שתף קטע נבחר

צה"ל מצמצם את היתרי גידול הזקן - והחיילים זועמים: "פגיעה בזכויות"

הרמטכ"ל כוכבי ביקר ביחידות והנחה לבטל פטורים רבים שהתירו לחיילים לגדל זקן, בהם כאלה המקיימים אורח חיים דתי. לוחם באחת מחטיבות החי"ר: "זה מתסכל". קצינים: "היתר יינתן לחיילים דתיים, על סף החרדים". צה"ל: "הרמטכ"ל הנחה את המפקדים לאכוף את הפקודה כלשונה"

 

אביב כוכבי (צילום: דובר צה
הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי(צילום: דובר צה"ל )

כעס ותסכול בקרב חיילים רבים בעקבות הגברת האכיפה של "פקודת הזקנים" בתקופה האחרונה. המדובר בפקודה שמגבילה את היקף הנימוקים שבהם ניתן אישור לחיילים לגדל זקן. בעקבות הגברת האכיפה, בוטלו פטורים רבים מגילוח שניתנו לחיילים - חלקם על רקע דתי - וסורבו בקשות רבות שהגישו חיילים. כעת נערכת קבוצת חיילים לפעול משפטית נגד החמרת מדיניות הצבא בנושא.

 

 

אביב כוכבי (צילום: דובר צה
ארכיון. לחיילים המצולמים אין קשר לכתבה(צילום: דובר צה"ל )

 

ארכיון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ארכיון(צילום: shutterstock)

הרמטכ"ל אביב כוכבי הורה לאחרונה להגביר את אכיפת הפקודה, נוכח מה שהוגדר כהתרופפות ביישומה בשנה החולפת. חיילים רבים מחילות שונים שפנו ל-ynet טענו כי מדובר בצעד קיצוני והביעו את זעמם. לדבריהם הם זכאים לגדל זקן מטעמים דתיים, ויש להם הוכחות כי הם מנהלים אורח חיים שכזה.

 

מנגד, אמרו קצינים בצה"ל כי הפקודה כורסמה באופן זוחל ואיטי לאחר ביקורת ציבורית שנשמעה בקרב חוגים פוליטיים-דתיים. "אתה הולך ביחידות שונות, גם קרביות, ובחלקן נראים שוב מראות של פלנגות, עם עשרות חיילים מזוקנים כהופעה מרושלת ולא אחידה", אמר אחד הקצינים והוסיף: "ככה לא צריך להיראות צבא מסודר ותקני. פטורים חולקו שוב באופן שרירותי כדי לרצות חיילים, ויש לשים לזה סוף".

 

בתשובה על קבילה שהגיש חייל בעניין כתבה יחידתו כי "הנחיית הרמטכ"ל היא לצמצם את כמות ההיתרים, ולכן, גם אם המלצת המפקד חיובית לאישור ההיתר, הבקשות שמאושרות על ידי קצין בדרגת אלוף משנה הן חריגות".

 

אביב כוכבי ה רמטכ
הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי(צילום: דובר צה"ל )

לוחם המשרת באחת מחטיבות החי"ר שהחזיק פטור מגילוח על רקע דתי טען כי "מפקדים מפרשים את הפקודה בצורה שונה, ומי שמגיע לו הפטור - נדפק. יש כאן הקשחה פוגענית בזכויות החיילים".

 

מפקדים במחנה 80 אמרו כי כלל הפטורים הקיימים נשלחו לבחינה מחדש, ורק "מי שמקיים אורח חיים אדוק, על סף החרדי, יהיה זכאי לקבל את הפטור". בעקבות ההקשחה, חיילים הוזמנו מחדש לריאיונות אצל מפקדיהם, בדרגת רב סרן, וחלקם כבר קיבלו פקודה להתגלח לאלתר.

 

תלונות דומות הגיעו גם מיחידות כמו המינהל האזרחי, גדוד מבצעי בחיל התותחנים, טייסת בבסיס תל נוף ויחידה נוספת בבסיס ההכשרה שיזפון של חיל השריון.

 

"אף אחד לא רוצה להתגלח מחדש, הרי יש לנו פטורים ביד", אמר חייל בשריון שסיים קורס בעיר הבה"דים, שם קיבל את הפטור בטרם חזר לגדוד שלו. בעקבות יישום מחודש של הפקודה כבר החלה להתארגן קבוצת חיילים כדי למחות משפטית נגד המהלך, בדומה לסיבוב הקודם, שהסתיים בעתירה לבג"ץ.

 

לפני שש שנים נחשפה ב-ynet לראשונה התוכנית לצמצם דרמטית את מספר הפטורים מגילוח בצבא, אך לאחר מחאות ועתירות שנדחו בבג"ץ החל יישומה רק בשנת 2016. הדבר עורר ביקורת נגד הרמטכ"ל הקודם גדי איזנקוט. התיקון לפקודה קבע כי פטורים מחובת הגילוח יינתנו במשורה, ורק על ידי קצין בכיר ביחידה, בהתאם לחוות דעת רפואיות או דתיות (על ידי רב היחידה), או בכפוף להוכחות מצד החייל כי גידל זקן בשנים שקדמו לגיוסו. אך בשנתיים האחרונות נראו יותר ויותר חיילים מזוקנים בצבא, כפועל יוצא של מתן פטורים נרחב.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לא חל שינוי בפקודה. לצד זאת, הרמטכ"ל הנחה את מפקדי צה"ל בעת האחרונה להקפיד לאכוף את הפקודה כלשונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים