שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

תם הדיון הראשון: נתניהו לא יתייצב בפעם הבאה בבית המשפט

הסתיים הדיון הראשון במשפט נתניהו, השופטים הסכימו לוותר על נוכחות הנאשמים בדיונים המקדמיים הבאים. נתניהו, שתקף את היועמ"ש והפרקליטות לפני פתח המשפט, סירב להתיישב על ספסל הנאשמים עד יציאת הצלמים. פרקליטו ביקש לקיים את דיוני ההוכחות רק בשנה הבאה: "לא מריחת זמן". הדיון הבא: ב-19.7

  

  

נתניהו נכנס לבית המשפט    (צילום: לע"מ )

נתניהו נכנס לבית המשפט    (צילום: לע"מ )

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

 

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, נכנס היום (ראשון) לראשונה לבית המשפט המחוזי בירושלים על מנת לעמוד לדין באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים, ובתחילת הדיון הצהיר כי הוא מבין את כתב האישום נגדו. לפני כניסתו לבית המשפט מסר הצהרה במשך 15 דקות ובה תקף את הפרקליטות, המשטרה והתקשורת. נזכיר כי בראש הרכב השופטים עומדת השופטת רבקה פרידמן-פלדמן, ולצידה השופטים עודד שחם ומשה בר-עם. מחוץ לאולם מאות אנשים הפגינו בעד ונגד נתניהו. ynet העביר עדכונים שוטפים במהלך הדיון.

 

הפרוטוקול המלא של הדיון

 

16:05 - הסתיים הדיון: הנאשמים לא יצטרכו להתייצב במהלך דיוני הטיעונים המקדמיים

השופטת פרידמן-פלדמן שאלה את הפרקליטים אם מבחינתם יוכלו לקיים את הדיונים המקדמיים - עד לשלב ההוכחות - ללא נוכחות הנאשמים, וכולם כולל התובעת ליאת בן ארי ציינו כי אין בעיה בכך. המשמעות היא שהשופטים מסכימים לוותר על נוכחות הנאשמים בדיונים המקדמיים. השופטים הודיעו בתום הדיון שיימסרו החלטה בקרוב לגבי מסגרת הזמן שתקבע לדיונים עד הצגת הטענות. הדיון הבא יתקיים ב-19.7.20, ובו ישתתפו רק נציגי הצדדים ללא הנאשמים.

 

רה"מ צייץ אחרי הדיון: "מה שעומד היום למשפט זה הניסיון לסכל את רצון העם: להפיל אותנו, את המחנה הלאומי, באמצעות תיקים תפורים והזויים". היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיב לדברים: ישראל היא מדינת חוק. אנו נמשיך לפעול ללא מורא, גם אל מול הניסיון המופרך לייחס לרשויות אכיפת החוק שיקולים לא ענייניים, ניסיון שאותו יש לדחות מכל וכל. נמשיך לפעול בהגינות ומתוך העיקרון שהכל שווים בפני החוק; זו מחויבותנו לאזרחי מדינת ישראל".

 

נתניהו באולם בית המשפט (צילום: קונטקט)
נתניהו באולם בית המשפט(צילום: קונטקט)
 

שאול אלוביץ'  בבית המשפט בירושלים (צילום: עמית שאבי)
שאול אלוביץ' בבית המשפט בירושלים(צילום: עמית שאבי)

נוני מוזס בבית המשפט בירושלים (צילום: עמית שאבי)
נוני מוזס בבית המשפט(צילום: עמית שאבי)

 

15:48 - עו"ד ליאת בן ארי: "גם לנו לוקח זמן לחפש בחומר, אבל התיק לא נולד היום"

התובעת ליאת בן ארי אישרה לשופטת פרידמן-פלדמן כי החקירה הסתיימה, ולגבי חומרי החקירה וטענות הסנגורים אמרה: "אנחנו עושים מעל ומעבר. הצענו לנאשמים אפשרות לצלם את החומרים כשהיו מוכנים ולהעביר להם את החומר סרוק ללא עלות נוספת. הסניגורים כותבים לנו כל הזמן, מתקשרים אלינו כל הזמן. גם לנו לוקח זמן לחפש וגם אנחנו לא מכירים את החומר. אם באמצע הלילה תעירו אותנו לא נכיר כל מזכר ומזכר".

 

השופט משה בר-עם שאל אותה כמה זמן היא מעריכה שצריך כדי לעבור על התיק והיא השיבה: "מדובר בתיק גדול אבל לא בתיק שבלתי אפשרי לעמוד בכל חומרי החקירה שבו. אם היום מתחילים לקרוא את חומר החקירה הייתי אומרת שצריך שלושה ארבעה חודשים אבל התיק הזה לא נולד היום. ב-28 בפברואר 2019 החליט היועמ"ש להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע. כלומר, שנה וחצי. באפריל ובמאי 2019 אספו את חומרי החקירה. גם היום אנחנו נמצאים בתקופה של שנה ויותר לאחר שהועברו החומרים. סנגוריו של ראש הממשלה הם אותם סנגורים. מיכה פלדמן נוסף לאחרונה והוא מכיר את החומרים מחשוד אחר שהיה בתיק. לכם אני חושבת שכבודם יקבע מועדים להוכחות בתיק הזה מוקדם ככל האפשר. האינטרס הציבורי דורש את זה".

 

ליאת בן ארי בבית המשפט (צילום: אמיל סלמן)
התובעת ליאת בן ארי בבית המשפט(צילום: אמיל סלמן)

בן ארי הוסיפה לגבי הבקשה למנוע מעדי תביעה להתראיין בתקשורת: "דבר נוסף שחשוב לי לומר על עדי תביעה. כבר לפני בקשתו של עו"ד חן קיבלנו החלטה לפנות לכל אחד מעדי התביעה נזכיר להם את מה שנאמר להם בזמן החקירה שאסור להם להתראיין ואני מקווה שהדברים לא יחזרו על עצמם שוב". 

 

15:45 - עו"ד עמית חדד החליף את פטמן כנציגו של נתניהו וננזף על ידי השופטת: "אתה לא יכול להיות פה בלי מסכה"

עו"ד עמית חדד שמייצג גם הוא את נתניהו התחלף עם עו"ד פטמן ונכנס לאולם בלי מסכה. השופטת פרידמן-פלדמן גערה בו: "אי אפשר להיכנס לאולם ללא מסכה". הוא טען: "אני שמעתי שדיברו על הפרשות כחלקים נפרדים. חייבים ללמוד את התיק כמקשה אחת". 

 

15:37 - עורכת הדין של איריס אלוביץ': "יש מחלוקות עם התביעה לגביי חומרי החקירה"

עו"ד מיכל רוזן עוזר, שמייצגת את איריס אלוביץ': "חשוב לומר שלצד המהירות של ההליך הפלילי שזה דבר שהוא חשוב, כל מה שאנחנו מבקשים זה את ההזדמנות לנהל הליך פלילי והוגן. זה לא משחק של משיכה בחבל. חלק מהאינטרס הציבורי זה גם הזכות להליך הוגן.  אנחנו זקוקים לזמן כדי להיערך. מה שאנחנו כן יודעים היום, זה שיש מספר קשיים שאנחנו יודעים לעמוד עליהם. יש פער ביננו ובין התביעה בחומר. אני מנסה להמחיש לכבודכם את הקשיים. יש לנו מחלוקות אמיתיות עם התביעה לגביי חומרי חקירה". היא ציינה: "ההיערכות של חברי לגבי הזמן שנדרש לקביעת ההוכחות נראות לי סביר".

 

15:33 - גנץ מצייץ: "לנתניהו שמורה חזקת החפות, יש לי אמון במערכת המשפט"

במקביל למהלכו של הדיון התייחס שר הביטחון בני גנץ למשפט וצייץ: "כמו לכל אזרח, גם לראש הממשלה שמורה חזקת החפות, ואני בטוח שמערכת המשפט תקיים עימו משפט צדק. אני שב ומדגיש, שיש לחבריי ולי אמון מלא במערכת המשפט ואכיפת החוק. בעת הזו, אולי יותר מתמיד, עלינו לפעול כמדינה וכחברה למען אחדות ופיוס, עבור מדינת ישראל וכלל אזרחי ישראל". 

 

15:23 - פרקליטו של אלוביץ': "לא מכירים את חומר החקירה, רוצים להבין איפה עומדים"

עו"ד ז'ק חן, שמייצג את שאול אלוביץ, טוען: "אנחנו לא מכירים את חומר החקירה. אנחנו רוצים לקבל את הכלים להבין איפה אנחנו עומדים. קיבלנו את חומרי החקירה במרץ ובמהלך חודש אפריל, היום אנחנו אמורים לקבל משלוח אחרון. אנחנו אמורים לקבל כמות גדולה מאוד של חומר מצולם ומוקלט. מדובר בחומר רב מימדים בתיק ענק, מגה-תיק. התביעה ששוקדת על החומרים בערך שנתיים וחצי, כמובן מכירה את התיק לבוריו". עו"ד ליאת בן ארי מהפרקליטות שאלה: "למה לא קיבלתם את החומרים קודם?".

 

חן ביקש להזהיר מפני ניהול התיק בכלי התקשורת: "אני מעלה בקשה נוספת, שחשובה לא רק ליעילות הדיון אלא כדי להבטיח הליך הוגן. ביום חמישי התראיינו לפחות שלושה אם לא ארבעה עדי תביעה מרכזיים בתיק בתוכנית טלוויזיה. אני לא זוכר דבר כזה. הבקשה שמונחת לפתחכם תורה לתביעה להזהיר את כל עדי התביעה מפני ניהול התיק בתקשורת. אנחנו לא יכולים שבית המשפט יסכים וירשה שיעשו איתו תחרות מחוץ לבית המשפט".

 

15:20 - הפרקליטים מבקשים שלושה חודשים רק כדי להציג את הטענות 

השופטת פרידמן-פלדמן פנתה לפרקליטים ושאלה: "יש לכם איזושהי הערכת זמן?"

עו"ד פטמן: "בשביל להיות הגון צריך לקבוע ישיבת תזכורת. בין חודשיים לשלושה כדי לדעת את ההיקפים של החומר".

פרידמן-פלדמן: "אתם לא יודעים מה הטענות?".

פטמן: "אנחנו יודעים ולא יודעים".

 

פטמן ציין כי הערכת עורכי דינו של נתניהו היא שהם יוכלו להיות מוכנים לשלב ההוכחות רק לקראת סוף ינואר 2020, אך מכיוון שגוייסו עורכי דין נוספים אז יבקשו חודשיים שלושה נוספים לאחר תאריך זה.

 

15:16 - עו"ד פטמן: "רק בתיק 4000 יש 20 אלף מסמכים"  

עורכי הדין והשופטים עברו לדון בחומרי החקירה. עו"ד פטמן טען כי ראש הממשלה זקוק לעורכי דין נוספים: "בתיק 4000 יש 20 אלף מסמכים. בתיק 2000 ו-1000 יש גם כמויות של חומרי חקירה. חברי מכירים את החומר מהשימוע, אני לא הייתי בו. העמודים לא מסודרים, הכותרת לא מגלה את תכנם, אי אפשר למצוא בהם לפי מילות חיפוש. אנחנו מכירים תיקים שההבדל של מילה אחת יכול להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי. אנחנו צריכים וחייבים להעמיד עוד עורכי דין לראש הממשלה".

 

מיכה פטמן בבית המשפט (צילום: אמיל סלמן)
עו"ד מיכה פטמן בבית המשפט(צילום: אמיל סלמן)

15:14 - המשפט החל 

מיכה פטמן, עורך דינו של נתניהו אמר כי ראש הממשלה מבין את כתב האישום, כך גם עורכי דינם של נוני מוזס ושאול אלוביץ'. נתניהו אישר כי הוא מבין את כתב האישום נגדו.

  

15:07 - נתניהו נכנס לאולם

ראש הממשלה נכנס לאולם בית המשפט המחוזי מלווה בעו"ד עמית חדד. הוא סירב להתיישב על ספסל הנאשמים עד שהצלמים יצאו מהאולם. הנאשמים יושבים בשלב זה בספסלים רגילים, ספסל הנאשמים נותר ריק.  


בנימין נתניהו בית משפט המחוזי ירושלים (צילום: קונטקט)
נתניהו עם עורכי דינו(צילום: קונטקט)

14:45 - נוני מוזס ושאול אלוביץ' נכנסים לאולם

מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס הגיע לאולם מלווה בעורכות דינו נוית נגב ואיריס ניב סבאג. גם בעל השליטה לשעבר בבזק שאול אלוביץ' נכנס לאולם.

 

נוני מוזס בבית המשפט בירושלים (צילום: אמיל סלמן)
נוני מוזס נכנס לבית המשפט(צילום: אמיל סלמן)
 

שאול אלוביץ' (צילום: יואב דודקביץ )
שאול אלוביץ' מגיע לבית המשפט(צילום: יואב דודקביץ )

 

14:40: נתניהו מחוץ לבית המשפט: "תופרים לי תיקים מופרכים והזויים"

לפני כניסתו לבית המשפט, מסר נתניהו הצהרה ארוכה. "בשנים האחרונות גורמים במשטרה ובפרקליטות חברו יחד לעיתוני השמאל כדי לתפור לי תיקים מופרכים והזויים", טען. "המטרה היא להפיל ראש ממשלה חזק מהימין".

 

 

הצהרת נתניהו    (צילום: לע"מ)

הצהרת נתניהו    (צילום: לע"מ)

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

 

הוא תקף את המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך: "שמעתי אתמול את המפכ"ל לשעבר. הוא הטיף בצדקנות על טוהר מידות. אותו אלשיך שהעביר מליונים מכספי משלמי המסים ליועץ התקשורת שלו, שעבר עבירה פלילית, שהדליף. אני עדיין מחכה להתנצלות. בזה הוא מזכיר רוני אחר, רוני ריטמן. הוא טען בעזות מצח את הטענה השקרית שאני הוא זה ששלחתי את קצינת המשטרה שהתלוננה נגדו בגין הטרדה מינית. הם האנשים שהובילטו את החקירות נגדי. החקירות זוהמו ונתפרו מהרגע הראשון. מה הפלא שנגמרו בכתב אישום מופרך ותפור".

 

 

בנימין נתניהו עם חברי הליכוד לפני הדיון הראשון במשפטו (צילום: קונטקט)
בנימין נתניהו עם חברי הליכוד לפני הדיון הראשון במשפטו(צילום: קונטקט)

  (צילום: טופז לוק)
נתניהו עם תומכיו מהליכוד בבית המשפט, בתמונה שצילם דוברו(צילום: טופז לוק)

הוא המשיך: "אבל אתם הרבה יותר חכמים ממה שהחבורה חושבת עליכם ועלינו. נתתם לליכוד בראשותי יותר קולות ממה שמפלגה קיבלה אי פעם. הבעת אי אמון עצומה בהם".

 

הוא דרש שהמשפט ישודר בשידור חי: "הבקשה הראשונה שלי מבית המשפט היא שקיפות מלאה. שהכל ישודר בשידור רציף ולא מצונזר. הציבור צריך לשמוע הכל ולא דרך מסננת מעוותת". 

 

14:20 - שיירת ראש הממשלה הגיעה לבית המשפט.

במקביל לשיירה הגיעו כדי לתמוך בנתניהו - השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, השרה מירי רגב, השר ישראל כ"ץ, השר צחי הנגבי, השר יואב גלנט וח"כ אסנת מארק. מחוץ לאולם מפגינים כ-300 בני אדם למען נתניהו. "כל מחנה הימין יושב על ספסל הנאשמים", אמרו משתתפים בהפגנת התמיכה.

שיירת הרכבים של בנימין נתניהו בניסה לבית המשפט (צילום: אלכס קולומויסקי)
שיירת הרכבים של בנימין נתניהו בכניסה לבית המשפט(צילום: אלכס קולומויסקי)


תומכי נתניהו  (צילום: AFP)
תומכי נתניהו (צילום: AFP)

 

הפגנה של תומכי נתניהו מחוץ לבית המשפט המחוזי בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
השרה מירי רגב מחוץ לבית המשפט(צילום: אלכס קולומויסקי)

עיקרי האישום תיק 4000 (צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)
(צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)

עיקרי האישום תיק 2000 (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)

עיקרי האישום תיק 1000 (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
  

נתניהו חויב להתייצב בפני בית המשפט לאחר שמוקדם יותר השבוע נדחתה בקשתו לקבלת פטור. השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, עודד שחם ומשה בר-עם קבעו שבאולם בית המשפט ינכחו רק ארבעת הנאשמים ונציג אחד מכל צוות סנגורים. זאת כדי לעמוד בדרישות משרד הבריאות. 

 

כמה שעות לפני תחילת המשפט, נערכה במשכן הכנסת הישיבה הראשונה והחגיגית של הממשלה החדשה בהובלת נתניהו ובני גנץ. שניהם נמנעו מלהתייחס לסוגיית המשפט בדבריהם בפתח הישיבה. נתניהו הזכיר בדבריו נושאים כמו איראן, קורונה ויום ירושלים. גנץ דיבר גם הוא על משבר הקורונה ועל הצורך באחדות ופיוס.


פורסם לראשונה 24/05/2020 14:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קונטקט
בנימין נתניהו
צילום: קונטקט
מומלצים