שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

הממשלה אישרה: תצומצם סמכות שב"כ לאיכון טלפונים

בעקבות הנתונים המעודדים, שמראים ירידה בתחלואת הקורונה, השרים אישרו החלטה להפחית את הסמכויות של שב"כ בהתחקות אחר חולים חדשים. שטייניץ התנגד: "חייבים להישאר עם היד על הדופק"

 

 ישיבת ממשלה (צילום: רויטרס)
ישיבת הממשלה, היום(צילום: רויטרס)

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו לצמצום ההסתייעות בשב"כ במסגרת מאמץ הלאומי לצמצום התפשטות הקורונה, כך שזו תתאפשר רק במקרים פרטניים וחריגים בהם לא ניתן להשלים את איתור האנשים שנחשפו לחולים בחקירות האפידמיולגיות. כל השרים אישרו את ההצעה למעט שר האנרגיה יובל שטייניץ.

 

בג"ץ הקפיא את מעקב שב"כ, דורש חקיקה ומזהיר מ"מדרון חלקלק"

 

במסגרת החלטה קודמת של הממשלה, שירות הביטחון הכללי הוסמך ב-31 במרץ לקבל איכוני טלפונים כדי לסייע למשרד הבריאות לשרטט את מסלול החולים, ובכך יוכל המשרד להנחות את הציבור הרחב. תוקפה של ההחלטה הוארך על ידי הממשלה עד ל-26 במאי.

 

ב-26 באפריל בג"ץ פסק כי בסופו של אותו חודש לא יהיה ניתן להאריך את ההחלטה במסגרת התקנות לשעת חירום  - וקבע כי ככל שהמדינה מבקשת להמשיך בדבר, עליה לעגן זאת בחקיקה ראשית. תזכיר החוק הופץ בתחילת החודש להערות הציבור עד 26 במאי.

 

544 (צילום: אוהד צויגנברג )
סמכויות המערב יצומצמו. נדב ארגמן(צילום: אוהד צויגנברג )

החלטת הממשלה התבססה בין השאר על חוות הדעת של סגן ראש שירותי בריאות הציבור, ובהמשך לדיונים שהתקיימו בנושא אצל ראש הממשלה, יחד עם ראש המל"ל מאיר בן שבת ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. השרים סיכמו כי לאור הירידה בתחלואה והנתונים המעודדים בתקופה האחרונה, נכון יהיה לצמצם את ההסתייעות בשב"כ, כך שתתאפשר רק במקרים פרטניים וחריגים.

 

"ההבדל הוא בין ימים לשעות ספורות", אמר שטייניץ. "דווקא בגלל הירידה בכמות ההדבקה, חייבים להישאר עם היד על הדופק ולהישאר בכוננות גבוהה עם כל הכלים שבידינו למקרה של התפרצות מחודשת. שלא נהיה במצב של גל נוסף וידינו תהיינה קשורות", אמר. צוות השרים בראשותו שטייניץ קבע שבחודשים הקרובים לא תהיה חלופה לשב"כ.

 

 

אמות המידה המקצועיות ייקבעו על-ידי מנכ"ל משרד הבריאות, ראש המטה לביטחון לאומי וראש שב"כ, ויאושרו על-ידי היועץ המשפטי לממשלה. השר שטייניץ, שהתנגד, אמר כי השאלה בעיניו אינה רק איתור המגעים, אלא גם מהירות האיתור - ושום תחקיר אפידמיולוגי של משרד הבריאות לא יתחרה לדבריו עם שירות הביטחון הכללי.

 

עוד סוכם כי אם נתוני הקורונה יצביעו על חשש להתגברות משמעותית בתחלואה, תעלה הצעת ממשלה חדשה להסמכת שב"כ בעניין. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים