שתף קטע נבחר

צילום: AFP

שיר הקורונה של הנשיא הכדורגלן ג'ורג' וואה

נשיא ליבריה, שהיה כדורגלן השנה בעולם, מפרסם שיר שטיפת-ידיים שישמש את האו"ם. הודו מסירה את הסגר למרות התפרצות גוברת, נשיא ברזיל נפגש בלי מסכה עם מפגינים שצעקו שהקורונה היא "מיתוס". בריטניה פותחת בתי ספר, בצרפת חוזרים למסעדות, דאעש חוגג: "הקורונה – עונש מאללה"

נשיא ליבריה ג'ורג' וואה, שהיה ב-1995 כדורגלן השנה בעולם, השיק בסוף השבוע רשמית שיר מיוחד שנועד לעורר מודעות לנגיף הקורונה. וואה מקווה ששירו החדש יגביר את הזהירות לפחות בקרב חלק מ-4.5 תושבי ארצו, השוכנת במערב אפריקה, ובאו"ם הודיעו כי הם מתכוונים להשתמש בשיר הזה במסגרת מלחמתו של הארגון בנגיף.

 

עוד על הקורונה בעולם:

 

  ()
וואה בימיו ככדורגלן מילאן. "כתב את השיר לבד"

וואה כבר השתתף בעבר במיזמים מוזיקליים שמטרתם לעורר מודעות לעוני ולמחלות. בשנת 2014, למשל, כשהיה סנאטור, פרסם שיר במסגרת המלחמה בנגיף האבולה שהפיל חללים רבים בליבריה ובמדינות אחרות במערב אפריקה. לפני יותר מ-20 שנה, בשיא מלחמת האזרחים בליבריה, הקליט וואה שיר נגד המלחמות והעוני באפריקה, ואז הצטרפו אליו כמה כדורגלנים בכירים אחרים ילידי היבשת כגון טריבו ווסט ואיברהים בה.

 

שירו החדש של וואה, ששיחק במילאן, צ'לסי ופריז סן ז'רמן, נקרא "בואו נעמוד יחד כדי להילחם בקורונה", והוא יהיה חלק מקמפיין שמנהל אונסק"ו, ארגון התרבות והמורשת של האו"ם, תחת הכותרת #DontGoViral. בשיר מציג וואה כללי עשה ואל-תעשה לתקופת הקורונה, ומדגיש למשל את הצורך לשטוף ידיים לעתים קרובות. לפי לשכתו של וואה, הוא כתב את השיר בעצמו.

נשיא ליבריה ג'ורג' וואה ורעייתו עם בנימין ושרה נתניהו (צילום: עמוס בן גרשום, לע
ג'ורג' וואה בביקור בישראל בשנה שעברה(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

ברחבי העולם חצה מספר הנדבקים הרשמי בנגיף הקורונה את רף השישה מיליון, ויותר ממיליון מהם נרשמו באמריקה הלטינית לבדה. אזור זה הוא כעת מוקד ההתפרצות הקשה ביותר בעולם. מספר המתים ברחבי תבל הגיע ליותר מ-371 אלף.

 

התפרצות חמורה במיוחד מסתמנת כעת בהודו. בימים אלה מתחילה מדינת הענק בתהליך בן שלושה שלבים להסרת הסגר שהוטל עליה, הסגר הגדול בעולם, והיא עושה זאת למרות עלייה עקבית במספר הנדבקים. ברבות ממדינות המחוז שמהן מורכבת הודו נפתחו היום חנויות, וגם פעילות הרכבות מתחדשת בהדרגה. במדינת מהרשטרה, שבה שוכנת העיר מומבאי, מרכז כלכלי חשוב למדי, הותר לחדש את פעילותה של תעשיית הסרטים של "בוליווד", אם כי תוך ציות להגבלות. בבירה ניו דלהי נפתחים מחדש בתי עסק, בהם מכוני יופי, אבל גבולותיה יישארו סגורים עד 8 ביוני.

נגיף קורונה הודו ניו דלהי הסרת סגר הדרגתית (צילום: AP)
ניו דלהי, היום. יותר נדבקים, פחות הגבלות(צילום: AP)

נגיף קורונה מומבאי תור ל מכולת (צילום: AP)
בתור למכולת במומבאי, הבוקר(צילום: AP)

הסרת ההגבלות באה אף שהודו עלתה למקום השביעי במספר הנדבקים בעולם וחלפה על פני גרמניה וצרפת. מספר הנדבקים הרשמי בה עלה ליותר מ-190 אלף ומספר המתים ל-5,394, אם כי לכול ברור כי בפועל מספר המתים והנדבקים גבוה יותר, וטרם נחשף בשל מספרן הבלתי מספק של הבדיקות. מבקרי הממשלה טוענים כי הסגר, שהוטל לפני קצת יותר מחודשיים, מוסר מהר מדי. יש חשש כבד שהנגיף מתפשט בכפרי הודו, שאליהם חזרו בשבועות האחרונים עשרות הודים שאיבדו את עבודתם בערים הגדולות. בחודש מאי הגיע שיעור האבטלה בהודו ל-23.48%.

 

ארה"ב: חשש שהנגיף מתפשט בהפגנות

בברזיל, שמספר הנדבקים בה הוא כבר השני בגובהו בעולם, הפר גם אמש הנשיא ז'איר בולסונרו את הוראות הריחוק הפיזי כשנפגש עם תומכיו בהפגנה בברזיליה. הוא לא עטה מסכה, והקהל קרא "מיתוס! מיתוס! מיתוס!", כשכוונתו לכך שהמומחים מפריזים מאוד בסכנה הנשקפת מנגיף הקורונה. בולסונרו, נזכיר, מתנגד להטלת סגר על ערי ברזיל, ואף טען כי הקורונה היא רק "שפעת קטנה". מושלים של מדינות מחוז וראשי ערים ברחבי ברזיל מורדים בו, ואוכפים בכל זאת סגר על יישוביהם.

נגיף קורונה נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו נפגש עם תומכים בלי מסכה (צילום: MCT)
בולסונרו עם התומכים אמש(צילום: MCT)

נגיף קורונה נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו נפגש עם תומכים בלי מסכה (צילום: EPA)
נשיא ברזיל בלי מסכה. ברקע: דגל ישראל, אחד הסמלים הראשיים שאימצו תומכיו(צילום: EPA)

נגיף קורונה נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו נפגש עם תומכים בלי מסכה (צילום: AP)
(צילום: AP)

בבריטניה תחל היום פתיחתם החלקית של בתי ספר, למרות אזהרותיהם של חלקי מיועצי הממשלה כי הצעד הזה נעשה מהר מדי. ברוסיה, שם הייתה התפרצות גדולה מאוד של הנגיף בשבועות האחרונים, עומדים להיפתח מחדש קניונים ופארקים במוסקבה, אף שגם היום דווחו במדינה יותר מ-9,000 נדבקים חדשים. בארה"ב מזהירים ביממה האחרונה גורמי בריאות – וגם מושלים וראשי ערים – כי הפגנות המחאה על מותו של ג'ורג' פלויד צפויות לגרום להתפשטות מהירה יותר של הנגיף, וכי מי שמשתתף בהן צריך לגשת להיבדק.

 

בצרפת נפתחו בסוף השבוע פארקים לראשונה זה חודשים, ומחר ייפתחו מסעדות, בתי קפה וברים, עדיין תחת הגבלות קשות. לבתי העסק האלה יותר לשרת רק את היושבים בחוץ. בסעודיה נפתחו אתמול אחרי שבועות ארוכים המסגדים, למעט בעיר הקדושה מכה. המוני מתפללים עוטי מסכות באו אליהם. "התפללתי וזו הייתה תחושה נהדרת", סיפר מתפלל אחד, אבל הודה כי הוא מודאג מכך שמתפללים אחרים לא הקפידו על ההנחיות. "באללה, יש אנשים שלא אכפת להם מכלום".

נגיף קורונה בריטניה אנגליה ילדים חוזרים לבתי ספר ו מעונות יום (צילום: AP)
מחזירים את הילדים לאחד ממעונות היום, הבוקר באנגליה(צילום: AP)
 

נגיף קורונה בריטניה אנגליה ילדים חוזרים לבתי ספר ו מעונות יום (צילום: AP)
(צילום: AP)

נגיף קורונה צרפת פריז שותים בירה (צילום: AFP)
בירה על המדרכה בפריז, אמש(צילום: AFP)

ארה
מסעדה במרילנד מצאה שיטה מקורית להקפיד על ריחוק פיזי: הסועדים נכנסים לאבובים(צילום: AFP)

וגם לדאעש יש מה לומר על המגפה. ארגון הטרור האיסלאמיסטי פרסם בסוף השבוע הקלטה שבה טען כי הקורונה היא עונש מאללה לאויביו של הארגון והבטיח לבצע פיגועים נוספים. האדם שנשמע בהקלטה, שפורסמה באתרים המזוהים עם דאעש, הזדהה כדובר הארגון אבו חמזה אל-קוריישי. "אללה ישתבח שלח לעריצי העת הזו ותומכיהם עונש שאי אפשר לראות בעין בלתי מזוינת. היום אנחנו שמחים על העונש ששלח לכם אללה", אמר. אל-קוריישי קרא ללוחמי דאעש ברחבי העולם: "אל תניחו להם לעבור יום אחר בלי שתהפכו את חייהם לאיומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים