שתף קטע נבחר

בגלל הקורונה: הממשלה רוצה סמכויות חדשות להטלת הגבלות על הציבור

התקנות שאושרו בחודשים האחרונים עומדות לפוג, וממשלת האחדות החדשה רוצה להסדיר בחקיקה את יכולותיה להכריז על הנחיות חדשות. המטרה: לקבוע הגבלות שיימשכו עד עשרה חודשים

 

השולחן הארוך והברדק בישיבת הממשלה ()
הממשלה החדשה

ברקע הזינוק בנתוני הקורונה בישראל, הממשלה פרסמה אתמול (חמישי) תזכיר חוק שמציע להסמיך אותה באמצעות הכנסת לאשר תקנות הנוגעות להגבלות על הציבור למשך עשרה חודשים.

 

בשיא התפרצות המגיפה בישראל נהגו השרים בממשלת המעבר לאשר תקנות לשעת חירום כדי להגביל תנועה של אזרחים ולהסדיר את הגבלות הקורונה מבלי שהכנסת תאשר זאת בדרך הרגילה ובשלוש קריאות. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הסתייג מהפעלת התקנות לשעת חירום, וקרא לראש הממשלה ולשרים לחוקק את ההגבלות באמצעות חקיקה ראשית, כמקובל.

 

בתזכיר החוק שעלה לאתר הממשלתי נכתב כי הממשלה רוצה להעביר בחקיקה הגבלות על פעילות האוכלוסייה במרחב הפרטי והציבורי בהתאם לצו בריאות העם, תקנות להפעלת תחבורה ציבורית ומקומות עבודה, והכרזה על אזורים מוגבלים.

 

כמו כן, הממשלה מעוניינת להאריך את ההגבלות שיתקבלו משלושה חודשים לתקופה של עשרה חודשים בהתאם לפסיקה של בית המשפט העליון, ובכפוף להנחיותיו של מנדלבליט, לפיהן השימוש בתקנות יבוצע רק כשלא נותרה ברירה אחרת. 

 

התזכיר פורסם בשל העובדה שתוקפן של התקנות שאושר בחודשים האחרונים עומד להסתיים, ועל כן נכתב כי "קם הצורך להעמיד תחליף חקיקתי להסדרים החיוניים אשר יאפשר את המשך המאבק בנגיף מעבר לתקופת שלושת החודשים".

 

בתחילת החודש החליטה הממשלה לעגן את איכוני שב"כ בחוק לאחר העתירות שהוגשו לבג"ץ - והפסיקה שקבעה כי אם יתחיל הליך חקיקה, בית המשפט יאפשר את המשך השימוש בשירות הביטחון הכללי כדי לנטר חולי קורונה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים