שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

תומכי נתניהו הפגינו: "עושים לו עוול"; מתנגדיו: "שופטים צריכים לחשוש לחייהם"

מול בית המשפט המחוזי בירושלים הפגינו מאות תומכי נתניהו ברקע פתיחת משפטו. חלקם גינו את מנדלבליט: "אנחנו בעד צדק". השחקנית אורנה בנאי הצטרפה למחאת "הדגלים השחורים" מול המעון בבלפור: "מתנהל קמפיין אלים בחסות הבית הזה נגד המערכת המשפטית"

מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו - וברקע הפגנות תמיכה מול הפגנת מחאה: כ-300 בני אדם התייצבו בצהריים (יום א') מול בית המשפט המחוזי בירושלים לקראת פתיחת משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים. "כל מחנה הימין יושב על ספסל הנאשמים", אמרו משתתפים בהפגנת התמיכה. קצת לפני השעה 14:30 הגיעה שיירת נתניהו לבית המשפט.

תומכי נתניהו מחוץ למחוזי ירושלים (צילום: יואב דודקביץ )
הפגנת התמיכה בנתניהו מול בית המשפט המחוזי(צילום: יואב דודקביץ )

תומכי נתניהו מחוץ למחוזי ירושלים (צילום: יואב דודקביץ )
(צילום: יואב דודקביץ )

תומכי נתניהו מחוץ למחוזי ירושלים (צילום: יואב דודקביץ )
(צילום: יואב דודקביץ )

בית משפט המחוזי  (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

בית משפט המחוזי  (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

גם מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בבירה נערכו הפגנות בעד ונגד נתניהו. בני פרץ, פעיל חברתי ותומך ראש הממשלה, קרא במערכת הכריזה: "ביבי הוא הדרייפוס היהודי בארץ היהודים. שמאלנים, זה האיש שעשור שלם נתן לכם הצלחות בזירה המדינית, בכלכלה וגם בתקשורת, ואתם ממשיכים לרדוף אותו. השתלטתם על הפרקליטות לצורכי בריונות, זה לא יועיל לכם".

 

פרץ אמר עוד: "הבוקר השמיים בכו בשביל נתניהו. גשם ירד על המדינה, העם זועק והשמיים זועקים. אתם השחורים (הכוונה לתנועת המחאה "הדגלים השחורים"), שמשחירים לנו את המדינה הזאת, אתם בושה וחרפה. אתם מדברים על צדק. אתם 'רק לא ביבי', אבל נתניהו, על אפכם ועל חמתכם - עד שנת 2300 יהיה כאן ראש הממשלה". אל בית המשפט הגיעו השרים אמיר אוחנה, ישראל כץ, דודי אמסלם, מירי רגב, יואב גלנט, צחי הנגבי, אלי כהן, סגן השר יואב קיש, ח"כ ניר ברקת וכן אוסנת הילה מארק שמיועדת להיכלל בוועדה לבחירת שופטים.

 

השרה רגב אמרה: "העם אמר את שלו בקלפי. השופטים הם בשר ודם ואני מצפה שהשופטים לא ייפלו למלכודת התקשורת. אני מאמינה בראש הממשלה. אני מקווה מאוד שהשופטים יעשו צדק. אין לנו מערכת משפט אחרת. אנחנו מייצגים ציבור רחב במדינה שמאמין בחפותו. בעזרת השם נעשה ונצליח".

 

תומכי ראש הממשלה השמיעו קריאות קצובות מחוץ למעונו הרשמי: "נתניהו, לעולם לא תצעד לבד".

 

מאיר דהן מיבנה, מפגין שתומך בנתניהו מול בית המשפט, אמר: "אני נאשם, מחנה הימין יושב על ספסל הנאשמים. הוא מנצח שוב ושוב בבחירות אבל מכיוון שהערכים שלנו לא תואמים לערכים של ישראל הראשונה והשמאל - על מנת לקחת  לעצמם את את המדינה - הם צריכים להפיל את המנהיג שלנו".

 

אלה, תושבת אזור מודיעין שאף היא הגיעה להפגנת התמיכה בנתניהו ליד בית המשפט, אמרה: "אני מפגינה לעיתים קרובות כאן נגד ראש הנחש בג"ץ. באתי היום כי אני חושבת שעושים עוול לכל העם ולא רק לביבי. היום זה משפט של הדמוקרטיה".

 

כמה מפגינים נשאו מסכות בדמותו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וקראו בגנותו. מאיר, אחד המפגינים, אמר: "הוא כרגע היועץ המשפטי ופרקליט שיקבל את נשיאות העליון ואז הוא אלוהי הארץ. הוא ישלוט בכל הרשויות. אנחנו לא נשקוט עד שהקלטות שלו ייחשפו ברבים. שנדע אם יש מצב שהוא היה סחיט. אנחנו בעד צדק, אבל בן אדם לא יכול להסתתר מאחורי צווי פרסום".

 

מפגין אחר אמר: "מנדלבליט מושחת, לא ייתכן שיועץ משפטי לממשלה יעמיד לדין את ראש הממשלה. דורשים שיפרסם את הקלטות".

הפגנת תמיכה בנתניהו (צילום: משי בן עמי )
הפגנת תמיכה בנתניהו מול מעונו ברחוב בלפור(צילום: משי בן עמי )

הפגנת תמיכה בנתניהו (צילום: משי בן עמי )
(צילום: משי בן עמי )

הפגנת תמיכה בנתניהו (צילום: משי בן עמי )
(צילום: משי בן עמי )

הפגנת תמיכה בנתניהו (צילום: משי בן עמי )
(צילום: משי בן עמי )

הפגנת תמיכה בנתניהו (צילום: משי בן עמי )
(צילום: משי בן עמי )

מאות רבות של מוחים נגד נתניהו התייצבו ברחוב בלפור, כשמולם עשרות תומכי ראש הממשלה. מחסומי משטרה כפולים חצצו ביניהם. השחקנית אורנה בנאי באה לתמוך במחאת "הדגלים השחורים" מול מעונו של ראש הממשלה. "אני אגיד לכם את האמת, לאחרונה אני לא כל כך מרבה להגיע להפגנות כי אני מרגישה שההתנגדות ככה לוקחת אותי למטה", אמרה בנאי. "אנחנו חווים זה זמן תסכול וייאוש ובאמת הרגשה שמפסידים, אנחנו כאן כל הזמן בהרגשה שאנחנו מפסידים.

 

"אבל אני היום כאן אני לא נגד. אני באה להפגנה הזאת, למפגן הכוח האזרחי הזה כי אנחנו בעד. אנחנו בעד מערכת המשפט בישראל. אנחנו בעד מערכת אכיפת החוק בישראל, המשטרה. אנחנו בעד הדמוקרטיה בישראל. המציאות שלנו היום היא מציאות של הפקרות, מציאות שבה שופטים במדינת ישראל צריכים לחשוש לחייהם.

שהתובעת מסתובבת עם מאבטח אישי, כי מאיימים עליה. זאת הפקרות זאת בושה. בושה, בושה, בושה, בושה".

 

בנאי אמרה עוד: "מתנהל קמפיין אלים בחסות הבית מבלפור נגד המערכת המשפטית ושטיפת מוח וההפקרות. ואנחנו כאן כדי לעצור את זה, את ההידרדרות הזאת. אנחנו כאן, בעד הדמוקרטיה. אנחנו אוהבים את המקום הזה. אנחנו אוהבים את המדינה הזאת, אנחנו רוצים לחיות פה, בשפיות. עם יסודות קריטיים להמשך הקיום שלנו".

הדגלים השחורים (צילום: רויטרס)
הפגנת "הדגלים השחורים" מול מעון ראש הממשלה(צילום: רויטרס)

הדגלים השחורים (צילום: שלו שלום )
(צילום: שלו שלום )

הדגלים השחורים (צילום: שלו שלום )
(צילום: שלו שלום )

שקמה שוורצמן, ממובילי מחאת "הדגלים השחורים", אמרה: "באנו היום להפגין פה נגד השיסוי וההסתה של ראש הממשלה המכהן ואנחנו פה כדי לוודא שהנאשם מתייצב לפתיחת משפטו וזאת על רקע ההסתה שלו נגד מערכת המשפט, החוקרים, התובעים והשופטים וגם נגד עדי התביעה. אנחנו מוחים על כך".

 

"אנחנו נעקוב ונפעל כדי להציל את הדמוקרטיה הישראלית. הוא רוצה להפוך את המדינה לדיקטטורה. בזמן שהוא מתייצב למשפט הוא משסה את המשרתים שלו בממשלה והתקשורת ובעיקר משסה את היועץ המשפטי לממשלה ואת הפרקליטות ובשלב הבא את השופטים. אנו רואים בזמן אמת מדוע אסור שבן אדם שמואשם בפלילים יכהן כראש ממשלה. במקום לדאוג למיליון מובטלים הוא דואג להימלט מאימת הדין".

 

ירדן שוורצמן, אף הוא ממובילי המחאה נגד נתניהו, אמר: "אנחנו מוחים נגד כל ההסתה שאנחנו רואים בבלפור נגד כל מערכות המשפט והחוק. במקום ללכת למשפט כמו שצריך, מטילים טרור בכל מי שמעורב במשפט בין היתר ברשתות החברתיות והתקשורת. מסיתים את הדיון מהדיון הפלילי על הדיון של הלגיטימציה בקיום המשפט. אמנם בית המשפט החליט שנאשם יכהן כראש ממשלה, אבל אנחנו מוחים נגד זה. יש פה ניגוד עניינים. אם מישהו חושב שהוא יוכל לשמש כראש ממשלה וגם לנהל משפט הוא טועה.

 

"צריכים להבין שזה שהמשפט של נתניהו התחיל זה מבורך אבל המאבק בשיאו. יש מלחמה אדירה נגד מערכות החוק בישראל שמובלת על ידי בלפור ואנחנו רוצים שיהיה פה משפט צדק. אנחנו שומעים את את התעמולה והשופרות מדברים וטוענים טענות ביום פתיחת המשפט נגד הפרדת רשויות ואין בזה שום קשר. הרשות השופטת צריכה לשפוט עכשיו משפט פלילי. מי שמנסה לקשור בין הדברים משחק את המשחק של נתניהו וזה לבלבל את כולם".

 ישיבת ממשלה (צילום: AFP)
נתניהו בישיבת הממשלה, היום(צילום: AFP)

 

 

עיקרי האישום תיק 4000 (צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)
(צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)

עיקרי האישום תיק 1000 (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

עיקרי האישום תיק 2000 (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)

כמה שעות לפני תחילת המשפט, נערכה במשכן הכנסת הישיבה הראשונה והחגיגית של הממשלה החדשה בהובלת נתניהו ובני גנץ. שניהם נמנעו מלהתייחס לסוגיית המשפט בדבריהם בפתח הישיבה. נתניהו הזכיר בדבריו נושאים כמו איראן, קורונה ויום ירושלים. גנץ דיבר על גם הוא על משבר הקורונה ועל הצורך באחדות ופיוס.

 

המשפט ייפתח היום עם הקראת כתב האישום נגד נתניהו, בעל השליטה לשעבר בבזק שאול אלוביץ' ואשתו איריס, ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס. השופטים יוודאו שראש הממשלה מבין את תוכנו של כתב האישום בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק 1000 (תיק המתנות), תיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס) ותיק 4000 (בזק-וואלה).

 

נתניהו חויב להתייצב בפני בית המשפט לאחר שמוקדם יותר השבוע נדחתה בקשתו לקבלת פטור. השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, עודד שחם ומשה בר-עם קבעו שבאולם בית המשפט ינכחו רק ארבעת הנאשמים ונציג אחד מכל צוות סנגורים. זאת כדי לעמוד בדרישות משרד הבריאות.


פורסם לראשונה 24/05/2020 13:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
הפגנת התמיכה בנתניהו
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים