שתף קטע נבחר

דו"ח: "19 חולים שאובחנו השבוע - מאוכלוסיית העובדים הזרים"

בדו"ח של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה, גוף הכפוף לצה"ל, צוין כי בתחילת השבוע נבדקו כ-40 עובדים זרים ומתוכם נמצאו 9 חיוביים. לאחר מכן אובחנו 10 נוספים. "האחוז הגבוה של בדיקות חיוביות מצביע ככל הנראה על תחלואה משמעותית נוספת", נכתב

בדוח של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה הועלה חשש לעלייה בתחלואה בקרב אוכלוסיית העובדים הזרים בישראל. מרכז המידע הוא גוף מחקרי הכפוף לאגף המודיעין של צה"ל שתוצריו מועברים לידי משרדי הממשלה לגיבוש מדיניות למאבק במגיפה. הדו"ח הגיע היום (שישי) לידי גורמים בכירים בעיריית תל אביב, וצפוי להתקיים דיון בעירייה בנושא.

 

פתיחת מתחם בדיקות קורונה לאוכלוסיית המהגרים בדרום תל אביב ()
בדיקות קורונה בדרום תל אביב. חשש לעלייה בתחלואה

בדו"ח ציינו כי בתחילת השבוע נבדקו כ-40 עובדים זרים ומתוכם נמצאו 9 חיוביים שמתגוררים בתל אביב, לוד ונתניה - אחוז בדיקות חיוביות חריג לרעה, ובימים הבאים נמצאו 10 חיוביים נוספים, רובם המכריע היו א-סימפטומטיים. חוקרי המרכז ציינו כי מתחילת התפרצות אותרו לפחות 64 חולים נוספים בקרב העובדים הזרים. גם בקופות החולים לאומית ומאוחדת דיווחו בימים האחרונים על עלייה במספר המאובחנים בדרום תל אביב, ובכיר במשרד הבריאות אמר אתמול שאחד הצעדים הנשקלים הוא ביצוע בדיקות בהיקף נרחב בדרום תל אביב. הבוקר נודע כי ילד בגן עירוני מאשכול גנים לוינסקי לגילאי 6-3 מהקהילה הזרה בדרום תל אביב נדבק בקורונה, ככל הנראה מסבתו. בעקבות זאת 30 ילדים ושלושה אנשי צוות נשלחו לבידוד.

 

 

 

"הגם שמספרים אלה עדיין נמוכים, אחוז הבדיקות החיוביות הגבוה מצביע ככל הנראה על תחלואה משמעותית נוספת בהיקף לא ידוע", נכתב בדוח. "מאפייני אוכלוסיית העובדים הזרים עלולה לגרום להגברת התחלואה בגלל מאפייני מגורים בתנאים צפופים, חשש מביצוע בדיקות בשל אפשרות לאבדן פרנסתם ועוד. יכולת איסוף וניטור המידע על אודות אוכלוסייה זו מוגבלת מאוד, שכן בחלקה היא מורכבת מבעלי אשרות תייר, תושבים בלתי חוקיים ומהגרי עבודה. כמו כן, אוכלוסייה זו נמצאת בממשקים מרובים עם מגוון אוכלוסיות בישראל בענפי המסעדות, הסיעוד ועוד, כך שכל אלה מגבירים את החשש מפני התפרצות רחבה באוכלוסייה זו".


פתיחת מתחם בדיקות קורונה לאוכלוסיית המהגרים בדרום תל אביב ()
פתיחת מתחם בדיקות קורונה לאוכלוסיית העובדים הזרים בדרום תל אביב

 

החוקרים ציינו את סינגפור כדוגמה שמסבירה התפרצות של מגיפה שמקורה באוכלוסיית העובדים הזרים והמליצו למשרד הבריאות "לרכז מאמץ לשם קטיעת שרשראות הדבקה מהירה סביב מקרי ההדבקה המוכרים, וזאת לצד ביצוע בדיקות רחבות יותר באוכלוסייה זו, לרבות א-סימפטומטיים שהיו במגע עם החולים, בימים ובשבועות הקרובים".

 

בתוך כך, הבוקר עיריית אור יהודה עדכנה כי שלושה תושבים בני אותה משפחה נמצאו חיוביים. מדובר באם ושניים מילדיה, האחד לומד בבית ספר אהוד מנור והשני לומד בגן עירוני. בהתאם להנחיות, עשרות תלמידים בבית הספר ומהגן יחד עם הצוותים החינוכיים, נשלחו לבידוד. בנוסף, 41 אנשי צוות מהמרכז הרפואי הלל יפה הוצאו לבידוד עקב חשיפה לאחות שנמצאה חיובית לקורונה ככל הנראה ממקור חיצוני לבית החולים. האחות, שלא עבדה בשבוע החולף, החלה לפתח תסמינים, נבדקה ונמצאה חיובית. בבדיקה שנעשתה בקרב העובדים שהוצאו לבידוד, נמצאה אחות נוספת חיובית לקורונה.

 

אתמול לווה פרסום נתוני משרד הבריאות על העלייה במקרי ההדבקה בהודעה חריגה. "יש עלייה חריגה יחסית במקרי ההדבקה ב-48 השעות האחרונות. המשרד שב וקורא לציבור לא להיכנס לשאננות ולהקפיד הקפדה יתרה על ההנחיות. הלך הרוח שהקורונה מאחורינו - אינו נכון", אמרו במשרד. ממשרד הבריאות נמסר כי הערב בשעה 18:00 יקיימו תדרוך עיתונאים ברקע הנתונים על עלייה במספר הנדבקים. 

  

מנתוני המשרד, הנכונים לשעה 8:00 בבוקר, 15 חולים חדשים אובחנו מאז העדכון אמש, ובסך הכול אובחנו מאז חצות בין יום רביעי לחמישי 79 חולים חדשים. מספר הנדבקים מאז הגיע הנגיף לישראל עומד הבוקר על 16,887. עוד עולה כי מספר המונשמים עומד על 36 ומצבם של 37 חולים מוגדר קשה. בסך הכול מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ 106 חולי קורונה. 284 ישראלים, שחלו בקורונה, נפטרו.

 

יש לציין כי אחוז התמותה בישראל עומד על 1.68% והוא בין הנמוכים במדינות שבהן יותר מ-10,000 חולים. בנוסף, חלה עלייה במספר המחלימים ומאז העדכון אתמול קיבלו עוד 48 ישראלים הודעה כי הם החלימו מקורונה. למעשה כדי להיחשב כמי שהחלים מהמחלה יש צורך בשתי בדיקות שליליות, שאותן עורכים במרחק של כשלושה ימים זו מזו. בסך הכול מספר חולי הקורונה הפעילים בארץ עומד על 1,876.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתחם בדיקות הקורונה בדרום ת"א
מומלצים