שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

שרים ופעילים בעשרות אוטובוסים: התגייסות לתמיכה בנתניהו בפתח משפטו

השרים רגב, הנגבי ואוחנה יגיעו לבית המשפט, בליכוד אמרו שיש כוונה להוציא 50 אוטובוסים עם פעילים שיפגינו מחוץ לאולם. נתניהו בילה את סוף השבוע בקיסריה ומנסה לשדר עסקים כרגיל. הקו של אנשיו: לתקוף את מנדלבליט, את התקשורת ואת "משפט השדה"

 

מירי רגב צחי הגנבי אמיר אוחנה בנימין נתניהו (צילום: אבי מועלם, AFP)
נתניהו והשרים שהודיעו כי יגיעו(צילום: אבי מועלם, AFP)

בנימין נתניהו אמור להתייצב מחר (ראשון) לפתיחת משפטו הפלילי, והוא יעשה זאת כראש ממשלה מכהן, הנלחם על חפותו וממשיך במקביל לנהל את ענייני המדינה. העיסוק התקשורתי במשפט הוביל רבים מבכירי הליכוד לצאת לכלי התקשורת על מנת להגן על נתניהו ולתקוף את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, חלק מהמסר האחיד. כמה מהם אף יגיעו מחר לבית המשפט, יחד עם פעילי ליכוד רבים. פתיחת משפט נתניהו תועבר מחר מ-14:00 במשדר מיוחד ב-ynet.

 

הגבלת משתתפים ושידור במעגל סגור: המשפט מתחיל מחר

 

בשבוע שעבר, יום השבעת הכנסת, התייחס נתניהו בקולו לנושא ואמר כי יגיע לבית המשפט וינהל את משפטו כמצופה ממנו. בימים האחרונים נתניהו אמנם קיים התייעצויות ופגישות פוליטיות, ושוחח גם עם עורכי דינו, אולם את סוף השבוע האחרון בילה בביתו בקיסריה, בעיקר עם בני משפחתו.

 

הנחת העבודה בסביבתו של נתניהו היא שכרגע מדובר בדיון טכני בלבד העוסק בלוחות זמנים, השלמות וטענות מקדמיות, ושייקח לפחות חצי שנה עד שהמשפט ייכנס לחלקו העיקרי - והמסובך יותר מבחינתו. לכן בסביבת נתניהו גם מתייחסים לדיון ההקראה כאל אירוע תקשורתי בעיקרו ומנסים לשדר עסקים כרגיל.

 

פוסט תמיכה בתניהו ()
פוסט תמיכה בנתניהו

כרזת תמיכה בנתניהו ()
כרזת תמיכה בנתניהו, והשוואה למשפט דרייפוס

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, שרת התחבורה מירי רגב הודיעה כי תגיע לבית המשפט לתמוך בנתניהו. "מחר, מיליוני אזרחים יעמדו לצידו של ראש הממשלה ומשפחתו", כתבה הערב. "עם ישראל אוהב ומעריך את ראש הממשלה וזועק על העוול והרדיפה הבלתי פוסקת נגדו ונגד מה שהוא מייצג עבור רבים רבים בישראל. מחר אגיע לבית המשפט כדי לחזק את ראש הממשלה ולתמוך בו. אהיה שם כדי לייצג את מיליוני האזרחים שמאמינים בחפותו. בנימין נתניהו, אל תירא, אתה לא לבד. בעזרת ה׳ נעשה ונצליח".

 

הערב הצהיר גם השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, שכיהן עד לפני שבוע כשר המשפטים וכיו"ר הוועדה לבחירת שופטים, כי גם הוא יגיע לדיון. גם השר צחי הנגבי יגיע לתמוך בנתניהו מחוץ לאולם: "ראש הממשלה חזק ואופטימי, אבל גם לאדם חזק מותר לקבל חיזוקים מחבריו. אני מגיע לחזק חבר ולאחל הצלחה, כי הצלחתו היא הצלחת כל העם". בנוסף יגיע גם ח"כ שלמה קרעי. ובזמן שבכירי הליכוד שוטפים את כלי התקשורת בראיונות תוקפניים נגד התקשורת ונגד היועמ"ש, השטח הליכודי עורך התארגנות משלו.

 

נציגי סניפי הליכוד פועלים להוציא הסעות מאורגנות של אוטובוסים לבית המשפט מכל חלקי הארץ ובכלל זאת מירושלים, מתל אביב, מחיפה, פתח תקווה, רמת גן, עפולה וערים נוספות. לדבריהם, מדובר בכ-50 אוטובוסים. אחרים מתארגנים להגיע בכלי רכב פרטיים. הפעילים מתכוונים להגיע לבית המשפט המחוזי עם שלטים שעליהם ייכתבו מסרים לפיהם למשפט הזה מתייצב כל מחנה הימין, ולא רק נתניהו לבדו. נתניהו עצמו מתרחק ממעורבות אישית בנעשה בשטח, אך בסביבתו מעודכנים בהתארגנות.

תומכים בנתניהו ()
התומכים מתכוננים
 

בקבוצות התומכים של נתניהו והליכוד ברשתות החברתיות מתפרסמים לא רק פרטים טכניים על שעות ההגעה והצורך להגיע בהמוניהם, אלא גם נכתב כי מדובר בהעמדה למבחן של שרי הליכוד ושל חברי הכנסת שלא ייצאו לגבות בפומבי את ראש הממשלה הנאשם בפלילים. התומכים קראו גם לקרוא פרקי תהילים להצלחתו של נתניהו בן צילה.

 

בשונה מאירועים אחרים שהתקיימו סביב ענייניו המשפטיים של נתניהו, בעיצומן של מערכות הבחירות האחרונות, אז יזמו בליכוד קמפיינים גדולים בניסיון לשנות את סדר היום ולהשפיע על דעת הקהל, במקרה זה דיון ההקראה מחר לא יגובה בקמפיין רשמי. למרות זאת, סוכם על קו תקשורתי אחיד לחברי הכנסת ולשרים המתראיינים בתקשורת ומגינים על נתניהו.

 

המסר שחברי הליכוד המתראיינים בתקשורת התבקשו להשמיע הוא שיש להפנות את הטענות לתקשורת, שרצתה לטענתם להוציא את התמונה המבוקשת של נתניהו על ספסל הנאשמים. השרים וחברי הכנסת התבקשו גם למחות על "משפט השדה" שנעשה לנתניהו לטענתם, וכן לתקוף את מנדלבליט ולדרוש בכל ריאיון לחשוף את ההקלטות שלו ושל שר החוץ גבי אשכנזי בפרשת הרפז.

פוסט תמיכה בנימין נתניהו משפט דיון עליון  ()
 

לאחר שהשר דודי אמסלם כינה ביום חמישי את מנדלבליט "עבריין לכאורה", היום תקף אותו שר החינוך הטרי יואב גלנט. "באופן לא מפתיע הצביעות של התקשורת לקראת פתיחת משפטו של ראש הממשלה שוב חוגגת", כתב גלנט בחשבון הטוויטר שלו. "הרצון העז לראות את תמונת ראש הממשלה על ספסל הנאשמים גובר על הכל. ‏איפה הייתה נחישות והתגייסות זו רק לפני כמה ימים, לגבי חשיפת שיחות מנדלבליט-אשכנזי?"

 

"שיחות אלו", כתב גלנט, "היו חלק ממהלך חמור ביותר נגד הממשלה ושלטון החוק. היכן אבירי הצדק ומדוע מנסים להסיר זאת מסדר היום? בזמן שעושים לראש הממשלה משפט שדה בתקשורת ומשבשים הליכי חקירה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה מסרבים לחשוף לציבור את קלטות מנדלבליט. מה הם מסתירים?".

 

מחר ברחוב בלפור: הפגנת "הדגלים השחורים"

במקביל להפגנת התמיכה בנתניהו, תתקיים גם מחאה נגדו. בשעת פתיחת המשפט יערכו אנשי "הדגלים השחורים" הפגנה מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור תחת הכותרת: "נאשם בפלילים - לא ראש הממשלה שלי". ההפגנה תחל בשעה 13:00, וממארגניה נמסר: "כפי שנאשם בפדופיליה לא יכול לשמש כמורה כך נאשם בעבירות טוהר המידות לא יכול לכהן כראש ממשלת ישראל. זהו לא עניין של ימין או שמאל, זה עניין של איזה מדינה אנו רוצים להיות בה: אור לגויים או עיר מקלט לעבריינים".

 

גם פעילי יש עתיד ייצאו מחר לעשרות צמתים וגשרים ראשיים, שעות לפני תחילת משפטו של ראש הממשלה, בקריאה "מושחתים ומנותקים נמאסתם". יו"ר צעירי יש עתיד, תומר וינר: "עצוב יהיה לראות ראש ממשלה יושב על ספסל הנאשמים. אבל לכולם ברור שראש ממשלה במשפט דואג רק לעצמו ולא דואג לציבור".

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, התייחס למתקפה התקשורתית של בכירי הליכוד ואמר: "אחד אחרי השני עלו שרי הליכוד ביממה האחרונה לשידור במטרה אחת - לאיים על השופטים ולהסית באמירות אלימות נגד רשויות החוק. זה ניסיון ההפיכה היחיד שמתנהל פה. נתניהו וגנץ - זו חובתכם לצאת נגד זה ולהבהיר שלא תתנו לפגוע במנדלבליט או בבית המשפט".

 

יובל קרני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם, AFP
נתניהו והשרים שיגיעו לבית המשפט
צילום: אבי מועלם, AFP
מומלצים