שתף קטע נבחר

"חדל אש, יש חיילת ביעדים": צה"ל הפסיק אימון באמצע הפגזות | האזינו

תקרית בטיחות בבוחן היחידות של פיקוד הצפון: לוחמים הבחינו בחיילת שהתקרבה ליעדי תרגיל באש חיה ברמת הגולן. ההפגזות הופסקו אחרי לא פחות מ-42 קריאות ברשת הקשר

 

  

דרמה בשיא התרגיל הגדודי: אימון באש חיה שכלל ירי פגזים מטנקים, מאש ארטילרית וממקלעים, שנערך בתחילת החודש בצפון רמת הגולן, נעצר בשיאו בעקבות תקרית בטיחות שהסתיימה ללא נפגעים.

 

חיילת מבסיס האימונים "קלע חי"ר" הסמוך ליעדי התרגיל יצאה ממנו והתקרבה למטרות. חיילים מהבסיס הבחינו בה וצעקו לעבר הקצינים שתרגלו בינתיים, במרחק של כמה מאות מטרים מהם.

תרגיל ברמת הגולן. ארכיון (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
תרגיל ברמת הגולן. ארכיון(צילום: דובר צה"ל)
 

החיילים היו ביומו הרביעי של התרגיל, ובדומה לתנאי השטח גם עם שעות שינה מועטות. דקות בודדות לאחר תחילת הפגזת המטרות עם טנקים וארטילריה, החיילת התקרבה במהירות לעבר היעדים בזמן האש החיה מהמקלעים. הקצינים ששמעו הצעקות מיהרו לחדול בקשר את הירי בשיא מכת האש של תחילת התרגיל, שנחשבת לחזקה ביותר לטובת ריכוך ופגיעה קשה ביעדים, על מנת לדמות מתחם התבצרות כפרי של חיזבאללה.

 

במשך דקה וחצי צעקו הקצינים בקשר לחדול את הירי המסיבי, כאשר פקודת ה"חדל" נאמרה לא פחות מ-42 פעמים. "צועקים לנו מהבסיס שיש מישהו ביעדים", התריע תחילה ברשת הקשר אחד הקצינים. "אין ירי! חדל, חדל, להספיק לירות! יש מישהו בקו האש. צעקו לי מהבסיס שיש חיילת ביעדים", צעק.

תרגיל לבוחן הרף של המלחמה בצפון (צילום: יואב זיתון )
(צילום: יואב זיתון )

הכוח המשולב, שכלל עשרות לוחמי שריון והנדסה קרבית מחטיבת השריון 401 עם טנקי מרכבה סימן 4 מעיל רוח לצד לוחמי חי"ר מגדוד 50 של חטיבת הנח"ל, עצרו בסופו של דבר את הירי, בזמן שהחיילת התרחקה בינתיים חזרה לבסיס, ללא פגע. רק לאחר כרבע שעה שבה וידאו כי אין נפש חיה בקו האש, התרגיל, שהיה באור יום ובוצע לפני השקיעה התחדש ישירות להשלמת ההסתערות על היעדים ע"י כוחות החי"ר והשריון ביחד.

 

תיעוד ממבחן המלחמה של פיקוד צפון

 

רצועת השטח בו נערך התרגיל באש חיה, הנושקת ליער אודם, היא חדשה יחסית לכוחות המתאמנים ביחס ליתר שטחי האש בגולן, אך הראות בה הייתה מיטבית ביום התרגיל והכוחות ערכו תדרוכי בטיחות ותרגיל שלדי "יבש" לפני התרגיל באש.

 

התרגיל נערך במסגרת בוחן רף ללחימה בלבנון שפיקוד הצפון עורך לאחרונה לחטיבות הסדירות שאמורות להשתתף בתמרון עתידי נגד חיזבאללה. במשך חמישה ימים של תרגיל נרחב באש חיה ובירי דו צדדי עם כדורים חסרי קליע ואמצעים פירוטכניים ותמרון של שינה של עשרות ק"מ עם כוחות משולבים, נבחנות הפלוגות והגדודים לפי פרמטרים אחידים וברורים ללחימה במתאר הצפוני.

תרגיל לבוחן הרף של המלחמה בצפון (צילום: יואב זיתון )
(צילום: יואב זיתון )

קציני פיקוד הצפון מעניקים לגדודים ציונים בתום התרגיל המתיש, ואם היחידה הנבחנת נכשלת ולא מקבלת ציון מספק -  היא נדרשת לעבור שום את הבוחן, שיכול להיות תרגולת לחימה בשטח פתוח ובנוי, זיהוי והשמדה של משגרי רקטות מוסתרים ומעבר מכשולים הנדסיים כחלק מהתקדמות הכוחות.

 

אחד הפרמטרים המרכזיים שנבדק הוא רצף הלחימה ללא עצירה במטרה לעמוד במשימות בזמן שנקבע, ולכן, לאחר תחקור ראשוני בשטח ווידוא כי אין סכנה לשהיית בני אדם בקווי המטרות, ההסתערות חודשה יחסית במהרה, לקראת כיבוש היעדים והמשך המשימות לתוך הלילה.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במהלך תרגיל שהתקיים לפני כשבועיים עלה חשד כי חיילת הגיעה בשוגג לזירת יעדים במהלך תרגיל רטוב. התרגיל הופסק מיד על ידי המפקדים, ולאחר תחקור בשטח עלה כי החיילת לא נכנסה לשטחי האש. נדגיש כי החיילת לא נמצאה ביעדים, וכי המפקדים פעלו בחדות, במהירות ובמקצועיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תרגיל בגולן. ארכיון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים