שתף קטע נבחר

"מבצע ליאון" מתרחב: מרוץ להשגת עדי מדינה

אחרי שעצרו 60 חשודים בעקבות הפעלת העבריין הבכיר מלוד שהפך לסוכן, במשטרה מתחילים ללחוץ על העצורים לחצות גם הם את הקווים. "יש פה אנשים שיראו את חומר הראיות ויבינו ששבע שנים בכלא זה עונש קל בשבילם", אמרו גורמים במשטרה. כך עירבו העבריינים ילדים בעסקאות נשק וסמים

כרזה סרט לאון  ()

אתמול (שני) הוארך מעצרם של 60 החשודים שנתפסו באמצעות העבריין הבכיר מלוד שהפך לסוכן "ליאון", ובמשטרה כבר מתכננים את השלב הבא: גיוס עדי המדינה. מלבד צוותי החוקרים, נמצאים בחדרי החקירות צוותי הערכה שכבר סימנו את "החוליות החלשות" מבין העצורים וכעת מנסים ללחוץ עליהם לחצות גם הם את הקווים תמורת הפחתת האישומים או ביטולם.

 

נזכיר כי העבריין הבכיר שהפך לסוכן גדל בלב לבה של תעשיית הסמים בישראל וריצה 22 שנות מאסר במצטבר. מפעיליו נתנו לו את השם "ליאון" בשל הדמיון לשחקן ז'אן רנו, ששיחק את הדמות הראשית בסרטו הידוע של לוק בסון משנת 1994, והוא הפך לסוכן הראשון מהמגזר הערבי שייכנס לתוכנית של הרשות להגנת עדים. במשטרה ציינו כי הגישה המיוחדת של "ליאון", אפשרה לו להגיע ממש לבכירים שבעבריינים.

 

 

במשטרה תכננו את הרגע שאחרי

במשך חודשים תכנן מפקד ימ"ר מרכז, ניצב משנה בועז בלט, את מבצע המעצרים הגדול יחד עם שוטריו, אך הם גם תכננו את הרגע שאחרי. לכולם עמדה נגד העיניים פרשה 512 – הפרשה הגדולה בפשע הישראלי שבה גויסו לא פחות משמונה עדי מדינה.

 

בדומה למבצע הנוכחי, גם פרשה 512, שמוכרת כתיק החיסולים בעולם התחתון, התחילה עם עד מדינה אחד, עבריין שחצה את הקווים, אבל ככל שהתקדמו החקירות גוייסו עוד ועוד עדי מדינה עד שהגיעו לשמונה בפרשה אחת. "זאת אחת המטרות החשובות שלנו ואנשים יעשו חושבים", אמר גורם המקורב לחקירה.

 

מבצע חשאי לתפיסת אמל
מבצע המעצרים(צילום: דוברות המשטרה )

גם כאן, לחוקרים הוותיקים נוצרה הזדמנות והם לא מתכוונים לפספס אותה. במשרדי הימ"ר הוכנו פרופילים של מספר חשודים מבין 60 העצורים, שממש בשעה זו ובימים הקרובים יוצעו להם הצעות לחצות את הקווים בתמורה לביטול האישומים. "יש פה אנשים שיראו את חומר הראיות ויבינו ששבע או שמונה שנים בכלא זה עונש קל בשבילם – רק ממה שהם מצולמים", אמרו גורמים בימ"ר מרכז. 

 

ילדים מסרו חבילות של קוקאין

אחת התופעות שאליהן שמו לב שוטרי הימ"ר במהלך הפעלתו של הסוכן "ליאון", היא שרבים מהחשודים שנעצרו לא חששו לערב בפשעים שלהם קטינים, חלקם אפילו מתחת לגיל 14.

 

כאשר הסוכן הגיע כדי לבצע עסקה, ורכש למשל ק"ג של קוקאין או כלי נשק, מי שמסר את החבילה היה לא אחר מאשר הקטין. בסימן מוסכם מראש מהחשוד הבגיר, היה ניגש הקטין למקום מסתור וחוזר עם חבילת הסמים, או כלי הנשק.

 

מבצע חשאי לתפיסת אמל
המערים. העברת נשק וסמים על ידי קטינים(צילום: דוברות המשטרה )

הסנגורים ניסו להמעיט בחשיבות הפרשה במהלך הדיונים אתמול בבית המשפט השלום בראשל"צ, שם האריכו כאמור השופטים את מעצרם של מרבית החשודים במספר ימים שנע בין שבוע ל-15 יום. עו"ד שי שורר המייצג דמות מרכזית מהצפון אמר: "הפרשה החלה ברעש גדול אבל אני סבור שבעוד כמה ימים השחרורים יתנו פרופורציה להפקת העל הזו".

 

נביל זינאתי  שוקרי אבו טביק נאשף דרוויש שי שורר נעמה אלחדד עדי כרמלי (צילום: סטודיו תומאס)
עורכי הדין שמייצגים את החשודים(צילום: סטודיו תומאס)

עורכי הדין נביל זינאתי, נאשף דרוויש ושוקרי אבו טביק שמייצגים מספר חשודים בפרשה הכחישו גם הם את החשדות, וטענו כי הסוכן מסתיר דברים רבים מהמשטרה. שאר החשודים שמיוצגים על ידי עורכי הדין יוסי פריינטה, נעמה אלחדד, עדי כרמלי ושאדי כבהאה, מכחישים גם הם את החשדות.


פורסם לראשונה 25/05/2020 22:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרזת הסרט של הסוכן "ליאון"
מומלצים