שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

הקרב על כיתות י': "אם יוחרגו - אף אחד לא ילמד עוד תשעה ימים"

מזכ"לית הסתדרות המורים תובעת ליישם במלואו את הסכם הארכת שנת הלימודים, לאחר שבארגון המורים הודיעו כי יסיימו את השנה ב-20 ביוני. בן דויד מאיימת: "אם המדינה תיענה לארגון המורים ותחריג את מורי כיתות י' - גם בגנים, ביסודי ובחטיבות לא ילמדו"

יפה בן דוד באולפן ynet (צילום: עידן ארבל)
"המדינה צריכה לכבד הסכמים". יפה בן דויד(צילום: עידן ארבל)

יום לאחר שאושר מתווה "בית הספר של החופש הגדול", שלפיו שנת הלימודים תסתיים ב-13 ביולי ולמחרת תפעל המסגרת עד 6 באוגוסט עבור גני הילדים עד כיתות ד', מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד תובעת ליישם במלואו את ההסכם עם המדינה בנוגע להארכת שנת הלימודים בתשעה ימים. בן דויד הבהירה היום (ד'): אם המדינה תיענה לתביעת ארגון המורים להחרגת מורי כיתות י' - גם הגננות והמורים המלמדים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים לא ילמדו תשעה ימים נוספים.

 

הניצחון של יפה בן דויד במתווה החופש הגדול

הקרב על יולי: האוצר דורש שהמורים ישלימו שעות

 

לטענת ארגון המורים, ההסכם שעליו בן דויד חתמה עם משרד האוצר לפני כחודש וחצי, לגבי תוספת של תשעה ימי לימוד מגני הילדים ועד כיתות י', חל על חטיבות הביניים - אך אינו חל על כיתות י'. יו"ר ארגון המורים רן ארז הודיע לאחרונה כי המורים המלמדים בכיתות י' יסיימו את שנת הלימודים כרגיל, כלומר ב-20 ביוני. היום חזר על הדברים: "״שנת הלימודים נגמרת ביוני. אין כל הסכם שנעשה עם ארגון המורים שמוסיף אפילו יום אחד מעבר לכך". עם זאת, בהסתדרות המורים ציינו כי ההסכם שנחתם כולל גם את כיתות י', וקובע שכיתות שאינן לומדות לבגרות יוסיפו תשעה ימים. הם הבהירו כי התנאי להארכת שנת הלימודים בתשעה ימים הוא שהוא יחול גם על כיתות אלה.

חזרה לגנים באופקים: גן כלנית (צילום: חיים הורנשטיין)
"אם כיתות י' לא יוחרגו - אף אחד לא ילמד עוד תשעה ימים". ארכיון(צילום: חיים הורנשטיין)

 

 

"לא יכולה להיות אפליה בין עובדי הוראה", ציינו בהסתדרות, "כולם שווים ואנחנו נעמוד על כך שהמדינה תתייחס באחידות לעובדי הוראה. כולם צרכים ללמד באותה מתכונת. אם יש תשעה ימים ליסודיים ולחטיבות הביניים - אין סיבה שכיתות י' ייפגעו".

 

מזכ"לית הסתדרות המורים הבהירה כי לא תיסוג מעמדתה, ואם ההסכם לא יקוים במלואו שנת הלימודים תסתיים ב-30 ביוני. "יפה בן דויד לא תתקפל באמצע הדרך", הדגישו בהסתדרות המורים. "המדינה צריכה לכבד הסכמים".

 

יש לציין כי מאבק קודם בין הארגונים על יציגות חטיבות הביניים הוכרע בבתי משפט, שם נקבע כי הסתדרות המורים היא הארגון היציג של מורי חטיבות הביניים, כולל מורים החברים בארגון המורים. אף שארגון המורים אמנם מייצג את מורי התיכון מבחינה משפטית, בן דויד כאמור אינה מתכוונת לוותר על ההסכם המחייב גם את כיתות י'.

 

מטעמה של בן דויד נמסר: "מזכ"לית הסתדרות המורים תמשיך לעמוד על כך שההסכם הקיבוצי מיום 1.4.20 יקויים ככתבו וכלשונו, כולל היצמדות לתשעה ימי עבודה בחופשת הקיץ, עד ה-13.7 ללא ימי שישי ושבת, המבטיחים כי עובדי ההוראה לא יעבדו אף יום נוסף ללא תשלום - תוך כדי הקפדה על קיום שאר סעיפי ההסכם".

 

הניצחון של בן דויד במתווה החופש הגדול

בתום מאבק חריף, משרד האוצר נאלץ לקבל את המתווה שהציעה מזכ"לית הסתדרות המורים להוספת תשעה ימי עבודה של המורים ביולי, כאשר שאר הימים ישולמו במסגרת "בית הספר של החופש הגדול".

 

לפי המתווה שאושר אתמול, שנת הלימודים תסתיים ב-13 ביולי. למחרת תפעל מסגרת הבוקר עד 6 באוגוסט בשעות 08:00-13:00 08:00 במשך  חמישה ימים בשבוע, מגני הילדים ועד כיתות ד'. הצהרון יפעל בסבסוד מלא. אשכולות למ"ס 1-4 יקבלו מימון מלא של משרד החינוך למסגרת הבוקר. הורים לתמידים באשכולות למ"ס 5-7 ישלמו 360 שקל לתלמיד ובאשכולות 8-10 ישלמו ההורים 540 שקלים.

 

בשבועות האחרונים התקוטטו באוצר מול בן דויד על רקע תביעת האוצר ליישם את החלטת הממשלה מלפני כחודש וחצי, שלפיה הוראה מרחוק מוגדרת 50% משרה והמורים ישלימו את 50% הנוספים בימי הוראה בחודש יולי. אז, נטען באוצר, שההוראה מרחוק אינה אפקטיבית. הם הדגישו כי המורים יחזירו ימי הוראה בנוסף לתשעת הימים שכבר סוכמו ורק לאחר מכן יוחלט האם ובאיזה מתכונת יופעל "בית הספר של החופש הגדול".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידן ארבל
יפה בן דויד
צילום: עידן ארבל
מומלצים