שתף קטע נבחר

כופפה את משרד האוצר: הניצחון של יפה בן דויד במתווה החופש הגדול

בתום מאבק חריף נאלץ משרד האוצר לקבל את המתווה שהציעה מזכ"לית הסתדרות המורים להוספת תשעה ימי עבודה של המורים ביולי, כאשר שאר הימים ישולמו במסגרת "בית הספר של החופש הגדול": "שמחים שהמתווה שלנו התקבל במלואו"

יפה בן דוד באולפן ynet (צילום: עידן ארבל)
הניצחון של יפה בן דויד(צילום: עידן ארבל)

עם אישור מתווה "בית הספר של החופש הגדול" שפורסם אמש (שלישי) מסמנת מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד ניצחון על משרד האוצר שהתקפל. בן דויד ספגה בשבועות האחרונים עלבונות, השמצות, לעג ובוז נוכח עמדתה הנחרצת. "המורים לא יעבדו ולו שעה אחת נוספת", הבטיחה - וקיימה.

 

לפי המתווה שאושר שנת הלימודים תסתיים ב-13 ביולי. למחרת תפעל מסגרת הבוקר עד 6 באוגוסט בין השעות 08:00 ל-13:00 לחמישה ימים בשבוע מגני הילדים ועד כיתות ד'. הצהרון יפעל בסבסוד מלא. אשכולות למ"ס 4-1 יקבלו מימון מלא של משרד החינוך למסגרת הבוקר. הורים לתמידים באשכולות למ"ס 7-5 ישלמו 360 שקל לתלמיד ובאשכולות 10-8 ישלמו ההורים 540 שקלים.

 

בן דויד הופיעה מעל כל במה ובכל אולפן והבהירה שהיא אינה נרתעת מהביקורת, משום שהיא דואגת למורים שעבדו קשה לטענתה בהוראה מרחוק. היא הצהירה כי מתוך סולידריות בשל מגפת הקורונה הסכימה שהמורים הגננות והמורים ילמדו תשעה ימים נוספים (כפי שמוצג במתווה). מיד לאחר מכן הכריזה - "אך לא יום אחד נוסף".

 

 

שי באב
בסוף - האוצר התקפל. באב"ד ובן דויד(צילום: אלכס קולומויסקי, עידן ארבל)

בשבועות האחרונים התקוטטו באוצר מול בן דויד על רקע תביעת האוצר ליישם את החלטת הממשלה מלפני כחודש וחצי, שלפיה הוראה מרחוק מוגדרת 50% משרה והמורים ישלימו את 50% הנוספים בימי הוראה בחודש יולי. אז, נטען באוצר, שההוראה מרחוק אינה אפקטיבית. הם הדגישו כי המורים יחזירו ימי הוראה בנוסף לתשעת הימים שכבר סוכמו ורק לאחר מכן יוחלט האם ובאיזה מתכונת יופעל "בית הספר של החופש הגדול".

 

בן דויד חזרה על עמדתה כמנטרה: "המורים לא ילמדו ולו שעה אחת נוספת. המורים עבדו 150 אחוז משרה, עבדו סביב השעון. אני מייצגת את המורים שעבדו קשה". מזכ"לית הסתדרות המורים נתמכה במנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב שסבר כי אין לכפות על המורים עבודה. הוא צידד בהפעלת מסגרת בחופש הגדול מיד בתום הימים שסוכמו - מסגרת שעליה הודיעו רשמית אתמול.

שמואל אבואב (צילום: עידו ארז)
קיבלה תמיכה ממנו. שמואל אבואב(צילום: עידו ארז)

 

 

היא הצליחה להוביל להחלטה חרף התנגדות האוצר והנהגת ההורים שדרשו מתווה אחר, שבמסגרתו יתווספו ימי הוראה ולא קייטנה - או כנוסח התוכנית "קייטנה חינוכית". ההורים לא התנגדו לעצם התוכנית, אך ביקשו להוסיף ימי הוראה ולהפעיל את המתווה בשלב מאוחר יותר.

 

ככל שהחריף המאבק התעלמה בן דויד מפניות האוצר, לא ענתה לטלפונים ולא הסכימה לשמוע אפילו על השלמת 50 אחוזי משרה. השיח התנהל דרך התקשורת. המורים חשו בחודשים האחרונים פגועים וטענו כי אין הערכה לעבודתם. טענת האוצר שעבודתם מוגדרת כ-50 אחוזי משרה הובילה למחאות ובעיקר לקרע ולמשבר בינם לבין ההורים.

 

התקפלות האוצר תייצר כעת שקט, גם אם רגעי, ותרגיע את המורים הטעונים. ההורים לילדי הגן והכיתות הנמוכות ביסודי יוכלו לצאת לעבודה ו"על הדרך" ליהנות מקיצור החופש הגדול.

 

מהסתדרות המורים נמסר: "אנו שמחים שהמתווה שהסתדרות המורים הציעה בתחילת משבר הקורונה לגבי הפעלת בית הספר של החופש הגדול - התקבל במלואו". עוד הוסיפו כי "מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד תמשיך לעמוד על כך שההסכם הקיבוצי מיום מתחילת חודש אפריל יקוים ככתבו וכלשונו, כולל היצמדות לתשעה ימי עבודה בחופשת הקיץ (עד 13 ביולי ללא שישי ושבת), המבטיחים כי עובדי ההוראה לא יעבדו אף יום נוסף ללא תשלום - תוך כדי הקפדה על קיום שאר סעיפי ההסכם".


פורסם לראשונה 26/05/2020 23:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידן ארבל
מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד
צילום: עידן ארבל
מומלצים