שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: מוטי קמחי

  ארה"ב מקצרת שלבי הניסוי בחיסון לקורונה - צופה שיהיה מוכן כבר בספטמבר

  המרוץ לפיתוח החיסון לו מחכה העולם עובר שלב וארה"ב בוחנת את האפשרות לקצר את מסלול הפיתוח. במקום שלושה שלבים, יאוחדו שלב 2 ו-3 של הניסוי בחיסון לשלב אחד נרחב שיכלול 100 אלף נבדקים. על פי הצפי הזה - בחודש ספטמבר יושלם החיסון הראשון

  מאמצים כבירים בארה"ב לסיים את פיתוח החיסון נגד קורונה: על פי דיווחים בסוף השבוע האחרון, בוחן מינהל המזון והתרופות האמריקני לאשר את קיצור הניסויים ואיחוד השלבים האחרונים לשלב אחד מאסיבי, בו ייבדקו עשרות אלפי מתנדבים.

   

  משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

  על פי התוכנית המסתמנת בארה"ב, בחודש יולי יתחיל שלב 2 של בדיקת החיסונים, לאחר ששלב 1, הוא שלב הבטיחות, הסתיים זה מכבר בחברת "מודרנה", וצפוי להסתיים גם בחברות נוספות. שלב 2 בודק את יעילות החיסון, לצד המשך בדיקת הבטיחות, וכולל לרוב בין מאות לאלפים בודדים של נבדקים, לאחריו מתחיל שלב 3 הכולל מספר רחב של נבדקים.

   

  אלא שהפעם כאמור, מתכוונים בארה"ב לאחד את שני שלבי הניסוי האחרונים לניסוי אחד גדול, בו ייבדקו 100 אלף איש, כ-20 עד 30 אלף בכל חיסון. שלב כזה, יאפשר לקצר את הזמן עד לאישור החיסון. במידה שהתוצאות שיתקבלו יהיו זהות לתוצאות עד כה, צופים בחברות שבספטמבר הוא כבר יאושר, וכי עד סוף השנה ניתן יהיה להתחיל לייצר מאות מיליוני חיסונים נגד קורונה.

   

  חיסון (צילום: shutterstock)
  לקראת סוף 2020 ניתן יהיה להתחיל בייצור(צילום: shutterstock)

   

  החברות שדרך לחיסון

  שתי החברות המתקדמות ביותר במרוץ לפיתוח החיסון הם מודרנה האמריקנית וחברת CanSino הסינית. החיסון החדש של מודרנה קרוי mRNA-1273, הוא חיסון מסוג RNA שליח: עם כניסתו לגוף הוא "מבטל" את היכולת של נגיף הקורונה לחדור לתאי הגוף.

   

  ה-RNA השליח המדובר, מונע היווצרות של חלבון הקרוי Spike הנחוץ לשם היצמדות וירוסי הקורונה לתאי הגוף, וכך למעשה מונע את ההדבקה ומאפשר למערכת החיסון להשמיד את הנגיפים הקיימים, מבלי שיגרמו למחלה.

   

   ( )

   

  חברת CanSino הסינית דיווחה באמצע אפריל על הצלחה בשלב הראשון של הניסוי הקליני בבני אדם בחיסון שפיתחה נגד נגיף הקורונה. החברה הייתה הראשונה בעולם לפתח חיסון נגד קורונה. לפני חודש החלו הניסויים של השלב השני ואם יסתיימו בהצלחה יתחילו הניסויים של שלב 3 המכריע במהלך הקיץ.

   

  החיסון של CanSino קרוי Ad5-nCoV וגם הוא גורם לגוף ליצור נוגדנים המנטרלים את נגיף הקורונה ומונעים ממנו להדביק את תאי הגוף. בחברה צופים כי לקראת שנת 2021 יצליחו ליצור כ-100 מיליון תרכיבי חיסון. לאור העובדה שמדובר בחברה סינית, יש להניח שהראשונים שיזכו להתחסן יהיו תושבי סין.

   

  מדעני אוקספורד בשיתוף ענקית התרופות אסטרהזניקה, ייצרו את התרכיב ChAdOx1 שנוסה עד כה על בעלי חיים כולל קופי שימפנזה. החוקרים דיווחו כי החיסון יצר כמות גבוהה של נוגדנים נגד קורונה, והם מתכננים להתחיל בשבועות הקרובים את הניסוי הקליני הראשון בבני אדם.

   

  במהלך החודש הבא צפו בחברה כי יתחילו בניסוי שלב 2, שכאמור כנראה שיאוחד יחד עם שלב 3. באוניברסיטת אוקספורד אופטימיים מאוד לגבי הצלחת התרכיב שלהם, ומעריכים שיצליחו לייצר 100 מיליון תרכיבים עד סוף שנת 2020. הייצור יעלה לכדי מאות מיליוני מנות במהלך שנת 2021. הראשונים שצפויים ליהנות מהחיסון החדש, הם תושבי בריטניה.

   

  ענקית התרופות פייזר (יצרנית הוויאגרה) יצרה את החיסון BNT162 המכיל חלבונים שונים שכשמוזרקים לגוף, גורמים לו "לחשוב" שמדובר בנגיף קורונה אמיתי, ולייצר נגדו נוגדנים שינטרלו את הנגיף. בחברה נערכים להתחיל בשלב ראשון ושני של הניסויים בשבועות הקרובים. להערכת החברה, עד סוף שנת 2020 יצליחו לייצר מיליוני מנות חיסון, ומאות מיליוני תרכיבים במהלך שנת 2021.

   

  גם חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון מתקדמת בהכנות לקראת השלמת פיתוח החיסון שלהם. בחברה פיתחו את התרכיב AD26 והיא מתכננת להתחיל בשלב הראשון של הניסויים הקליניים בבני אדם מאוחר יחסית – בחודש ספטמבר הקרוב. בחברה טוענים כי ברבע הראשון של שנת 2021 יצליחו לייצר 600 עד 900 מיליוני מנות חיסון, וכי עד סוף שנת 2021 יצליחו לייצר מעל מיליארד חיסונים בשנה.

   

  יצרנית התרופות והחיסונים הצרפתית סאנופי עובדת גם היא על חיסון בשיתוף חברת GSK והניסויים בבני אדם יחלו לקראת בקרוב. שיתוף הפעולה ישתמש בטכנולוגיית האדג'ובנט הייחודית של GSK למצבי פנדמיה אשר תסייע להגביר את התגובה החיסונית של החיסון ואף תאפשר ייצור כמויות גדולות יותר מהחיסון.

   

  סאנופי היא יצרנית חיסונים ותיקה, ומתפארת ביכולתה לייצר 100 עד 600 מיליוני מנות עד סוף השנה הנוכחית. בחברה מעריכים שיגיעו לייצור של מיליארד מנות בשנה במהלך 12 החודשים הבאים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  החיסון לקורונה. מתקרב
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים