שתף קטע נבחר

גנץ לא הזכיר את נתניהו בישיבה: "יש לנו כלים לשמור על מערכת המשפט"

בישיבת כחול לבן נמנע היו"ר מלהזכיר את שמו של רה"מ בפירוש אך אמר: "ישראל צריכה מערכת משפט חזקה ועצמאית. שמירה על שלטון החוק אינה עניין פרסונלי אלא אינטרס לאומי". על סוגיית הסיפוח אמר גנץ: "נפעל בחוכמה ובאחריות"

 

 

חברי כחול לבן התכנסו הבוקר (יום ד') בכנסת לישיבת סיעה, שבמסגרתה התייחס היו"ר בני גנץ ברמיזה בלבד למתקפה הקשה של ראש הממשלה בנימין נתניהו על רשויות אכיפת החוק ביום ראשון. "כפי שמדינת ישראל צריכה ממשלה מתפקדת, היא צריכה מערכת משפט חזקה ועצמאית", אמר גנץ בלי לנקוב בשמו של נתניהו או להתייחס ישירות למתקפה. "שמירה על שלטון החוק אינה עניין פרסונלי אלא אינטרס לאומי. שלטון החוק והשוויון בפני החוק הם ערכים עליונים בדמוקרטיה. יש לנו את כל הכלים כדי לשמור על הערכים האלו גם בנוגע לחקיקה וגם בנוגע להחלטות ממשלה, ואנחנו נשתמש בכל הכלים האלו - ככל שיהיה צורך".

 

לאורך שלוש מערכות הבחירות שהתנהלו בשנה וחצי האחרונות טענו גנץ והמועמדים מכחול לבן בתוקף כי ביצור מעמדן של רשויות אכיפת החוק הוא הכרחי נוכח המתקפות מצד נתניהו וסביבתו, על רקע ההליכים הפליליים המתנהלים נגדו. אלא שמאז כניסתם לממשלה תחת נתניהו נמנעים חברי כחול לבן וגנץ בראשם לחזור על הדברים. גם ההצהרה התקיפה של נתניהו ביום ראשון בבית המשפט המחוזי לא גררה מיו"ר כחול לבן יותר מתגובה רפה ועמומה.

 

 

על אפשרות הסיפוח, שלפי נתניהו תמומש ביולי הקרוב, אמר גנץ: "על הפרק מונחות בימים אלו הזדמנויות מדיניות משמעותיות שיכולות לשפר ואפילו לשנות את פני האזור כולו בכלל הגזרות. בהן כמובן תוכנית השלום, כפי שהוצעה של הממשל האמריקני.

בשבועות הקרובים נבחן באופן מקצועי את דרכי הפעולה הנכונות, באמצעות השר גבי אשכנזי ומשרד החוץ, ובכדי להביא את התוצאות הטובות ביותר שישמרו על ביטחון ישראל והאינטרסים הלאומיים והבינלאומיים שלנו. נפעל בחוכמה ובאחריות. רק כך נוכל להביא הישגים היסטוריים שיחזקו את ביטחון ישראל לדורי דורות".

בני גנץ (צילום: ערוץ הכנסת)
בני גנץ בישיבת הסיעה, הבוקר(צילום: ערוץ הכנסת)

 

 

גנץ התייחס לביקורו אתמול בדרום ואמר: "נפגשנו אני והשר ביטון עם ראשי המועצות האזוריות בעוטף עזה. הם חיכו לממשלה הזו כמו אוויר לנשימה. יש להם פרויקטים תקועים וחוסר ודאות. הנחיתי את משרד הבטחון לפעול ולהיערך למתן פתרונות, כך. כפי שהבטחתי בעוטף, הם לא יצטרכו לרוץ אחרינו, אנחנו נרות אחריהם

 

לקראת אישורו בכנסת של החוק הנורבגי מנהלים בכירי כחול לבן משא ומתן עם שתי מועמדות מיש עתיד ותל"ם על צירופן לקואליציה תמורת תפקידים בכירים בכנסת. מדובר במיכל קוטלר וונש ממפלגתו של משה (בוגי) יעלון ובתהלה פרידמן ממפלגתו של יאיר לפיד, שאמורות להיכנס לכנסת במסגרת החוק הנורבגי.

 

בכחול לבן מנהלים עם השתיים מו"מ כדי ש"יערקו" משורות המפלגות שלהן ויצטרפו לקואליציה ולסיעת כחול לבן. על השולחן הונחה הצעה שלפיה השתיים יקבלו את ראשות ועדות המדע ושלום הילד.

 

במסגרת החוק הנורבגי אמורים להיכנס לכנסת חמישה ח"כים חדשים מרשימת כחול לבן. שלושה מתוך החמישה הם אנשי יש עתיד ותל"ם: ח"כ לשעבר יוראי להב הרצנו, מיכל קוטלר וונש ותהלה פרידמן. שתיים הן מועמדות של חוסן לישראל, ובאופן אוטומטי הן יצטרפו לסיעת כחול לבן בראשות גנץ: עינב קאבלה והילה שי וזאן.

 

אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, מליאת הכנסת תעלה את החוק הנורבגי לדיון היום ותאשר אותו בקריאה טרומית. החוק אמור היה לעלות כבר בשבוע שעבר ונדחה ברגע האחרון מסיבה לא ברורה. במתכונתו הנוכחית הוא נועד לאפשר ל-12 משרי הממשלה להתפטר מכהונתם בכנסת, וכך לפנות מקום בה לבאים בתור ברשימת מפלגותיהם. סיעת כחול לבן חפצה יותר מכולן בחוק הנורבגי, מכיוון שכמעט כל חבריה מונו לשרים - מה שמותיר אותה ללא יכולת לתפקד בכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
גנץ בישיבת הסיעה, הבוקר
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים