שתף קטע נבחר

"מרגל" אמריקני בדרך לכלא ברוסיה: "אנחנו בהלם"

פול ווילן נעצר בחופשה במוסקבה בדצמבר 2018. רוסיה טענה שהשיג סודות מדינה, אך לדבריו בסך הכול לקח USB עם תמונות מהחופשה. הוא הואשם בריגול, והתביעה דורשת לגזור עליו 18 שנות מאסר. עורך דינו ומשפחתו: אין הוכחות, המשפט פוליטי. האם רוסיה מתכננת עסקת חילופי אסירים?

 

התביעה ברוסיה דרשה היום לגזור 18 שנות מאסר על אמריקני בן 50, איש מארינס לשעבר, שמואשם בריגול. התביעה דרשה את העונש במהלך משפט בדלתיים סגורות, שעליו מחו בוושינגטון ובמשפחתו של הנאשם.

 

פול ווילן נעצר במהלך חופשה במוסקבה בדצמבר 2018 בחשד שהשיג סודות מדינה. הוא מתעקש שהפלילו אותו, כשהגיע לאסוף ממכר שלו כונן USB. הוא חושב שבכונן יש תמונות מהחופשה שלו. המשפט שלו, שגרם למתיחות בין מוסקבה לוושינגטון, ולפרסום ספקולציות על עסקה לחילוף אסירים, הגיע היום לשלב הסיכומים.

פול ווילן אמריקני עצור בחשד ל ריגול רוסיה ארה
פול ווילן בבית המשפט בשנה שעברה(צילום: רויטרס)
 

עורך דינו של ווילן אמר לכתבים בתום הדיון שהתובעים דורשים 18 שנות מאסר במושבת עונשין. העונש המירבי על עבירת ריגול הוא 20 שנות מאסר. "למען האמת, אנחנו בהלם", אומר עורך הדין ולדימיר ז'רבנקוב מחוץ לבית המשפט. הוא ציין שווילן הגיב בצורה מאופקת לדרישה "הקשה מאוד" של התובעים. "הוא מתנהג בכבוד", הוסיף.

 

ז'רבנקוב אמר שהתביעה מאמינה שווילן הוא קצין – "לפחות קולונל" – בסוכנות ההגנה האמריקנית, DIA. "לא ריגלתי ולא אספתי שום מידע סודי", אמר ווילן בבית המשפט. בשלב מוקדם יותר במשפט אמר שהוא "פחות ג'יימס בונד ויותר מיסטר בין".

 

עורך דינו של ווילן הוסיף שההערכה היא שבית המשפט יכריע בעניינו ב-15 ביוני. "אם המצב לא היה פוליטי והעונש היה נקבע בדרך אובייקטיבית והוגנת, היה מקום לזיכוי כפי שמבקש הנאשם", אמר ז'רבנקוב.

פול ווילן אמריקני עצור בחשד ל ריגול רוסיה ארה
(צילום: AFP)

המשפט, שהחל בחודש מרץ, נערך בדלתיים סגורות למרות מגפת הקורונה ומחאות של דיפלומטים. ווילן, שבעבר עמד בראש מערך האבטחה הבינלאומי של חברה אמריקנית לחלקי חילוף, הוזמן לחתונה ברוסיה והגיע למדינה ב-22 בדצמבר. הוא טען שבית המשפט התעלם מהראיות שהציג ושהוא מוטה לטובת התביעה ושירותי הביטחון.

 

בדיונים הקודמים ביקש ווילן עזרה מהעיתונאים ומנשיא ארה"ב דונלד טראמפ. הוא מחה על היחס שקיבל וציין שבין שהמסמכים שקיבל לא תורגמו במלואם ושהגישה שלו לעורך דינו מוגבלת מאוד. לאמריקני בן ה-50 יש גם אזרחות אירית, קנדית ובריטית.

פול ווילן אמריקני עצור בחשד ל ריגול רוסיה ארה
(צילום: AFP)
דיוויד, אחיו של ווילן, זעם על דרישת התביעה. "מערכת המשפט הרוסית איבדה את דרכה לגמרי", כתב בטוויטר. הוא אמר שדרישה לעונש מאסר ממושך כל כך – למרות היעדר הוכחות – מראה שמדובר במשפט פוליטי. "התביעה רוצה לשלוח את פול ווילן ל-18 שנות מאסר במחנה עבודה", כתב דיוויד. "המשפחה שלנו מקווה שבית המשפט לא יסכים – או שפול כנראה לא יראה שוב את הוריו".

 

ארה"ב גינתה את מעצרו של ווילן, ואמרה שאין הוכחות שמצדיקות את המעצר. ג'ון סאליבן, שגריר ארה"ב ברוסיה, מתח ביקורת על תנאי המעצר ואמר שרוסיה לא מאפשרת לו לקבל טיפול רפואי ולדבר עם משפחתו.

פול ווילן אמריקני עצור בחשד ל ריגול רוסיה ארה
(צילום: רויטרס)
 

הרשויות ברוסיה מנעו מעיתונאים ומעובדי השגרירות להגיע לדיונים האחרונים בבית המשפט, בגלל מגפת הקורונה. היום – כשבארה"ב מציינים את יום הזיכרון (יום חופש לאמריקנים) – לא הגיעו דיפלומטים אמריקנים לאולם. ז'ברנקוב אמר ששלושה עדים מטעם ההגנה לא התייצבו בבית המשפט בגלל שחששו מהקורונה. הם אמרו שהם לא רוצים לשחק "רולטה רוסית" ולסכן את חייהם בזמן מגפה.

 

בעקבות משפטו של ווילן עלו ספקולציות שארה"ב ורוסיה נערכות לעסקת חילופי אסירים. אם אכן תתגבש עסקה היא עשויה לכלול את קונסטנטין ירושנקו, טייס רוסי שנעצר בארה"ב באשמת הברחת סמים. בשנה שעברה היו שקיוו שווילן ישוחרר בעסקה שכוללת את מריה בוטינה – רוסייה שנעצרה באשמת ריגול בארה"ב ב-2018. אך באוקטובר אשתקד חזרה בוטינה למוסקבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פול ווילן בבית המשפט בשנה שעברה
צילום: רויטרס
מומלצים