בזמן שדעת העולם מוסחת מהנעשה שם בשל משבר הקורונה. "עכשיו כשהתקשורת מדברת רק על הקורונה אנחנו צריכים לנצל את הרגע הזה של שקט כדי לשנות את כל התקנות", הוא אומר. לפני פרסום ההקלטות הסירו מהן החוקרים חומרים הקשורים למדינות זרות, ולפי דיווחים בתקשורת הברזילאית בישיבה הוטחו בין השאר עלבונות בסין, שותפת הסחר הגדולה ביותר של ברזיל.

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו ב הפגנה נגד ה סגר ברזיליה ()

פרסום הסרטון עורר אמש סערה בערי ברזיל. תומכים של בולסונרו ומתנגדים שלו צעקו אלה לעבר אלה קללות מחלונות הבתים שלהם בערים ברחבי המדינה. מתנגדי הנשיא, הסגורים בבתיהם בשל הגבלות התנועה הקשורות בקורונה, יצאו לחלונות ודפקו בסירים ובמחבתות לאות מחאה נגדו.

 

בהתפתחות נפיצה נוספת בחקירות ביקשו בימים האחרונים מפלגות אופוזיציה בקונגרס הברזילאי מהחוקרים להחרים את הטלפון הסלולרי של הנשיא בולסונרו ואת זה של בנו קרלוס. שופט בית המשפט העליון המפקח על החקירה העביר אתמול את הבקשה לתובע הכללי, והוא זה שיצטרך להחליט כעת אם לקבל את הבקשה. השר לביטחון לאומי של ברזיל, אוגוסטו הלנו, הזהיר כי צעד כזה עלול לסכן את "היציבות הלאומית" של ברזיל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בולסונרו. "לא יכול לעבוד ככה"
צילום: AFP
מומלצים