שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: מוטי קמחי

  החלפת הנהגת משרד הבריאות היא תנאי הכרחי לפתיחת המשק

  אף אחד אינו יודע ואין לאף אחד מידע בדוק אם אכן יהיה גל שני. בכל מקרה, ההתמודדות עם הגל הנוסף תהיה קלה הרבה יותר. אבל חוסר ההכרה של הנהגת משרד הבריאות שהגל הזה הסתיים ויש להחזיר את המשק לשגרה, רק מדגישה את הצורך להחליף אותה. טור דעה

  מה לא נכתב ונאמר אודות הכישלונות המהדהדים של הנהגת מערכת הבריאות בהתמודדותה עם מגפת הקורונה. זהו גם כשלונם האישי של העומדים בראש המערכת ובראשם: משה בר סימן טוב, פרופ' סיגל סדצקי ופרופ' איתמר גרוטו. למרות התמיכה הגורפת שהעניקו להם כל אמצעי התקשורת בתחילת המגפה, ברור לגמרי שהם כשלו במרכיבים המרכזיים של ההתמודדות איתה.

   

  היה שם כשל לוגיסטי וארגוני, כשל בהפעלת מערך הבדיקות, כשל באיתור נשאים וטיפול באוכלוסיות שבסיכון, כשל בדרך קבלת ההחלטות וכשל במערך ההסברה. הסיבות לכשלים אלה הן צירוף קטלני של מחסור במשאבים, בכוח אדם וביכולות ארגוניות, בצד שבי בקונספציות מוטעות ודרך קבלת החלטות שנעשתה בידיהם עם מינימום פתיחות לדעות אחרות. לא פחות חמור היה השימוש החופשי שנעשה בכוח שהופקד בידיהם להטלת גזירות ולהשרות פחד מבלי להתחשב מספיק במשמעות הכלכלית חברתית שיש לכך ושאת תוצאותיהם אנחנו רואים כעת.

   

  Анализы на коронавирус в Иерусалиме. Фото: Алекс Коломойский ()
  כשל לוגיסטי וארגוני. ניהול מגפת הקורונה

   

  משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

  למרות שהקורונה אינה מתנהגת כשפעת "רגילה" מבחינות רבות, יש לה עדיין דינמיקה זהה למחלות נגיפיות אחרות. בכל הארצות שבהן התפשטה הקורונה הנוכחית עד כה, אנו חוזים בסופו של דבר בדעיכה דומה של ההתפרצות כעבור זמן מוגבל וכנראה בתלות חלקית בלבד באמצעים שננקטו לעצירת ההתפשטות. לסגרים ולריחוק הפיזי ישנה השפעה ברורה על ממדי ההתפשטות ועל שיעור האוכלוסייה שנדבקה, אך לא על הדינמיקה הכוללת של המגפה.

   

  זה מה שקורה כעת בסין, בקוריאה, בגרמניה ובאיטליה וזה מה שקורה בישראל עתה. כולנו רואים את הירידה במספר הנדבקים החדשים והחולים הקשים ואין לטעות בכך. בארה"ב עדיין המגפה בעיצומה בחלק מן המדינות, אבל ניכרת כבר ירידה בחלקים אחרים שלה. מה שאנחנו רואים כעת זה סופו של הגל הנוכחי של המגפה, ולמרות שאין בידינו את ההסבר הנכון לתופעה, הרבה יותר חשוב להכיר בעובדה שהמגפה הנוכחית מסתיימת מאשר לחכות להסבר.

   

  הניסיון שנצבר בישראל בזמן מגפת הקורונה, מבטיח שההתמודדות עם גל שני או עם מגפה דומה, תהיה קלה יותר ומוצלחת יותר, וזאת חרף כל הכשלים שהיו למערכת הבריאות. מערכת הבריאות מוכנה יותר, בתי החולים מוכנים, מערך הבדיקות השתקם, הציבור מוכן וממושמע יותר, ויש גם לקוות שלקחי הכשלים הקשים גם הם יילמדו.

   

  ולגבי הגל הבא של הקורונה, אף אחד אינו יודע ואין לאף אחד מידע בדוק אם אכן יהיה גל שכזה. יתר על כן, אין יכולת לחזות מה יהיה אופיו של גל כזה אם אכן יקרה. ייתכן שלא יהיה גל כזה כלל, ייתכן שאם יהיה גל נוסף הוא לא יהיה זהה לגל הנוכחי, וגם ייתכן שיהיה גל דומה למגפה הנוכחית. בכל מקרה, ההתמודדות עם הגל הנוסף לאור הסיבות שמניתי לעיל, תהיה קלה הרבה יותר.

   

  על רקע כל אלה ברור שיש להחליף את הנהגת משרד הבריאות ללא דיחוי, שכן היא עדיין מסרבת להכיר במציאות ובסיומה של המגפה ונאחזת בהמשך הצעדים המשהים ומצרים את פתיחת המשק במלואו. מספיק לראות אותם צועדים בנתב"ג לקראת פתיחה אפשרית של התעופה, כדי להבין שאם הם יישארו שם ייקח עוד הרבה זמן עד שנחזור לפעילות נורמלית ונכיר בכך שיש לבטל את מרבית הגזירות. החלפתם עם כניסת השר החדש לבריאות היא תנאי הכרחי לפתיחת המשק במלואו.

   

  הכותב הוא פרופסור במחלקה למיקרוביולוגיה אימונולוגיה וגנטיקה ומנהל המרכז למחלות טרופיות ואיידס באוניברסיטת בן-גוריון

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים