שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

לפני הגעתו למשפט: נתניהו פתח את ישיבת הממשלה החדשה

עסקים כרגיל? איראן, קורונה, יום ירושלים - ואף מילה על "הפיל בחדר". כמה שעות לפני פתיחת משפטו. נמנע נתניהו מלהתייחס לסוגיה הדרמטית בישיבת הממשלה החדשה שנערכת בכנסת. גם גנץ לא אמר דבר בנושא. מהישיבה יגיע נתניהו לבית המשפט. ב-14:00: משדר מיוחד ב-ynet

 

 

היסטוריה כפולה ביום אחד - מכיסא ראש הממשלה החדשה לספסל הנאשמים: שעות בודדות לפני שראש הממשלה בנימין נתניהו יתייצב בבית המשפט המחוזי בירושלים לפתיחת המשפט שבו הוא מואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, נערכת הבוקר (יום א') ישיבה ראשונה של ממשלת האחדות בראשות נתניהו ובני גנץ. השניים התעלמו בדבריהם מפתיחת המשפט. ynet העביר בשידור חי את פתיחת ישיבת הממשלה, ובשעה 14:00 יעביר אולפן ynet משדר מיוחד עם כל הדיווחים והפרשנויות לקראת פתיחת משפט נתניהו.

 

ההערכות דיברו על כך שנתניהו ייצא מישיבת הממשלה החדשה שנערכת במשכן הכנסת הישר לאולם 317 ברחוב צלאח א-דין בירושלים, אולם ישיבת הממשלה התקיימה בסופו של דבר מוקדם מהצפוי. לקראת תחילת הדיון נערכים תומכי נתניהו להפגנה מול בית המשפט. במקביל נערכים מתנגדיו של נתניהו להפגנה מול מעונו ברחוב בלפור בבירה.

 ישיבת ממשלה (צילום: רויטרס)
נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר(צילום: רויטרס)

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר, נמנע כאמור נתניהו מהתייחסות לסוגיית פתיחת משפטו. "אני חייב להגיד שלא ראיתי אולמות כאלה גדולים לישיבות, אפילו לא בבייג'ינג ולא בקרמלין ולא בוושינגטון. זה חידוש מרענן שנקבע ממגפת הקורונה", אמר ראש הממשלה.

 

נתניהו בירך את השרה לשוויון חברתי מירב כהן על הולדת בנה השלישי, ואמר כי "אנחנו מציינים היום שני אירועים חגיגיים: הישיבה הראשונה של הממשלה ה-35 וכמובן ציון יום ירושלים של בירתנו הנצחית. אנחנו מעלים את ירושלים על ראש שמחתנו, מפתחים אותה ואני חייב להגיד שהפיתוח והמעמד של ירושלים מקבלים רוח גבית מידידנו הנשיא טראמפ, שהחליט להכיר בירושלים בירת ישראל ובכך תיקן עיוות היסטורי".

 

ראש הממשלה אמר עוד: "אני שמח לראות כאן את כולכם סביב שולחן הממשלה, אזרחי ישראל בחרו בנו ברוב מוחץ, ביקשנו שנהיה יחד, שנעבוד יחד בשיתוף פעולה. הממשלה מייצגת את כל אזרחי ישראל בלי יוצא מן הכלל". בהמשך דבריו ציין נתניהו כי בישיבה יוקם קבינט מדיני-ביטחוני חדש וקבינט לענייניי הטיפול במשבר הקורונה.

 ישיבת ממשלה (צילום: רויטרס)
15 מטרים אורך, 4 מטרים רוחב. שולחן הממשלה החדשה(צילום: רויטרס)

 ישיבת ממשלה (צילום: AP)
(צילום: AP)

בסוגיה הכלכלית אמר נתניהו: "זו המשימה המיידית לטפל בה. פעלנו רבות בתחום הכלכלי אבל אנחנו רוצים לעשות עוד, בראש ובראשונה להחזיר את האנשים לעבודה. על כך שוחחתי עם שר האוצר כמה פעמים בשבוע שעבר, ואנחנו ניכנס לפעולה מיד כדי להביא למקומות עבודה, לסייע לעצמאים ולבעלי העסקים הקטנים, להחזיר את המשק לצמיחה.

 

"נשקיע את התקציב הנוסף בעידוד תעסוקה, בקרן לסיוע לעסקים שלא יוכלו לשוב לפעילות סדירה בשלב הקרוב. אני אגלה למי שלא מכיר אותי עדיין, שבין ההנאות הקטנות שיש בחיים הציבוריים עבורי זה לכתוש בגרזן את הביורוקרטיה שמונעת או מעכבת את מתן העזרה לאנשים. אני מצפה לעבודה משותפת מתוך שיתוף פעולה ואחדות אמיתית".

 

נתניהו הודה לשרי הממשלה הפורשים משה כחלון ויצחק וקנין, ותקף בדבריו את המנהיג העליון של איראן האייתוללה עלי חמינאי: "כל מי שמאיים עלינו בהשמדה לא יצליח ושם עצמו בסכנה גדולה. המדיניות שלנו להתנגד לתוקפנות איראנית בכל מקום ואנו פועלים נגד התבססות איראן בסוריה ופועלים נגד ניסיונות להביא נשק מסוכן לסוריה".

 ישיבת ממשלה (צילום: רויטרס)
גנץ בישיבת הממשלה(צילום: רויטרס)

אחרי נתניהו דיבר ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון גנץ. גם הוא לא אמר דבר על פתיחת משפט נתניהו. "אנחנו מציינים את יום ירושלים - איחודה של ירושלים ואחדותה של ירושלים, ונדמה לי שאין כמו יום ירושלים לדבר על אחדות בממשלה שהיא ממשלת אחדות במקום שגם ציינו את יום הנספים של יהודי אתיופיה שצעדו ומתו בדרך לירושלים, ואין כמו ירושלים בשביל לסמל את הלב הפועם של העם היהודי במדינת ישראל".

 

גנץ אמר עוד: "אנחנו צריכים לפעול שהממשלה תאריך ימים ושהאחדות תלך ותתאחד ושהפיוס בחברה הישראלית תלך ותגבר. הנקודה השנייה עוסקת באתגר שנעסקו בו בכל מה שקשור למרכיבים בהתמודדות וביציאה ממשבר הקורונה. מצד אחד בהיערכות לקראת האפשרות שיהיה גל שני, וצריך לראות מה ניתן לעשות בשביל להניע את המשק ולתמוך בחברה וזה מה שנעשה בין היתר".

 

גנץ גם הזכיר בדבריו את ציון 20 שנה ליציאת צה"ל מלבנון ובירך את האזרחים המוסלמים לרגל סיום הרמדאן וחג עיד אל-פיטר. נתניהו העיר: "בהחלט בני, לא רק שהזכרת לי שבירכנו את כל האחים - יצא לי לדבר עם מנהיגי סודאן וצ'אד, איחלתי להם עיד אל-פיטר שמח ודיברנו על חיזוק היחסים".

פרידה ממשה כחלון ()
פרידה משר האוצר היוצא כחלון

בסדר היום של ישיבת הממשלה ה-35 צוין כי השרים יאשרו את "הקמת משרד ראש הממשלה החליפי", אולם לפני תחילת הישיבה באולם שאגאל בכנסת הוחלט להוריד מסדר היום את הקמת המשרד החדש וכן את משרדי ההתיישבות (שמיועד לשרה ציפי חוטובלי) ומשאבי מים (שמיועד לשר זאב אלקין).

 

גורמים המעורבים בנושא ציינו כי ההחלטה התקבלה בשל אי הגעה למיצוי של עבודת מטה הגורמים המקצועיים בעניין הקמת משרדי הממשלה האלה. עוד נמסר כי ההחלטות יובאו לאישור הממשלה עם השלמתן בימים הקרובים.

בית משפט מחוזי בירושלים (צילום: אלי מנדלבאום )
ההיערכות בבית המשפט המחוזי בירושלים, הבוקר(צילום: אלי מנדלבאום )

בית משפט מחוזי בירושלים (צילום: אלי מנדלבאום )
(צילום: אלי מנדלבאום )

בית משפט מחוזי בירושלים (צילום: אלי מנדלבאום )
(צילום: אלי מנדלבאום )

 

מחסום משטרה מחוץ למעון רה
היערכות לפתיחת המשפט גם במעון רה"מ ברחוב בלפור(צילום: משי בן עמי )

מחסום משטרה מחוץ למעון רה
(צילום: משי בן עמי )

מחסום משטרה מחוץ למעון רה
(צילום: משי בן עמי )

 

במהלך הישיבה דנו שרי הממשלה המנופחת ביותר בכל הזמנים כפי שציין נתניהו בציון יום ירושלים, בהצעת שר החינוך יואב גלנט לעגן בהחלטה את נוהל ביקורי התלמידים בירושלים בכיתה ה', ז' ו-י', בהקמת קבינט מדיני-ביטחוני חדש ובנושאים הקשורים לסוגיית הטיפול בנגיף קורונה.

 

בתחילה חשבו במזכירות הממשלה לקיים את דיון השרים בחדר ישיבות הממשלה תוך כדי יצירת הפרדה של מחיצות פלסטיק, אך הרעיון נפסל על הסף. במשרד ראש הממשלה עצמו אין אולם מספיק גדול שיכול להכיל את כל השרים לפי כללי משרד הבריאות, ולכן הוחלט לקיים את הישיבה במשכן הכנסת. לצורך קיום הישיבה הורכב שולחן ענק באורך של 15 מטרים וברוחב של ארבעה מטרים, כך שהשרים יוכלו לשמור על מרחק של 1.8 מטר בין זה לזה וגם לשמש דוגמה אישית לציבור בעידן הקורונה.

הפגנה של פעילי יש עתיד ()
שלטי חוצות ושלטים נגד נתניהו, הבוקר

הפגנה של פעילי יש עתיד ()

הפגנה של פעילי יש עתיד ()

שלטי חוצות נגד נתניהו ( צילום: רענן כהן)
( צילום: רענן כהן)

במקביל להיערכות בבית המשפט המחוזי בירושלים לקראת תחילת משפטו של נתניהו - הראשון בתולדות המדינה שעומד לדין בזמן כהונתו בתפקיד - תלו פעילי התנועה לאיכות השלטון שלטי ענק בנתיבי איילון שעליהם נכתב: "ראש ממשלה על ספסל הנאשמים - ישראל מתביישת".

 

בתנועה אמרו כי "בפעם הראשונה, ראש הממשלה של מדינת ישראל לא יקום בבוקר וילך למשרדו, לא ילך לכנסת, הוא גם לא ישתתף בפגישות או ועידות או פאנלים.

 

"בפעם הראשונה בתולדות ישראל, ראש הממשלה של מדינת ישראל יישב על ספסל הנאשמים בשל אישומים חמורים בשוחד, מרמה והפרת אמונים. בושה".

 

"הרגשנו שלא ניתן לעבור בשתיקה" 

במקביל, פעילי מפלגת יש עתיד יצאו הבוקר לעשרות צמתים וגשרים ראשיים בכל רחבי הארץ והניפו שלטים נגד ראש הממשלה. על השלטים נכתב "מדינת ישראל נגד הנאשם נתניהו" ו-"מנותקים נמאסתם".

 

אמיר סולרסקי, ראש מטה השטח של יש עתיד, אמר: "אין לנו, ולא יהיה לנו עניין לראות ראש ממשלה יושב על ספסל הנאשמים. זו פעילות שצמחה השטח - מהעם. ראשי המטות והפעילים שלנו הרגישו שלא ניתן לעבור בשתיקה על יום עצוב וקשה שכזה למדינת ישראל, ויש להודות להם על מחאתם. כמוהם, אני חושב שכל אזרחי מדינת ישראל שואלים הבוקר: איך הגענו למצב הזה?".

 

מהעבר השני נמשכת המתקפה על המערכת המשפטית. יו"ר הכנסת יריב לוין כתב בדף הפייסבוק: "יום פתיחת משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ייזכר כאחת מנקודות השפל של מערכת המשפט הישראלית.

 

"האישומים כנגד ראש הממשלה הם חסרי תקדים בדמוקרטיות המערביות. מקומם היה, אם בכלל, במישור האתי ולא הפלילי, ולא בכדי משפטנים בכירים בעולם מותחים עליהם ביקורת קשה. אני, כמו מיליונים מאזרחי ישראל, עומד היום לצד ראש הממשלה. לצד האמת. לצד הצדק".

 

עם הגעתו לבית המשפט המחוזי, צפוי נתניהו להתקבל בהפגנת תמיכה של פעילי ליכוד, השרים מירי רגב, אמיר אוחנה וצחי הנגבי וחברי כנסת. יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, צייץ הבוקר בעמוד הטוויטר שלו: "היום מתחיל משפט דרייפוס".

עיקרי האישום תיק 4000 (צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)
(צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)

עיקרי האישום תיק 1000 (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

עיקרי האישום תיק 2000 (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)

רבקה פרידמן-פלדמן משה בר-עם עודד שחם שופטים הרכב בנימין נתניהו בית משפט מחוזי ירושלים (צילום: דוברות הרשות השופטת)
הרכב השופטים במשפטו של נתניהו(צילום: דוברות הרשות השופטת)

בשעה 15:00 תפתח את המשפט השופטת רבקה פרידמן-פלדמן, שישבה גם בהרכב שהרשיע את קודמו בתפקיד. במשפט אולמרט היא הייתה שופטת אלמונית יחסית, שהצטרפה לשופטים יעקב צבן ומשה סובל בסיבוב השני של הדיונים בתיק. היום היא תעמוד בראש ההרכב. לצידה על הבימה יישבו השופטים משה בר-עם ועודד שחם, שיגיע לדיון בעניינו של ראש הממשלה לאחר שידון כמה שעות לפני כן, בין היתר, גם בעתירה של אסיר שמואשם בהברחת סמים וביקש לעבור בית סוהר.

 

בכתב האישום שנושא את המספר הסידורי 67104-01-20 מופיעים ארבעה נאשמים, שיישבו היום יחד בבית המשפט. נאשם מס' 1 הוא נתניהו. בפרשות 1000 ו-2000 הוא מואשם במרמה והפרת אמונים ובפרשה 4000 בלקיחת שוחד וכן במרמה והפרת אמונים. נאשמים מס' 2 ו-3 הם בעל השליטה לשעבר בקבוצת בזק ואתר "וואלה", שאול אלוביץ' ורעייתו איריס. הם מואשמים, בין היתר, בפרשה 4000 במתן שוחד לראש הממשלה, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. נאשם מס' 4 הוא מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס, שמואשם במסגרת פרשה 2000 בהצעת שוחד ובהבטחת שוחד לראש הממשלה.

 

הדיון היום באולם הנשיא צפוי להיות קצר: במהלכו השופטים יבדקו רק אם כל נאשם מבין את תוכן כתב האישום. לאחר הקראת כתב האישום יקבעו הצדדים את התאריכים לדיון בטענות מקדמיות ולהגשת המענה לכתב האישום בחודשים הקרובים. ברוב התיקים הפליליים מקובל לקבוע את הדיון בטענות המקדמיות בתוך חודש-חודשיים, ולהקצות חודשיים-שלושה להגשת מענה לכתב האישום.


פורסם לראשונה 24/05/2020 10:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים