שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

"עוד חודש תבוא המכה": במסעדות ובמלונות נערכים בחשש לפתיחה

ממחר שוב יורשו המסעדות לארח סועדים - אם הממשלה תאשר את התקנות, אך בענף מעריכים: המשבר הכלכלי יוביל לסגירת שליש מהמקומות. בהיעדר תיירים מחו"ל, רוב בתי המלון יישארו סגורים. באילת אופטימיים: "יש הזמנות לקיץ ברמה טובה"

מסעדות במשבר כלכלי בצל נגיף הקורונה בישראל (צילום: ניצן דרור)
השולחנות יתמלאו מחדש? מסעדה שנסגרה(צילום: ניצן דרור)

אחרי חודשיים וחצי שבהם היו סגורים בגלל התפרצות נגיף הקורונה, מחר (רביעי) ישובו בתי המלון לפעילות, וגם המסעדות שוב יורשו לארח סועדים. אך המצב בהם לא יחזור להיות כפי שהיה בעבר, ורבים מבתי המלון והמסעדות יישארו סגורים בגלל המצוקה הכלכלית. אלו שכן ייפתחו יידרשו לעמוד בתקנות החדשות של משרד הבריאות - שעדיין לא אושרו באופן סופי בממשלה.

 

כך למשל ברשת מלונות דן, שמונה 17 בתי מלון ברחבי הארץ, יפתחו רק את מלון דן אילת ודן קיסריה ריזורט, שיצטרפו לדן פנורמה תל אביב שפעל בתקופה האחרונה כמלונית לאשפוז חולי קורונה קלים. בחודשי הקיץ ייפתחו בהדרגה מלונות נוספים. ברשת מלונות פתאל ייפתחו לאונרדו פלאזה אילת, הרודס ים המלח, לאונרדו פלאזה ירושלים, לאונרדו פלאזה טבריה, יו בוטיק כנרת, הרודס תל אביב, הרודס אילת, יו קורל ביץ', לאונרדו קלאב ים המלח, רוטשילד 22 לאונרדו קלאב אילת.

 

 

"מלונות שמבוססים על תיירות חוץ, כמו המלונות בירושלים, לא משתלם לנו לפתוח כי אין טיסות, אין תיירים, וגם עדיין יש חובת בידוד לשבועיים למי שמגיע מחו"ל, כך שלא נפתח עד שזה ישתנה", מסביר מנכ"ל רשת מלונות דן, רונן ניסנבאום. בינתיים תפעיל הרשת רק בתי מלון שאליהם נוהגים להגיע התיירים הישראלים. להערכתו של המנכ"ל, רק בעוד שנתיים-שלוש ישוב המצב בבתי המלון להיות כפי שהיה ב-2019.

 

"הפתיחה של המלונות היא משמחת אבל לצערי עדיין אין מה לחגוג", מוסיף נשיא התאחדות המלונות אמיר חייק, שמציין כי "מתוך 420 ייפתחו 70 מלונות החודש". הוא תולה את תקוותיו בתיירים הישראלים, אך מדגיש כי אין בהם די כדי להצדיק מבחינה כלכלית את פעילות בית המלון. "הישראלים אולי יתפנקו וילכו למלון בסוף השבוע, אבל זו לא מסה שמאפשרת לכל המלונות לפתוח. הגענו למצב שגם כשמאשרים לפתוח את המלונות, המלונאים צריכים לשאול את עצמם אם כדאי. כולם תחת לחץ כספי - גם המלונות הקטנים וגם הרשתות הגדולות", אומר חייק.

 

"לאיזו מציאות אנחנו חוזרים?"

גם המסעדנים יפתחו את בתי העסק ברגשות מעורבים. "החזרה תהיה לא קלה. יש עסקים שלא יפתחו, ויש כאלה שגם אם יפתחו אז ייקלעו עוד חודש לקשיים ואולי אז ייאלצו לסגור, אנחנו לא יודעים איך זה יהיה", אומרת הילה פורמוזה רפאל, יו"ר איגוד הלילה ובעלת שלושה ברים בתל אביב.

 

אף שהמסעדות ובתי המלון אמורים להיפתח רק בעוד יומיים, הממשלה עדיין לא אישרה באופן סופי את ההקלות שנועדו לאפשר את פתיחתם, ואת המגבלות שיחולו עליהם. "אנחנו ערוכים ומוכנים, רק שלא ראינו שנחתם האישור של המתווה בממשלה. כל עוד זה לא קורה אנחנו עדיין בחוסר וודאות לגבי יום רביעי", אומרת פורמוזה רפאל.

עמדות לחיטוי ידיים במלון דן קיסריה ריזורט ()
עמדה לחיטוי ידיים במלון דן בקיסריה
 

יו"ר איגוד המסעדות שי ברמן שלח אתמול מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בקריאה לחתום על המתווה בהקדם. "אנשים סבלו כל כך הרבה זמן, הם צריכים לדעת איך להיערך, זה לא משהו שעושים מהיום למחר, וזה רק מראה את הזלזול שאנחנו חווים", הוא כתב.

 

ברמן גם העריך כי עד סוף השנה ייסגרו 4,500 מתוך כ-14,000 המסעדות הפועלות כיום בישראל. "החשש שלנו הוא מה יקרה עוד שבועיים-שלושה, כשההתלהבות של ההתחלה תסתיים, ולאיזו מציאות אנחנו חוזרים? התיירות בירידה, ואולי לקהל הישראלי יהיה פחות כסף פנוי לבילוי. חודש אחרי הפתיחה תהיה המכה הכלכלית שלנו".

 

התקנות החדשות יובאו כנראה היום לאישור הממשלה אחרי שיושלמו הניסוחים הסופיים שלהן במשרד המשפטים ובמשרד הבריאות. לפי התקנות, מסעדות, בתי קפה, ברים ומועדונים שמכילים עד מאה לקוחות יוכלו לפעול בתפוסה מלאה, ובמקומות שבהם יותר ממאה לקוחות התפוסה המרבית תהיה 85%. בנוסף יישמר מרחק של מטר וחצי בין שולחנות, ובכניסה ימדדו חום ללקוחות. עוד בתקנות: יהיו עמדות לחיטוי ידיים בכניסה לעסקים, כל העובדים יצטרכו לעטות מסכות - למעט עובדי מטבח הנחשפים לחום גבוה בעבודתם, וקבלת המנות תהיה באמצעות הגשה בלבד (ללא בופה בשירות עצמי).

 

באילת: רק 11 מתוך 50 מלונות ייפתחו, אופטימיות לגבי הקיץ

בבתי המלון גם כן יידרשו להתאמות. יותקנו מחיצות שקופות בדלפקי הקבלה והחדרים יחוטאו במהלך הניקיון. בחדרי האוכל יוגש המזון על ידי מלצרים, או בעמדות שבהן עובדים יגישו את המזון לאורחים - ולא יהיה בופה בהגשה עצמית. מספר הרוחצים בבריכות יוגבל כדי למנוע צפיפות.

 

העיר אילת, שכלכלתה מבוססת כמעט לחלוטין על תיירות ובילויים, ספגה מכה קשה מאוד, ונראה כי ההתאוששות בה תהיה איטית. רק 11 בתי מלון מתוך 50 בעיר יפתחו את שעריהם מחר, בדיוק בזמן לסוף השבוע הארוך של חג השבועות.

 

 

בשבועות האחרונים נערכו בתי המלון לפתיחה החלקית. מנכ"ל התאחדות המלונות באילת, שבתאי (שבי) שי, הסביר כי הסיבה העיקרית לכך שלא נפתחו יותר בתי מלון היא מגבלות משרד הבריאות, וההתלבטויות שהתמשכו לגבי סוגיית פתיחתן של הבריכות וחדרי האוכל. לדבריו, אלו הם מרכיבים חיוניים עבור הנופשים באילת, ולפני שהייתה ודאות כי יותר להם לפעול, לא היה טעם להיערך לפתיחת המלונות.

 

עם זאת הוא מפגין אופטימיות ומעריך כי כל המלונות ייפתחו בהדרגה עד יולי. "התחושה עכשיו מצוינת, יש הזמנות לקיץ ברמה טובה, אפילו יותר ממשביעת רצון", הוא אומר.

 

בין בתי המלון שייפתחו באילת לקראת שבועות: שלושה בתי מלון מרשת אסטרל, רויאל גארדן, ריביירה, הרודס, פרימה מיוזיק, הים האדום, נובה, הרברט סמואל הריף אילת, וקלאב הוטל - שהיה פתוח גם בתקופת הסגר. גם מרבית המסעדות בעיר ייפתחו כבר ביום רביעי, למעט המסעדות הכשרות שמעדיפות לפתוח רק אחרי החג.

 

מלון דן אילת ()
ייפתח מחדש תחת המגבלות. מלון דן אילת
 

באזור ים המלח כבר נפתח השבוע מלון הרודס, ועד שבועות ייפתחו עוד שלושה בתי מלון: מילוס, הוד המדבר ולאונרדו קלאב. גם מסעדות ובתי קפה באזור צפויים להיפתח. במצפה רמון, מלון "בראשית" כבר שב השבוע לפעילות.

 

בערי הדרום מצפים גם כן לחזור לפעילות. בעיריית באר שבע מעריכים כי מרבית המסעדות ייפתחו ביום רביעי. בערד ייפתחו הצימרים ובעליהם כבר מדווחים על ביקוש רב לערב החג. בדימונה תאפשר העירייה למסעדות להציב שולחנות ברחוב כדי לאפשר לשמור על ריחוק בין קבוצות הסועדים, ומלון "דרכים" בעיר ייפתח לאורחים.

 

בירושלים יש בעלי מסעדות שלא מתכוונים לפתוח ביום רביעי, ויחכו עד לאחר החג. "אני לא יודע מאיפה הרעיון לפתוח דווקא ב-27 לחודש, יום לפני שבועות. זה נראה כמו תרגיל יחצ"ני יפה של הממשלה. זה בעצם להכין את כל העסק ליום אחד בלבד ואני לא מתכוון לפתוח", אומר יותם גז, בעליו של ה"וופל בר" בקניון הדר.

 

גז מצפה לפתיחה המחודשת של בית הקפה, אך חושש כי לא יצלח לצאת מהבור הכלכלי שאליו נקלע במהלך תקופת הסגר. "נקלענו לקשיים כלכליים ועצרנו ספקים וצ'קים. לקחנו את ההלוואה של הקורונה ואנחנו מחכים למענקים, אם בכלל נקבל. זה לא קל להיות בבית שלושה חודשים, אבל אני מקווה שאני אחזור לשגרה שהייתה לפני הקורונה, שהבור הזה לא ימשיך להעמיק ולהעמיק", הוא אומר.

 

באזור השרון גם כן ייפתחו בתי המלון באופן מדורג. בנתניה כבר פועלים שני בתי מלון - איילנד ואזימוט. שאר בתי המלון בעיר ייפתחו רק באמצע יוני או בתחילת יולי. בהרצליה ייפתחו בשבועיים הקרובים בתי המלון השרון ודניאל. בצפון בין היתר ייפתחו ביום חמישי, ערב חג השבועות, מלון סטאי כנרת ומלון הרברט סמואל בית בגליל.


פורסם לראשונה 25/05/2020 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שולחנות מחוץ למסעדה בירושלים
מומלצים