שתף קטע נבחר

פרויקט ההנצחה של אדל ביטון בסכנת סגירה

פרויקט הנצחה שכולל קליניקה ניידת לזכרה של הילדה אדל ביטון ז"ל, עומד להיסגר אחרי שספקים משכו את תרומתם עקב משבר הקורונה. אדווה, אמה של אדל ז"ל, לא מוותרת על החלום להפעיל את המיזם שכולל בין השאר מפגשים אישיים עם אמנים כמו דנה ברגר וחנן בן ארי שהתגייסו למטרה

פרויקט זיכרון עליו עמלו חודשים רבים, וכולל הנגשת טיפולים למשפחות שאיבדו בן משפחה בנסיבות טרגיות, עומד כעת בפני סגירה. לפני כחמש שנים נפטרה אדל ביטון ז"ל, אחרי שנפצעה אנושות בפיגוע בשומרון בו הרכב המשפחתי נרגם על ידי אבנים והתנגש במשאית.

 

במשך שנתיים כשהיא בהכרה חלקית ופגיעת ראש קשה, עברה הפעוטה שיקום בבית לווינשטיין. חצי שנה לאחר ששוחררה במצב סיעודי לביתה בישוב יקיר, היא נפטרה בגיל ארבע וחצי מסיבוך של דלקת ריאות.

 

מאז, אמה של אדל, אדווה ביטון, דוקטור לכימיה תרופתית ואמא לשישה ילדים נוספים, פועלת להנצחתה. במרכז העשיה של העמותה שהוקמה על שמה של אדל ז"ל, ניצב מערך של מתן תמיכה רגשית וטיפולית למשפחות שכולות.

 

בשנה האחרונה גולת הכותרת היא הקמת קליניקה תראפויטית ניידת: מיזם הנצחה מיוחד בו מתנדבים מוזיקאים המגיעים לבקר ולסייע למשפחות שאיבדו את יקיריהן.  דנה ברגר וחנן בן ארי, הם בין האמנים שהתגייסו לטובת הפרוייקט. ברגר מקליטה בימים אלו שיר לזכרה של אדל עם קבוצת נערים בסיכון מיפו ,שילווה את פעילות המרכז וצפויה לקחת חלק פעיל בשטח.  

 

המשאית בשלבי ההכנה ()
המשאית בשלבי ההכנה
 

 

לטובת המיזם נתרמה משאית גדולה שעברה תהליכי שיפוץ מתקדם בעלות של 200 אלף שקלים, הותקנו בה כבר דלת וחלונות, מחיצות פנים, פתיחת חלונות, נעשה חיפוי פאנלים, חלוקה של המתחם, אפילו הוכנה ונתרמה תוכנית חשמל מפורטת.

 

אבל אז הגיע וירוס הקורונה. וספקים רבים שהתחייבו לתת תרומות כמו מערכת סולרית, חדר עריכה, פתרונות אקוסטיים,  שירותי נגרות וכו', משכו את תרומתם בשל קשיים כלכליים.

 

בתכנון המקורי אמורים להיות במשאית חדר טיפולים, עריכה, מטבחון ומעין מרפסת חיצונית לקבלת קהל. "כל העוסקים במלאכה עושים זאת בהתנדבות מלאה והמשאית כבר בתהליך שיפוץ מתקדם, אך לצערנו הקורונה עצרה את הפרוייקט ורבים נאלצו לוותר על השותפות", אומרת בצער אדווה ביטון. "נקודת הזמן היא קריטית, כי אם לא ימצאו שותפים חדשים, תוך זמן קצר גם תרומת המשאית תתבטל וכל העבודה שנעשתה עד כה תרד לטמיון".

 

הדמייה סופית של הפרוייקט ()
הדמייה סופית של הפרוייקט
 

 

כיצד אמור המיזם לפעול?

"מטרת העל היא תמיכה וחיזוק, לדוגמא עריכת ערב לזכרו של היקיר אליו יוזמנו מעגלים קרובים ורחוקים. המרכז יכיל גם ציוד להקלטה ובחלק מן הזמן יאפשר לאמנים מתנדבים להתארח ולבצע יחד עם המשפחה שיר לזכרו של האדם שנפטר".

 

איך אפשר לגרום למיזם לצאת לדרך תרתי משמע?

"אנחנו רוצים להביא את הפרוייקט לידיעת הציבור, כדי לנסות לגייס שותפים חדשים או בתרומה כספית או בהשלמת חומרים וריהוט הדרושים למשאית. העלות הכוללת שחסרה עומדת על 150 אלף שקלים או לחילופין הציוד עצמו, לדוגמא: ציוד עריכה לאולפן, ציוד חשמלי (מזגנים, מקרר קטן ועוד). אני לא אסוג מזה, כי אני אדם מאמין ופייטרית. מאמינה גדולה שטוב מביא עמו רק טוב".

 

למה בחרת דווקא באופן הזה להנציח את הילדה שלך?

"מוזיקה מחברת בין עולמות ומצליחה לחולל שינויים. אדל הייתה ילדה מלאת שמחת חיים ואהבה לשיר. אחד הסרטונים שרצים ברשת מראים אותה שרה 'השפן הקטן'. כך אני ארגיש שאני מחייה אותה ומעניקה גלגל הצלה למשפחות שאין להם מעגלים תומכים. נלחמתי בדברים גדולים יותר ויש לי אחריות גדולה על הכתפיים, אני יודעת עד כמה זה מציל חיים".

 

לתרומות למשאית של אדל: 

עמותת אדל 228359

סניף 571 בנק מזרחי טפחות

תרומות בביט בקישור הבא http://bit.ly/2teBro  

או בפייבוקס .

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאית המוזיקה על שם אדל ביטון
צילום: באדיבות המשפחה
אדוה ביטון ואדל ז"ל
צילום: באדיבות המשפחה
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים