שתף קטע נבחר

בר סימן טוב: לא לפגוש את סבא וסבתא, נחליט מחר על בתי הספר

משרד הבריאות כינס תדרוך מיוחד באמצע החג בגלל הגידול המשמעותי במספר התוצאות החיוביות. מחר תתקבל החלטה סופית בעניין הקפאת הלימודים שבחינתה פורסמה לראשונה ב-ynet. בר סימן טוב אמר כי הציבור נכנס לשאננות, אך הבהיר: "הסגר לא נמצא על הפרק"

 

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר הערב (שישי) בתדרוך מיוחד שכונס לאור הזינוק בנתוני ההדבקה כי ישנו "שינוי במגמה", וכי עיקר התחלואה בימים האחרונים נרשמה בבתי הספר. ynet העביר בשידור חי את התדרוך.

 

מסיבת העיתונאים של משרד הבריאות בעקבות עליה במספר חולי הקורונה (צילום: דנה קופל)
בכירי משרד הבריאות בתדרוך המיוחד, הערב(צילום: דנה קופל)

עד השעה 19:30 אובחנו 101 חולי קורונה חדשים - המספר הגבוה ביותר מתחילת החודש. רוב החולים הם תושבי ירושלים. לשם השוואה, אתמול אובחנו 64 חולים עד השעה 21:00. לאחר שנרשמה האטה בקצב ההדבקה - משרד הבריאות קבע שלושה קריטריונים להקשחת ההנחיות, כשאחד מהם הוא חזרה ליותר מ-100 נדבקים ביום.

 

רק שלשום אמר ראש הממשלה לאור פתיחת המסעדות כי אפשר לצאת להתאוורר ולחזור לשגרה וקרא "לעשות חיים". הערכת המצב תוכננה לשעה 18:00, אולם נדחתה בגלל שבר סימן טוב עדכן את ראש הממשלה בנימין נתניהו על הנתונים.

 

תורי ענק של תלמידים מחוץ לדרייב אין בדיקות הקורונה בירושלים בעקבות התפרצות הנגיף בגימנסיה (צילום: שלו שלום)
מתחם הבדיקות לתלמידים שנחשפו לחולי קורונה בירושלים(צילום: שלו שלום)

הערב אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי "נורת האזהרה נדלקה, אנחנו מרגישים שהמציאות משתנה באופן שמחייב אותנו להעביר את המסר לציבור". בר סימן טוב הוסיף כי "סיימנו הערכת מצב עם ראש הממשלה נתניהו, ראש הממשלה החלופי, שרי הבריאות, החינוך והאוצר וראש המל"ל. אנו רואים בימים האחרונים עלייה משמעותית בתחלואה. היא מובהקת ומשמעותית, לאורך זמן ומפושטת בחלקי הארץ השונים".

 

משה בר סימן טוב, מנכ
"לצערנו, יש שינוי מגמה". בר סימן טוב(צילום: דנה קופל)

בר סימן טוב הדגיש כי במשרד הבריאות המתינו עם הקביעה עד שיבינו אם מדובר באירועים ספציפיים או בשינוי מגמה - אך הבדיקות מצביעות על 1.5% מאובחנים מכלל הנבדקים. כמו כן, מנכ"ל משרד הבריאות אמר כי בתקופה הקרובה מוטב שלא להיפגש עם אוכלוסייה מבוגרת: "לחזור להיפגש עם סבא וסבתא בזום".

 

"ראינו שבשבוע האחרון שגילאי 9-0 מהווים 7.5%, וגילאי 19-10 הם 35% מהנדבקים", אמר בר סימן טוב. "יש לנו מספר רב של מוקדים. לא החום ולא הלחות בישראל יגרמו למחלה להיעלם.

 

"לצערנו, אין דרך למנוע תחלואה אם אין שמירה על הכללים", הוסיף בר סימן טוב. "על אף שיש הרבה סיבוכים סביב הכללים, בסוף הם פשוטים: ללכת עם מסכות, לשמור על היגיינה ולהקפיד על מרחק של שני מטרים - והדבר הזה לא מתבצע".

 

איתמר גרוטו במסיבת העיתונאים של משרד הבריאות בעקבות עליה במספר חולי הקורונה (צילום: דנה קופל)
המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו(צילום: דנה קופל)

בר סימן טוב אמר כי "לצערנו, עברנו לסוג של אופוריה ושאננות. מבחינתנו קיבלנו צפירת אזהרה כדי לחזור ולהקפיד על הכללים. אם לא נעשה את זה - המציאות תאלץ אותנו לנקוט צעדים יותר קשים. גל שני הוא לא גזירת גורל, הוא תלוי אך ורק בהתנהגות שלנו".

 

"אנחנו רוצים לשמור על שגרה כלכלית", הוסיף המנכ"ל. "אנחנו מבינים שהפעילות הכלכלית והאישית חשובה, אבל מה שחשוב ממנה זה למנוע את התחלואה ולכן אנחנו בחשיבה מאומצת עם כלל גורמי הממשלה על הדרך שבה ניתן להגיע לנקודת האיזון שמצד אחד אנחנו נבטיח שליטה על התחלואה, ומצד שני נאפשר את השמירה על שגרת הפעילות הכלכלית שעבדנו קשה כדי להשיג אותה".

 

סיגל סדצקי במסיבת העיתונאים של משרד הבריאות בעקבות עליה במספר חולי הקורונה (צילום: דנה קופל)
פרופ' סיגל סדצקי(צילום: דנה קופל)

המשנה למנכ"ל המשרד, פרופ' איתמר גרוטו, אמר כי לא צפוי להיות שינוי משמעותי בעניין החוזרים מחו"ל - וההנחיה לבידוד של שבועיים תישאר. עוד צוין כי החלפתו של בר סימן טוב בפרופ' חזי לוי, שנבחר לתפקיד המנכ"ל החדש, לא תידחה בעקבות החשש לגל שני של קורונה.

 

בתוך כך, בית החולים סורוקה הודיע בצהריים על הכנסתם של 31 אנשי צוות לבידוד בעקבות חשיפה לרופא בחטיבה הכירורגית שנדבק בנגיף, ככל הנראה מחוץ לבית החולים.

 

העלייה במאובחנים החלה כבר ביום שלישי עם 32 מאובחנים ביממה, לאחר שביום שני אובחנו 14 בלבד, בדומה לנתונים שנרשמו בשלושת השבועות קודם לכן. ביום רביעי אמנם נרשמה ירידה ואובחנו 24 בני אדם עם הנגיף, אך אתמול נרשם זינוק חריג ואובחנו 64 – יותר מפי ארבעה לעומת יום שני.

 

 

מוקדם יותר היום, ynet פרסם לראשונה כי במשרד הבריאות שוקלים לסגור את הלימודים בחטיבות הביניים ובתיכונים, וכן את בתי הכנסת. על פי גורמים במערכת הבריאות, את הנתונים הללו מאפיינות שלוש מגמות עיקריות: הדבקות במוסדות חינוך, תחלואה מוגברת בקרב עובדים זרים תושבי דרום תל אביב ו"פיזור" של מקרי הדבקה. כלומר, בניגוד לגל התחלואה שדעך, שהתאפיין בדבקות בריכוזים מסויימים כמו בני ברק, ירושלים, דיר אל אסד וחורה, נתוני ההדבקות האחרונים מצביעים על הדבקה במספר רב של מוקדים בו זמנית.

 

בדיקת קורונה בדיקה קופת חולים מכבי רחובות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מלבד העלייה ליותר מ-100 מאובחנים ביום, לפי הקריטריונים שמשרד הבריאות להחמרת ההגבלות נדרש קצב הכפלה של פחות מ-10 ימים במספר המאובחנים, ויותר מ-300 חולים במצב קשה.

 

מתחילת כהונתו של שר הבריאות החדש, נקט אדלשטיין בשורת הקלות משמעותיות בהנחיות המשרד, בהם פתיחת המסעדות ובריכות השחייה ביום רביעי האחרון. עוד הוחלט כי החל מ-14.6 ישובו לפעילות התיאטרון ועולם התרבות.

 

במערכת הבריאות הדגישו כי הנתונים הנוכחיים מצביעים על דפוסי ההדבקה של לפני שבוע עד שבועיים, וכי התמונה צפויה להתבהר בימים הקרובים. "צריך לחכות להמשך אבל זה לא נראה טוב", אומר בכיר במשרד הבריאות.

 

"יש כרגע סדרה של התפרצויות במוסדות חינוך והעניין השני הוא פיזור של הדבקות ללא מוקדים. מצד אחד זה מראה שהמחלה מתחילה להתבסס במקומות נוספים, ומצד שני אי אפשר לדעת מה קרה מאז שהאנשים האלו נדבקו", הוסיף הבכיר. "זה בהחלט יכול להביא להמשך התפשטות של המחלה ולאובדן של חלק משמעותי מההישגים שהושגו בשבועות האחרונים וזו בעיה. נראה שריאקציית הנגד אחרי היציאה מהסגר של חלק מהציבור והפסקת ההקפדה על הכללים נותנת את אותותיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שוק הכרמל בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים