שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

נאום ההתקפה של נתניהו, והעובדות מהצד השני

ההצהרה הלוחמנית של ראש הממשלה לפני פתיחת משפטו כללה טענות שהעובדות סותרות, ואחרות שנויות במחלוקת: בישראל כבר הואשם איש ציבור שפעל לקבל סיקור חיובי, הטיעון על רדיפת הימין מתעלם מהרקע של אלשיך ומנדלבליט, ואת דרישתו לחשיפת מסמכים הסנגורים כלל לא מימשו

 

 

לפני הדיון הראשון במשפטו באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים, נשא אתמול (א') ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה תוקפנית בת 15 דקות שבה מתח ביקורת קשה על כל גורמי אכיפת החוק המעורבים בפרשה, שלדבריו תפרו לו תיקים פליליים בסיוע התקשורת, ובמטרה להפיל את הימין מהשלטון בישראל. הנאום המפתיע, שמן הסתם נכתב מראש ובקפידה, כלל בין השאר עובדות לכאורה וטענות שנויות במחלוקת. הנה כמה מהן.

 

טענת נתניהו: "המטרה - להפיל את הימין"

"אזרחי ישראל, מה שעומד היום למשפט זה הניסיון לסכל את רצון העם: להפיל אותי ואת מחנה הימין. זה למעלה מעשור שהשמאל לא מצליח לעשות זאת בקלפי. בשנים האחרונות מצאו פטנט חדש. גורמים במשטרה ובפרקליטות חברו יחד לעיתוני השמאל כדי לתפור לי תיקים מופרכים והזויים, במטרה להפיל ראש ממשלה חזק מהימין. אגב, לא אכפת להם אם יבוא איזה פודל צייתן מהימין. כאלה תמיד יש, אבל אני לא פודל".

 

הצד השני

האישומים נגד נתניהו הם לא על עבירות אידיאולוגיות אלא על עבירות אישיות, ונוגעים לקבלת טובות הנאה, מרמה, והפרת אמונים. הבולטים שבמערכת אכיפת החוק בשנות החקירות והאישומים, ואותם מינה נתניהו, הם אביחי מנדלבליט הדתי-לאומי, רוני אלשיך מקריית ארבע ושי ניצן (בוגר ישיבה תיכונית נתיב מאיר).

בנימין נתניהו עם חברי הליכוד לפני הדיון הראשון במשפטו (צילום: קונטקט)
נתניהו וחברי הליכוד לפני הדיון (צילום: קונטקט)

 

ההנחה של נתניהו, שלפיה כל נציג ימין אחר עלול להיות "פודל צייתן", עשויה להוות עלבון עבור שאר חבריו לצד הימני של המפה הפוליטית, המשוכנעים שהם יכולים לשמור על האינטרסים של ישראל בהתאם לאידיאולוגיה של מפלגות הימין.

 

טענת נתניהו: "הזדרזו לפרסם כתב חשדות לפני בחירות"

"פעמיים בשנה הזו התערבה חבורת 'רק לא ביבי' ברגל גסה בבחירות. ערב הבחירות באפריל הזדרזו לפרסם כתב חשדות נגדי. היו בטוחים שנתרסק בבחירות. זה לא קרה, אז הם ניסו עוד פעם. ערב הבחירות במרץ שוב התערבו - הפעם הגישו כתב אישום".

 

הצד השני

נתניהו עצמו הקדים בחירות, לפי הערכות במערכת הפוליטית, כדי לנסות ולהיבחר לפני הגשת כתב אישום, שמועד פרסומו היה ידוע מראש.

נתניהו באולם בית המשפט (צילום: קונטקט)
נתניהו באולם בית המשפט(צילום: קונטקט)

טענת נתניהו: "לפרסם מסמך שקבע - לא נפל רבב"

"אני דורש שייחשף המסמך ששלח משרד המשפטים למבקר המדינה ב-2017. שנתיים קודם נשלח מסמך למבקר המדינה ובו קבע שלא נפל רבב בפעולותיי והחלטותיי בנושא המרכזי. מה עוד יותר מדהים? בכל מיני תירוצים המסמך לא מגיע אליי. אני דורש - פרסמו מיד את המסמך".

  

הצד השני

באשר לטענת נתניהו שלא מוסרים לו חומרי חקירה שנאספו על ידי משרד המשפטים והועברו למבקר המדינה, מתברר שמדובר בהתכתבויות בין מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים לבין מבקר המדינה לקראת הכנת דו"ח המבקר בנושא משרד התקשורת, ועוד טרם נודעו החשדות בפרשה 4000.

 

עתירה לגילוי מסמכים אלו מתוקף חוק חופש המידע, שהוגשה על ידי עיתונאי המקורב לנתניהו, נדחתה לאחרונה על ידי בית המשפט. המסמכים המבוקשים לא נאספו במסגרת החקירה, ולפיכך אינם מוגדרים כחומר חקירה. אולם, לאור טענות סנגורי נתניהו, צוות התביעה הציע להם כבר לפני שבוע לבצע השלמת חקירה נקודתית כדי לתפוס את המסמכים הללו ולהכניסם לתיק ובהמשך למוסרם להגנה, ככל שיבקשו לעשות כן. אבל אף שחלף שבוע ממועד העברת ההצעה לסנגורים, עד היום טרם התקבל מהם מענה.

טענת נתניהו: "הפגישו עד עם אישה מסוימת"

"אני דורש לפרסם את החקירה שבה הפגישו עד עם אישה מסוימת במתקן משטרתי ואיימו עליו - אם לא תיתן לנו מה שאנחנו רוצים נגד נתניהו נהרוס את משפחתך".

 

הצד השני

נתניהו רומז למפגש של עד מרכזי עם דמות הקשורה בענייניו (כשר משפטים חשף אמיר אוחנה את זהות העד). בבקשה להסרת חלק מצו איסור הפרסום על אותה דמות, בנובמבר האחרון, יצא העד בסערה מאולם בית המשפט ואמר: "העדות שלי היא כל כולה אמת מזוקקת, ועבור האמת הזו אני משלם מחירים בלתי נתפסים".

טענת נתניהו: "איימו על עדת מדינה נגד רעייתי"

"אני דורש לפרסם את החקירה של סבטלנה שהייתה עדת מדינה בתיק החמגשיות המגוחך נגד רעייתי. נכנס לחדר חוקר ואומר - אם לא תמסרי עדות שקר שנתניהו הוא זה ששלח אותך להתלונן תבלי את הלילה בכלא נווה תרצה".

 

הצד השני

אותה אישה, סבטלנה, אמרה את הדברים בעדות במשפט הדיבה של מני נפתלי, אך אין לכך תימוכין בתיק עצמו. התיק נגדו נסגר "בהעדר תימוכין בראיות חיצוניות לתלונה של העובדת, לצד קשיים נוספים שעלו בחומרי הראיות". נפתלי היה עד מרכזי בפרשת המעונות של שרה נתניהו - פרשה שהייתה רחבה מעבר לסוגיית ה"חמגשיות".

טענת נתניהו: "מנדלבליט מסתיר קלטות סודיות?"

"כאן כמובן עולה שאלה איך גיבה היועמ"ש את כל המהלכים הפסולים הללו וחתם על כתב האישום המופרך? האם לוחצים עליו, האם יש לו משהו להסתיר? האם המשהו הזה זה אותן קלטות סודיות? מי יודע. לכן אני דורש לפרסם כאן עכשיו את כל הקלטות של היועץ, כי אין מחטא טוב יותר כאור השמש. אם הציבור יידע את כל האמת - כל התיקים הללו יתפוררו. אני חייב להגיד - אני שומע את זה מכל כך הרבה אזרחים. אומרים לי, כולנו מבינים שתפרו לך תיקים. גורמים במשטרה, פרקליטות, תקשורת, מנסים לבצע הפיכה שלטונית בניגוד לרצון העם".

 

הצד השני

היועמ"ש אביחי מנדלבליט אמר בשבוע שעבר ל"ידיעות אחרונות" כי יהיה מוכן ששופטי בית המשפט העליון יאזינו לתוכן קלטת שיחה שלו עם הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי בתחילת "פרשת הרפז", כדי שיתרשמו אף הם שלא עבר על החוק או על כללי האתיקה. הוא הבהיר שרק שופטי העליון יוכלו להיות חשופים לקלטת החוסה תחת חסיון עורך דין-לקוח ותחת צו איסור פרסום.

טענת נתניהו: "המפכ"ל העביר מיליונים ליועץ התקשורת שלו"

"שמעתי אתמול את המפכ"ל לשעבר. הוא הטיף בצדקנות על טוהר מידות. אותו אלשיך שהעביר מיליונים מכספי משלמי המסים ליועץ התקשורת שלו (ליאור חורב), שעבר עבירה פלילית, שהדליף. אני עדיין מחכה להתנצלות. בזה הוא מזכיר רוני אחר, רוני ריטמן. הוא טען בעזות מצח את הטענה השקרית שאני הוא זה ששלחתי את קצינת המשטרה שהתלוננה נגדו בגין הטרדה מינית. הם האנשים שהובילו את החקירות נגדי. החקירות זוהמו ונתפרו מהרגע הראשון. מה הפלא שנגמרו בכתב אישום מופרך ותפור".

 

הצד השני

המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך, שתקף אתמול בחריפות את נתניהו, אכן העסיק במיליונים את חברת "גולדפינגר תקשורת". במרץ האחרון נקבע כי לא נמצא פגם פלילי במינוי ליאור חורב. ניצב בדימוס ריטמן אכן נחקר במח"ש בחשד להטרדה מינית של קצינה ששירתה תחתיו.

טענת נתניהו: "קיבלתי הכי הרבה קולות אי פעם"

"הם עשו הכול כדי שלא אעמוד פה כראש ממשלה אלא כראש ממשלה לשעבר, כפוליטיקאי מובס. אבל אתם הרבה יותר חכמים ממה שהחבורה חושבת עליכם ועלינו. נתתם לליכוד בראשותי יותר קולות ממה שמפלגה קיבלה אי פעם. לפני שהתחילו לתפור לי חקירות ותיקים קיבלתי 980 אלף קולות. חמש שנים לאחר מכן, עם כתב אישום, הרבה יותר. זו הבעת אי-אמון עצומה בהם".

 

הצד השני

נתניהו לא מדייק: בבחירות לראשות הממשלה בשנת 2001 קיבל אריאל שרון 1,698,077 קולות – הרבה יותר ממה שקיבלו נתניהו והליכוד בבחירות 2020. ואם שופטים לפי מנדטים, הרי שבבחירות 2003 קיבל אריאל שרון 38 מנדטים (925,279 קולות); בבחירות 1992 קיבל המערך בראשות יצחק רבין 44 מנדטים (906,810); בבחירות 1988 קיבל הליכוד בראשות יצחק שמיר 40 מנדטים. נתניהו צודק אולי שבמספר מוחלט הליכוד בראשותו קיבל יותר קולות, אך בהתחשב בגידול באוכלוסייה, הרי שלפי מספר המנדטים היו לא מעט ראשי ממשלה שקיבלו יותר קולות ממנו.

טענת נתניהו: "לראשונה עומד אדם לדין על סיקור חיובי"

"בכל 244 שנות קיומן של דמוקרטיות, לא הוגש נגד אף אדם כתב אישום בגין סיקור עיתונאי אוהד, שבמקרה שלי לא היה. אני ומשפחתי, ראש ממשלה ומשפחתו הכי מושמצים - דווקא נגדי. אחד מבכירי המשפטנים בעולם אמר את הדברים הבאים: 'משפט נתניהו מעלה סכנה לדמוקרטיה ולשלטון החוק. זו פעם ראשונה בהיסטוריה שאדם עומד לדין על סיקור חיובי'. 244 שנים זה לא היה, אבל במקרה זה נפל עליי, כי כשצריך לחסל אותי, ראש ממשלה חזק מהימין, הכול אפשרי".

 

הצד השני

בפברואר 2017 הוגש כתב אישום נגד ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני, לאחר שבעודו מכהן פעל לקידום סיקור חיובי על אודותיו וצמצום הסיקור הביקורתי נגדו. לפי כתב האישום, במסגרת יחסי תן-וקח אסורים בינו לבין איש עסקים מקומי בשם יואל דוידי, רכש האחרון את אתר האינטרנט "אשקלון 10", שהיה ביקורתי מאוד כלפי ראש העירייה, והביא להשבתתו, בידיעתו של שמעוני.


פורסם לראשונה 24/05/2020 22:37

 

אלי סניור השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קונטקט
נתניהו בהצהרה לפני הדיון
צילום: קונטקט
מומלצים