שתף קטע נבחר

נעצר הניסוי ב"תרופת טראמפ": חשש שמעלה סיכון למוות

ארגון הבריאות העולמי הודיע על עצירה זמנית בניסוי בטיפול בחולי קורונה בתרופה הידרוקסיכלורוקווין, שנועדה במקור לטפל בחולי מלריה, מחשש להשפעות שליליות. טראמפ, שנטל ממנה כדור ביום, הודיע הלילה כי הפסיק להשתמש בה - ועקץ: "אגב, אני עדיין כאן"

הודו מומבאי טבליות של ה תרופה הידרוקסיכלורוקווין ל מלריה  (צילום: AP)
מעמידה חולי קורונה בסיכון? הידרוקסיכלורוקווין(צילום: AP)

הפסקה בניסויים בתרופה שטראמפ קידם: ארגון הבריאות העולמי הודיע אתמול (יום ב') על עצירה זמנית של הניסוי בטיפול בחולי קורונה בתרופה הידרוקסיכלורוקווין שנועדה במקור לטיפול בחולי מלריה, לאור חששות מההשפעות השונות שלה.

 

מזכ"ל הארגון, טדרוס אדהנום, אמר כי ההחלטה התקבלה בין היתר בעקבות מאמר שפורסם בשבוע שעבר בכתב העת הרפואי "לנסט", שבו נכתב כי חולי קורונה שנטלו את התרופה עמדו בפני סיכון גבוה יותר למוות ולבעיות לב לעומת אלה שלא. עם זאת, הוא ציין כי החששות מההשפעות של התרופה נוגעים רק לשימוש בה בקרב חולי קורונה.

 

 

אדהנום הדגיש כי התרופה עדיין מאושרת לשימוש בטיפול בחולי מלריה ובחולים שסובלים ממחלות אוטואימיוניות. בארגון הבריאות עדיין ממשיכים לבחון טיפולים בחולי קורונה באמצעות תרופות אחרות כמו רמדסיביר ושילוב של טיפול ב-HIV. התרופה נכנסה לשימוש בארה"ב באמצע שנות ה-50 והיא נחשבת בארגון הבריאות העולמי לתרופה חיונית.

 

במקביל, נמשכים הניסויים בהידרוקסיכלורוקווין שלא במסגרת ארגון הבריאות העולמי. גם במוסדות הבריאות הלאומיים של ארה"ב ממשיכים בניסוי קליני כדי לגלות אם התרופה יכולה למנוע אשפוז חולי קורונה או מוות מהנגיף.

 

מִנהל המזון והתרופות של ארה"ב הזהיר בחודש שעבר אנשי בריאות כי אין להשתמש בהידרוקסיכלורוקווין מחוץ לבתי חולים או שלא במסגרת מחקרית, וזאת בשל תופעות הלוואי האפשריות. האזהרה הזו פורסמה אחרי שמרכזי רעלים ונותני שירות אחרים בתחום הרפואה דיווחו על מקרים שבהם גרמה התרופה להפרעות בקצב הלב, כולל מקרים שהסתיימו במוות.

טדרוס אדהנום גברייסוס מזכ
עדיין אפשר להשתמש נגד מלריה. טדרוס אדהנום (צילום: רויטרס)
 

שני מחקרים תצפיתיים גדולים שנערכו לאחרונה, ושבכל אחד מהם נכללו כ-1,400 מטופלים בניו יורק, העלו כי ההידרוקסיכלורוקווין אינה מועילה נגד הקורונה. שני מחקרים חדשים שפורסמו לפני כשבוע וחצי בכתב העת הרפואי BMJ, ושנערכו על-ידי חוקרים מסין ומצרפת, העלו את אותה המסקנה.

 

טראמפ: "נוטל כדור אחד ביום"

בשבוע שעבר חשף נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי הוא נוטל הידרוקסיכלורוקווין, התרופה שקידם בחודשים האחרונים בטענה שהיא יעילה נגד נגיף הקורונה, אף שבפועל יעילותה, כאמור, לא הוכחה. הלילה הוא הודיע: "הפסקתי" - ועקץ: "אגב, אני עדיין כאן".  

  (צילום: רויטרס)
"מה כבר יש להפסיד". טראמפ(צילום: רויטרס)
 

בשיחה עם כתבים בשבוע שעבר סיפר טראמפ כי הרופא האישי שלו לא המליץ לו על התרופה, אבל הוא ביקש אותה מהרופא של הבית הלבן, וזה השיב לו "אם אתה רוצה, בבקשה". טראמפ סיפר כי הוא נוטל כדור אחד ביום, ונוסף על כך נוטל תוסף אבץ. הוא אמר כי הוא נוטל את התרופה כדי להפחית את התסמינים שמהם יסבול אם יידבק בנגיף.

 

טראמפ שב ואמר אז כי יש סיכוי טוב מאוד שלהידרוקסיכלורוקווין יש השפעה, והוסיף: "מה כבר יש להפסיד". עוד אמר: "התחלתי לקחת אותה, כי אני חושב שהיא טובה. שמעתי הרבה סיפורים טובים". הנשיא האמריקני סיפר בשבוע שעבר שהוא עובר בדיקה לקורונה  אחת ליומיים, וכי עד כה כל הבדיקות העלו שלא נדבק בנגיף. הוא ציין שגם אין לו תסמינים.

 

בחודש שעבר נחשף ב-ynet כי מטוס הרקולס של חיל האוויר הנחית בקפריסין בחשאי משלוח של התרופה הידרוקסיכלורוקווין. משם הועבר המשלוח למפעל תרופות מקומי בשם רמדיקה שהיה אמור לייצר את התרופות עבור ממשלת ישראל. בתמורה - לפי פרסומים בקפריסין - ישראל הייתה אמורה להעביר לקפריסין 50 מכונות הנשמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טבליות הידרוקסיכלורוקווין
צילום: AP
מומלצים