שתף קטע נבחר

עתיד ירוק: 141 רשויות בתוכנית לאנרגיה סולארית

הרשויות הגישוו לקרן ההלוואות של מפעל הפיס בקשות להתקנת 1,241 מערכות ייצור אנרגיה סולארית על גגות מבני ציבור. מי הרשויות המובילות?

פרויקט קרן ההלוואות של מפעל הפיס לקידום אנרגיה סולארית יוצא לדרך: 141 רשיות מקומיות הגישו בקשה להשתתף בתוכנית להתקנת מערכות ייצור אנרגיה סולארית על גגות מבני ציבור. מדובר ב-1,241 מבנים ציבוריים, ביניהם בתי ספר, מבני מועצה, מרפאות, מעונות יום, מתנ"סים, קאנטרי קלאב ועוד. כל המערכות יחד יוכלו להפיק כ-116 מגהוואט חשמל ירוק בשנה.

 

מדובר בתוכנית משותפת של מפעל הפיס עם מרכז השלטון המקומי ומשרד האנרגיה. הרשות המקומית תפעל להחזיר את ההלוואה בריבית נמוכה לאורך כשבע שנים. הבקשות שהוגשו יועברו לאישור ועדה משותפת, שתבחן את הקצאת ההלוואות לכל רשות. התמיכה שהוקצתה למימון התקנת המערכות עמדה תחילה על 100 מיליון שקלים, אך לאור ההיענות הרבה, הוגדל הסכום, והוא יעמוד על כחצי מיליארד שקלים.

 

רשויות שהגישו בקשות להלוואות (צילום: מתוך אתר משרד האנרגיה)
רשויות שהגישו בקשות להלוואות(צילום: מתוך אתר משרד האנרגיה)

 

במפעל הפיס אמרו כי הקמת הקרן תסייע לקדם את תחום האנרגיות המתחדשות ולנצל את גגות המבנים ברשויות המקומיות לייצור חשמל ירוק. זאת, לאור העובדה כי בישראל יש מחסור בשטחים פתוחים להקמת מתקנים סולאריים. הרשויות המובילות בהגשת הבקשות: בית שמש עם 34 מבנים, ראש העין עם 33, ראשון לציון עם 26, שדרות והמועצה האזורית משגב עם 25 מבנים.

 

אגף הקצאות במפעל הפיס מוביל את ניהול הקרן, כולל פיתוח מודל עסקי לרשויות בשיתוף עם משרד האנרגיה, שגם ילווה מקצועית את פעילות הקרן ביישום התכנית יחד עם מרכז השלטון המקומי, שיהיה אמון על הקשר השוטף והליווי בתחום אל מול הרשויות המקומיות.

  (צילום: מתוך אתר משרד האנרגיה)
(צילום: מתוך אתר משרד האנרגיה)

 

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר ש"פרויקט זה הינו חלק מהתכנית הלאומית להגדלת ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת וכן הגדלת מספר המבנים מאופסי האנרגיה. הוא יתרום להאצת משק האנרגיה ולהגדלת משרות חדשות בתחום".

 

יו"ר מפעל הפיס, אביגדור יצחקי, אמר כי "ההוכחה הטובה ביותר לנחיצות הקמת קרן התמיכה של מפעל הפיס היא ההיענות המדהימה של הרשויות המקומיות וכמות הבקשות שקיבלנו להשתתפות בפרויקט. הקרן שהקים מפעל הפיס מסתמנת כאחד הפרויקטים המשמעותיים ביותר שנעשו בישראל בתחום האנרגיות המתחדשות".

  

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, הוסיף כי "הקרן תסייע לרשויות שהתקשו בהעמדת מקורות מימון להקמת פאנלים סולריים שיפחיתו את זיהום האוויר ויהיו ידידותיות יותר לסביבה. מרכז השלטון ימשיך ללוות את הרשויות בתהליך".

 

למפה אינטראקטיבית באתר משרד האנרגיה, שבה מוצגים כלל הנתונים אודות הבקשות של הרשויות השונות - לחצו כאן 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ייצור אנרגיה על גג במועצה האזורית מרחבים
מומלצים