שתף קטע נבחר

שנה לשריפה במבוא מודיעים: "ניתן היה למנוע את זה, הפעולות נעשו לאט"

הרוחות החזקות גרמו לבתים ביישוב הדתי לבעור, עיזים נשרפו למוות ושנה לאחר מכן אומרים גורמים בארגון הכבאות - "לא הופקו די לקחים למניעת מקרה נוסף". הכבאי א' מספר על המחדלים: "רמת הכבאיות הייתה נמוכה, למה שיישוב ייחרב?". פרטי התחקיר המלא נחשפים

 

 

"כאוס מוחלט", כך כינו מפקדים שהיו בשטח את ההתנהלות שהתרחשה ביום שבו היישוב מבוא מודיעים נשרף כליל, לפני שנה. בארגון הכבאות מעריכים כי האסון יכול היה להימנע וטוענים כי לא הופקו די לקחים בכדי למנוע מקרה דומה. פרטי התחקיר המלא נחשפים דקה אחר דקה, מה בדיוק קרה שם ומה ניתן היה לשנות.

 

הדו"ח המלא

  

בשעה 13:59 בתאריך ב-23 במאי 2019 התקבל טלפון מעובד קק"ל, על שריפת יער שמתחילה ביער בן שמן, מאזור בית העלמין. הצוותים שהיו בדרך למקום דרך כביש 443, ביקשו להזניק מטוסים ובינתיים מתוך שמונה רכבי הכיבוי שהיו בדרך למקום, שניים מהן נאלצו לעצור באזור מצפה מודיעין בשל התחממות מנוע. הם הגיעו באיחור קל למקום.

 

"בדרכנו לאירוע זיהינו מצומת אחיסמך את העשן המיתמר מכיוון היער", נכתב בתחקיר האירוע. לאחר מכן הגיע רכב הכיבוי הראשון לתחנת המשנה המפקד זהבי שדיווח כי הוא מזהה עשן סמיך מאזור מרכז היער וכי מדובר בשריפה גדולה בקנה מידה רציני. עוד אמר כי לטענתו יש קושי בהגעה למוקד כי השריפה במרכז היער, ללא ציר גישה של רכבים למקום.

רכבים אשר נשרפו במבוא מודיעים (צילום: EPA)
תוצאות השריפה במבוא מודיעים(צילום: EPA)

שריפה בקיבוץ מבוא מודיעים (צילום: כבאות והצלה מחוז מרכז)
שריפה בקיבוץ מבוא מודיעים(צילום: כבאות והצלה מחוז מרכז)

המפקד זהבי ביקש הגעה של מטוסים ורכבים נוספים למקום ומפקד התחנה יצר קשר עם מנהל תחנת משטרת מודיעין וקב"ט המועצה אלון להיערך לפינוי היישוב. בשעה זו, הייתה רוח חזקה שגרמה להתפשטות האש במהירות, אז עלה לראשונה השיקול לפנות את היישוב מבוא מודיעים.

 

בזמן שהכוחות התפרסו על הטבעת ההיקפית של היישוב לכיוון היער והפעילו את תותחי המים לעבר היער, אחד המפקדים הנחה את משטרת ישראל לפנות את היישוב מבעוד מועד ובשעה 21:14 החל פינוי התושבים ע"י כוחות משטרה, מג"ב וניידות אמבולנסים. אחד מהצוותים הנמצא בסמוך למגרש הכדורגל דיווח כי הלחצים נמוכים והשריפה מתפשטת במהירות וכי אינו יכול להישאר. הוא ביקש לסגת מהמקום ממפקד המשמרת, מפקד המשמרת אישר את בקשתו ושאר הכוח ממשיך בניסיון למנוע את חדירת השריפה לעבר היישוב.

 

התפשטות האש הייתה כאמור מהירה ושינתה את כיוונה מעת לעת, בשלב זה היו רק ארבעה רכבי כבאות לתגובה ראשונה ורכב אשד. מהתחקיר עולה כי לא היה סיוע של כוחות נוספים מאחר והיו אירועים גדולים במקביל, נתונים אלו הובילו למסקנה כי קיים חשש ממשי להילכדות הלוחמים.

 

נציין כי מדובר ברוח של בין 20 ל-40 קמ"ש שנעה במעלה הגבעה בחזית של כ-750 מטר לעבר הכוחות. בשלב שבו הצוות נסוג, השריפה הגיעה לגדר הישוב מצמרות העצים והצמחייה הסמוכה, בתי היישוב החלו לבעור. "מרגע יציאת כלל הכוחות מחוץ ליישוב, ראינו כי עוצמת האש רבה וכי היא מדלגת על שישה נתיבים שונים וקופצת לכיוון קברות המכבים. בשלב זה מרבית בתי היישוב החלו לבעור מאחר והיה רצף בעירה עד לבתים עצמם לא ניתן היה לפעול להגנה על המבנים השריפה אגפה את היישוב מכל הכיוונים וחדרה לתוכו", נכתב.

שריפה במבוא מודיעים  (צילום: AFP)
שריפה ביישוב מבוא מודיעים(צילום: AFP)

בסוף התחקיר גם צוין כי בשל השריפה ניזוקו 20 זרנוקים של הכבאות. "התמונה הזו של היישוב מוחרב כולו, זכורה לי עד היום", מספר א', כבאי שלחם בלהבות באותו היום. "הייתה להם ביישוב פינת חי מקומית, לא הספיקו לפתוח את הכלובים והיו עיזים שמתו מהשריפה וזו תחושה קשה, שצורמת. זה היה נראה כמו יישוב משנות ה-40 שעבר מלחמה". 

 

לדבריו, הפעולות נעשו לאט מדי. "האירוע הוא פשוט, מגיעים כבאים ומתחילים לעבוד, אבל ההצלחה של ההשתלטות תלויה נטו בכמות שיש לך - תהיה לך מסה - תצליח. במקרה שלנו רמת הכבאיות הייתה נמוכה, היו כבאיות שנתקעו בדרכים ולא הצליחו בכלל להגיע למקום". בעזרה הראשונית הגיעו רק כבאיות תחנת איילון ולקח זמן עד שהגיעה התגבורת של הכבאיות והמטוסים: "כל הזמן ביקשו עוד כוחות, ביקשו מטוסים הם לא עלו, אמרו יש אישור אין אישור, בהתחלה גם לא היו מספיק כבאיות".

 

הוא הסביר כי זה מה שהוביל לכישלון בתפעול האירוע: "זה יכל לשנות האירוע לאירוע בינוני ולא בסדר גודל כזה שיישוב שלם נחרב. בזמננו למה שנגיע למצב הזה? כל היכולת שיש לכבאות וזה מה שקורה? כאילו עשרות שנים לא השתנה שום דבר, הלך יישוב על סתם", אמר א' בתסכול וטען כי הסיבה שלא מפרסמים את התחקיר שנעשה אחרי השריפה במבוא מודיעים, היא שקרה שם מחדל.

תושבי מבוא מודיעים מפגינים מול בית ראש הממשלה בירושלים ()
מחאת התושבים בשנה שעברה

צחי לסרי עורך הדין של ארגון הכבאים מספר כי מלבד ההגעה המאוחרת של תגבור הכוחות והעלאת המטוסים לסיוע רק לאחר שעתיים, היה קיים מחסור גם במכשירי קשר וכך נוצרה בעיית תקשורת בין הצוותים.

 

"לא הייתה ברורה חומרת האירוע, אנשים שהיו בשטח אמרו שהיה כאוס מוחלט, מכשירים תקולים, רכבים תקולים, צוותים הועברו למקומות לא נכונים. הכוחות שהיו צריכים להגיע התעכבו בדרך, חלקם היו בלי מכשירי קשר, בלי ציוד מתאים, חלקם הגיעו אבל לא עברו בחפ"ק אז לא היו ערוכים וחלק מהכוחות שהגיעו, שהיו עליהם מפקדים אבל לא הייתה להם אפשרות לעזור כי אלה לא רכבי כיבוי", סיפר לסרי.

 

לסיום הוסיף בצער "יישוב בישראל נשרף ורוב הכבאים שהיו באותו היום בשטח מתוסכלים ואומרים שהיה אפשר למנוע את זה. מאוד סביר להניח שאם הכוחות לא היה נתקעים בדרך, ולו היה תעדוף והיה עולה המסוק והיה תקשורת בקשר- סביר להניח שזה היה נמנע".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אחרי השריפה במבוא מודיעים
צילום: EPA
מומלצים