שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

המורים מבולבלים מהנחיות הקורונה: "הוראות סותרות, מקשים עלינו"

בבתי הספר טוענים כי ההוראות של משרדי החינוך והבריאות אינן ברורות, לאחר שפרופ' סדצקי הנחתה לסגור מוסד עם שלושה חולים - ושר החינוך הודיע כי מספיק חולה אחד כדי לסגור. ל-ynet נודע כי נשקלת סגירת מערכת החינוך ברשויות שבהן אותרו הדבקות בכמה מוסדות לימוד במקביל

 

בית ספר הרב תחומי בחדרה (צילום: אלעד גרשגורן)
בית הספר הרב תחומי בחדרה(צילום: אלעד גרשגורן)

הנחיות משרדי הבריאות והחינוך יוצרות בלבול בקרב מורים והורים, שטענו היום (ב') לחוסר ודאות גדולה בנוגע לשגרת הלימודים במוסדות החינוך בימי שגרת הקורונה. "יש המון כשלים ואמירות הפכפכות שהופכים את העבודה שלנו לקשה", אמר מורה בתיכון ממרכז הארץ, "שום דבר לא ברור, משרד החינוך אמר שההגעה לבית הספר היא לא חובה - אז איך אני אמור להכין את התלמידים לבגרות, איך אוכל לקחת עליהם אחריות?".

 

תוך יממה: עוד 13 חולים במוסדות חינוך, פי 3 בבידוד ביתי

"התלמידים מורידים את המסכות כשהמורים לא שמים לב"

 

הבלבול בקרב המורים מגיע על רקע ההנחיות שפרסמה אתמול פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, שלפיהן "במידה ויש מעל 3 חולים במוסד (אף אם כולם מאותה כיתה) יש להעדיף את סגירת המוסד כולו". עוד נכתב כי "במידה ויש 3 חולים או פחות, אך הם מפוזרים במספר כיתות או לחילופין במקרה ומדובר במורה המלמד במספר כיתות, יש להעדיף סגירה של המוסד או שכבת גיל שלמה".

 

מנגד, שר החינוך יואב גלנט הנחה כי בית ספר שבו יתגלה חולה אחד - ייסגר. עם זאת, גלנט הדגיש כי בבתי ספר שבהם מתקיימים שגרת לימודים במתחמים נפרדים - תישקל הפעלה חלקית. ל-ynet נודע כי אחד הצעדים הנשקלים במשרד הבריאות הוא סגירת מערכת החינוך ברשויות בהן אותרו הדבקות במספר בתי ספר באותה עיר במקביל.

 

ב
תלמידים בבידוד, "אורט מלטון" בבת ים(צילום: חגי דקל)

בגימנסיה העברית בירושלים נשלחו תלמידים לבידוד מחשש להדבקה בקורונה (צילום: אלכס גמבורג)
סגור בשל התפרצות הנגיף, הגימנסיה העברית בירושלים(צילום: אלכס גמבורג)

"ההנחיות הסותרות של משרד החינוך ומשרד הבריאות מאוד מבלבלות", ציין מורה בתיכון ממרכז הארץ. "האמירה הבלתי מסויגת בין אחד לשני גורמת לנו לעמוד מול הורים ותלמידים בצורה לא ברורה. משרד החינוך אמר שההגעה לבית הספר היא וולונטרית, כלומר לא חובה, אז איך אני אמור להכין את התלמידים לבגרות ואיך אני אמור לקחת עליהם אחריות?

 

"יש המון כשלים ואמירות הפכפכות שהופכות את העבודה שלנו לקשה, שום דבר פה לא ברור", הוסיף המורה. "כל אחד רוצה להראות שידו על העליונה ולמקסם את מעמדו הפוליטי. יוצא שהם מבלבלים אותנו ומקשים עלינו".

 

הילה, אמא לתלמיד ותלמידה בתיכון מאזור המרכז, אמרה: "אני לא צריכה שאף אחד יגיד לי מה לעשות, אני מחליטה אם לשלוח את הילדים או לא. אם אני רואה שיש חולה בבית הספר, אני חד משמעית לא אשלח. אם אני הייתי מתנהלת לפי הנחיות משרד הבריאות, מצבי היה מאוד לא טוב. הרבה מורים והורים בדעה שמדובר בחזרה מאוד לא אחראית של התלמידים. יש מקום שיאפשרו לכיתות ד'-י' לחזור ללמוד בבתים עד סוף השנה כדי לדלל את ההתקהלות בבתי הספר. במיוחד תלמידי החטיבה".

 

בדיקות קורונה לעובדים זרים (צילום: נגב אבס)
בדיקות קורונה לעובדים זרים בדרום תל אביב, אתמול(צילום: נגב אבס)

 

 

בתוך כך, מהשעה חצות ועד 17:30 אובחנו 41 חולים חדשים בנגיף הקורונה. מדובר ב-1.1% מתוך 3,682 הבדיקות שנערכו. אתמול בשעה 19:00 נמצאו 1.8% מסך הבדיקות שבוצעו חיוביות. 30 מהחולים שמצבם קשה מחוברים למכונות הנשמה.

 

אמש הודיע שר הבריאות יולי אדלשטיין על ההרחבה במדיניות בדיקות הקורונה בניגוד לעמדה של בכירי משרדו כפי שהוצגה עד כה, כך שגם אנשים ללא תסמינים יוכלו להיבדק, וזאת לפי שיקול דעתו של הרופא המטפל.

 

אדלשטיין התייחס לפרמטרים שהוצגו לגבי האפשרות לביטול ההקלות שכללו 100 חולים ביום שאינם ממוקדי ההתפרצות, 250 חולים במצב קשה וקצב הכפלה של 10 ימים במספר החולים: "אנחנו ברוך השם לא שם, אנחנו לא רוצים להיות שם ולכן אני חוזר על חשיבות שיתוף הפעולה של הציבור. כולכם ראיתם מה קרה בסוף השבוע האחרון ואני לא חושב שמישהו יטען שהייתה הקפדה על הכללים. לכן אם אנחנו לא רוצים לחצות את הקווים ולהגיע למצב של עוד פעם סגירות, אז חשוב מאוד מצידנו להרחיב את הבדיקות ומצד הציבור לשתף פעולה".

  

 

רובם המכריע של החולים שאובחנו בימים האחרונים הם מירושלים, ונכון לאתמול 129 מתושבי העיר אובחנו כחולים בנגיף. מרביתם הם תלמידים ומורים בגימנסיה העברית ירושלים, שם לפי הנתונים המעודכנים נדבקו כבר 141 תיכוניסטים ואנשי צוות בקורונה. במקום השני נמצאת תל אביב, שם אובחנו שבעה חולים חדשים.

 

מוקדם יותר שני תלמידים בבית הספר פולה בן גוריון, בכיתות ג' וה', אובחנו עם הנגיף. בית הספר נסגר עד 10 ביוני, ו-472 תלמידיו נכנסו לבידוד ביתי.

 

עיריית בני ברק, שם על פי הנתונים העדכניים נדבק אדם אחד בשלושת הימים האחרונים, הודיעה על הגברת אכיפה לאחר שלדבריה זוהתה התרופפות בהנחיות בבתי הכנסת ובמרחב הציבורי. בהודעת העירייה נכתב כי "יחד עם השמחה וההתרגשות הגדולה משיבתנו לבתי הכנסת, לאור החשש המוחשי מפני התפרצות תחלואה נוספת בעיר ותחושת ריפיון בשמירה על הנהלים, הוחלט בישיבת חירום על צעדי אכיפה. על הגבאים יושתו קנסות כספיים כבדים. בשלב ראשון יינתנו דוחו"ת אזהרה ובנוסף יוחל במבצע אכיפה מיידי ברחבי העיר בגין אי חבישת מסכה במרחב הציבורי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי דקל
תיכון שז"ר בבת ים
צילום: חגי דקל
מומלצים