שתף קטע נבחר

עוד חולי קורונה בתיכון בירושלים. תיעוד: תור עצום לבדיקה

עד 16:00 אובחנו שישה אנשי צוות וחמישה תלמידים חולים בגימנסיה העברית. עשרות חיכו במכוניות בתור ל"היבדק וסע". אם לתלמיד בי"א: "זה לא חשש להתפרצות, זו כבר התפרצות". תלמיד ישיבה בקריית יערים נדבק בנגיף

 

 

תור בלתי נגמר של כ-100 מכוניות אל בדיקת הקורונה: לאחר שתלמידים ומורות מתיכון הגימנסיה העברית בירושלים נדבקו בנגיף, הוזמנו התלמידים לבדיקת קורונה במתחם "דרייב אין" בחניון אצטדיון טדי בבירה. עד לשעה 16:00 אובחנו שישה אנשי צוות חולים וחמישה תלמידים חולים (עוד חמישה חולים בסך הכול). מאות תלמידים, מלווים בהוריהם, המתינו ברכב - לעתים גם יותר משלוש שעות - עד הבדיקה במתחם. "יש 1,200 תלמידים בגימנסיה העברית - ורק שני בודקים. טירוף מה שהולך פה", אמר אב שליווה את בנו לבדיקה. כך זה נראה.

 

ממד"א נמסר כי עד לשעות אחר הצהריים נבדקו 675 בני אדם במתחם "היבדק וסע" ליד אצטדיון טדי. המתחם נפתח מחדש לבקשת קופות החולים כללית, מאוחדת ובשיתוף עיריית ירושלים. 

  

אם לתלמיד מכיתה י"א, שחיכתה איתו ברכב, אמרה: "זה לא חשש להתפרצות, זו כבר התפרצות. הכול תלוי בתוצאות, ולדעתי מספר הנדבקים יהיה גבוה יותר". תלמידת י"א בגימנסיה ירושלים הוסיפה: "אנחנו פה כבר שעה. אנחנו חוששים שאולי נדביק את המשפחה שלנו כשנהייה איתם עכשיו שלושה ימים בחג. אנחנו מפחדים שתהיה התפרצות".

תורי ענק של תלמידים מחוץ לדרייב אין בדיקות הקורונה בירושלים בעקבות התפרצות הנגיף בגימנסיה (צילום: שלו שלום)
התור לבדיקה(צילום: שלו שלום)

תורי ענק של תלמידים מחוץ לדרייב אין בדיקות הקורונה בירושלים בעקבות התפרצות הנגיף בגימנסיה (צילום: שלו שלום)
מטוש אל הרכב(צילום: שלו שלום)

תורי ענק של תלמידים מחוץ לדרייב אין בדיקות הקורונה בירושלים בעקבות התפרצות הנגיף בגימנסיה (צילום: שלו שלום)
בודקי מד"א במתחם ה"דרייב אין"(צילום: שלו שלום)

תלמידת כיתה ז' בגימנסיה אמרה: "יש חששות, אבל אנחנו מתמודדים עם זה". בהתכתבות וואטסאפ באחד השכבות כתבה תלמידה: "בטח יש מלא חולים שלא יודעים", ואז תלמיד אחר ענה כי כעת גם אחת המורות חלתה. הבוקר נמסר רשמית כי לאחר ששלושה תלמידים אובחנו כנשאי הנגיף, גם שלוש מורות נדבקו.

 

"יותר משלוש וחצי שעות אנחנו פה", אמרה אם לתלמידה בכיתה ז'. "זה מראה כמה המדינה דוחפת לגל שני. התור לא זז. הילדים כבר מיואשים. הבת שלי הייתה במגע עם חולה מאומת, מאתמול ניסינו לקבוע בדיקה אבל אין עם מי לדבר. בטוח יש פה עוד חולים. אנשים מתייאשים והולכים בלי להיבדק".

 

דני ליבוביץ׳, מנהל הגימנסיה העברית, אמר ל-ynet: "מדובר באירוע מורכב ואנחנו ניגשים אליו בנחישות. 500 תלמידים יידגמו היום ומקווים שביום ראשון אחרי הצהריים תהיה לנו תמונה מלאה ונדע מול מה אנחנו עומדים. יש לחץ ודאגה מצד ההורים וזה ברור. אנחנו לא יודעים מי הראשון שחלה בבית הספר, אבל זה נמצא בבדיקה אפידמיולוגית של משרד הבריאות. לנו אין מושג איך זה התחיל".

 

היום נבדקים במתחם הדרייב אין תלמידי הגימנסיה, חברי קופות החולים כללית ומאוחדת. התלמידים התבקשו להגיע לבדיקה עם תעודת זהות שלהם או של הוריהם. תלמידים משאר קופות החולים התבקשו לפנות למוקד הטלפוני של קופות החולים לתיאום בדיקת קורונה. ביום ראשון ייבדקו במתחם הדרייב אין בהדסה עין כרם 180 אנשי הצוות של בית הספר. כבר אתמול הוחלט בעיריית ירושלים ובמשרד החינוך כי מהשבוע הבא בית הספר יחזור למתכונת של למידה מרחוק.

תורי ענק של תלמידים מחוץ לדרייב אין בדיקות הקורונה בירושלים בעקבות התפרצות הנגיף בגימנסיה (צילום: שלו שלום)
מתחם "היבדק וסע" באצטדיון טדי(צילום: שלו שלום)

תורי ענק של תלמידים מחוץ לדרייב אין בדיקות הקורונה בירושלים בעקבות התפרצות הנגיף בגימנסיה (צילום: שלו שלום)
(צילום: שלו שלום)

המתחם ליד אצטדיון טדי הוקם הבוקר על ידי מד"א, בשיתוף עיריית ירושלים. הוא נפתח לפעילות הבוקר בשעה 09:00 וייסגר בשעות הצהריים ויוכלו להיבדק בו רק מי שזומנו על ידי קופות החולים ויצטיידו בתעודה מזהה. מנכ"ל מד"א, אלי בין: "כארגון ההצלה הלאומי, מד"א ערוך ומוכן להתגייס לכל משימה לבקשת משרד הבריאות וקופות החולים וזאת כפי שעשה תמיד. עשינו זאת בהצלחה וביעילות מיריבת מתחילת התפרצות נגיף הקורונה בישראל לפני כשלושה חודשים וכך יהיה גם הפעם".

 

במקביל לעמדת הבידוק ליד אצטדיון טדי, קופת חולים לאומית מבצעת דגימות קורונה לתלמידי ומורי גימנסיה רחביה בהר חוצבים. הורים שהביאו את ילדיהם למתחם בדיקות הקורונה של לאומית בירושלים ביקשו גם הם להידגם למרות שלא היו אמורים לעבור בדיקה. ראש חטיבת הרפואה בלאומית, פרופסור שלמה וינקר, אישר את בקשתם וכעת נערכים בעמדה להרחבת הבדיקות.

 

תלמיד ישיבה בקריית יערים נדבק

המועצה המקומית קריית יערים הודיעה כי אחד מתלמידי ישיבת "מעיני החוכמה" שברחוב הריף 31 נדבק בנגיף הקורונה. בנוסף, כמה תלמידים נוספים פיתחו תסמינים האופייניים למחלה. לדברי המועצה, אף אחד מתושבי היישוב אינו נדרש להיכנס לבידוד, שכן מאז חזרו תלמידי הישיבה לספסל הלימודים הם פעלו על פי הנחיות משרד הבריאות ולמדו בקפסולות (קבוצות). אף אחד מתלמידי הישיבה אינו מתגורר ביישוב, והם נמצאים במתחם סגור - אין יוצא ואין בא.

 

בינתיים, מספרי הנדבקים בקורונה ממשיכים לטפס: מנתוני משרד הבריאות עולה כי מאז יום שני בערב ועד הבוקר (ה') אובחנו בישראל 75 חולי קורונה חדשים. מספר הנדבקים עומד הבוקר על 16,809. חלק מהנדבקים החדשים הם תלמידים ומורים בבתי ספר ברחבי הארץ.

 

שלשום, לראשונה זה יותר משבועיים, מספר הנדבקים היומי היה יותר מ-40 איש. מנתוני משרד הבריאות הבוקר עולה כי 38 חולי קורונה מונשמים היום בבתי החולים, לעומת 29 ביום שני. בסך הכול בישראל יש 1,926 חולי קורונה פעילים, לעומת 2,146 ביום שני האחרון. כמו כן, מאז יום שני לא נפטר אף חולה. מספר הנפטרים בישראל עומד על 281 כשאחוז התמותה הוא 1.67% - כלומר נפטר 1 מתוך 60 ישראלים שחלו בקורונה.

 

חובשים ופרמדיקים של מד"א דגמו רק בשבוע האחרון 11,267 בני אדם, בהם 8,577 דיירים ואנשי צוות בבתי אבות ומוסדות סיעודיים ברחבי הארץ. 1180 נדגמו במתחמי היבדק וסע ניידים של מד"א בירושלים ורחובות. בסך הכל, מאז החל משבר הקורונה בישראל, נדגמו על ידי צוותי מד"א 308,580 בני אדם. מנכ"ל מד"א, אלי בין: "אנו ערוכים לכל תרחיש, וממשיכים לעמוד בחזית המאבק הלאומי למניעת התפשטות נגיף הקורונה. אני קורא לציבור להמשיך לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות, על מנת למנוע את התפשטות הנגיף בישראל".


פורסם לראשונה 28/05/2020 12:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלו שלום
התור לבדיקת הקורונה
צילום: שלו שלום
מומלצים