שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

"אני לא מת היום": שוטרים תקפו שחורים ברכב באטלנטה

בזמן מהומות ג'ורג' פלויד: משטרת אטלנטה פיטרה שני שוטרים אחרי שתועדו מתנפלים על רכב של אפרו-אמריקנים, שוברים חלון – ואז מהממים ואוזקים את הנהג והנוסעת. מפקדת המשטרה: "מזעזע לצפייה". ניו יורק: שוטר תועד מסיר מסכה ממפגין ומרסס בגז מדמיע

ראש העיר אטלנטה שבמדינת ג'ורג'יה הודיעה היום (ב') כי שני שוטרים במשטרה המקומית פוטרו ושלושה אחרים הועברו מתפקידם בעקבות שימוש בכוח מופרז במהלך מעצרם של שני סטודנטים בקולג', צעיר וצעירה שחורים, שתועד במצלמות הטלוויזיה בלילה שבין שבת לראשון ועורר סערה. מעצרם נעשה במהלך ההפגנות הנערכות ברחבי ארה"ב במחאה על מותו של העצור השחור ג'ורג' פלוידהסרטון המתעד את המעצר מובא למטה. הוא אינו קל לצפייה. 

 

מהומות ג'ורג' פלויד בארה"ב – עדכונים אחרונים:

 

  (מתוך יוטיוב)
הירי בטייזר במעצר האלים באטלנטה(מתוך יוטיוב)

  (מתוך יוטיוב)
שבירת החלון ליד המושב של יאנג(מתוך יוטיוב)

  (מתוך יוטיוב)
שוטר ניגש להמם את יאנג(מתוך יוטיוב)

שני הצעירים שמעצרם הכוחני תועד הם מסאיה יאנג, בן 22, וטניה פילגרים, בת 20. בצילומי ערוץ טלוויזיה מקומי נראו שוטרים – חמושים באפודים ומסכות מגן – מקיפים את מכוניתם, שולפים ממנה את פילגרים ומשתמשים באקדח טייזר נגד יאנג, לא לפני ששוטר שובר את חלון המכונית הצמוד למושב הנהג, שבו יושב יאנג. בסרטונים שנחשפו בהמשך ממצלמות שנשאו השוטרים על גופם נגלית התמונה המחרידה במלואה, והשוטרים נראים תוקפים את השניים בלי שנשקפה להם כל סכנה מהם ואוזקים את יאנג על הקרקע.

 

ראש העיר, קיישה לאנס בוטומס, הודיעה כי היא ומפקדת המשטרה המקומית אריקה שילדס החליטו על הפיטורים וההדחות של השוטרים אחרי בחינת סרטוני הווידאו שצולמו במצלמות השוטרים. "שימוש בכוח מופרז הוא לעולם בלתי מתקבל על הדעת", אמרה בוטומס, ושילדס כינתה את התיעוד "מזעזע לצפייה". שני השוטרים שפוטרו הם אייבורי סטריטר, שהחל לעבוד במשטרה ב-2003, ומארק גרדנר, שהחל לעבוד ב-1997.

ארה
המעצר מול המצלמות

ארה

ארה

ראש העיר בוטומס ציינה כי פילגרים שוחררה ממעצר מבלי שתואשם בדבר מה, וכי גם יאנג שוחרר והיא הורתה לבטל את האישומים נגדו, אישומים שלא הבהירה מה טבעם. לדברי המשטרה יאנג הואשם בניסיון לברוח משוטר ובנהיגה עם רישיון שאינו תקף.

 

האקדח שלא היה

לפנות בוקר חשפה משטרת אטלנטה את הסרטון המרכזי ממצלמות הגוף של השוטרים שהביא אותה לקבל את ההחלטה על הפיטורים. בסרטון נראים תחילה שוטרים עוצרים בחור צעיר כלשהו, והוא נשמע מתחנן בפניהם בבכי לשחררו בטענה שלא עשה דבר. יאנג נראה בסרטון יושב במושב הנהג של מכונית סמוכה ומחזיק את הטלפון שלו. נראה כי הוא מצלם את ההתרחשות. שוטר מתקרב אליו ופותח את דלת המכונית, אבל יאנג סוגר אותה ואומר שוב ושוב: "אני לא מת היום". הוא מפציר בשוטרים לשחרר את הצעיר השני ולאפשר לו להיכנס למכונית תוך כדי שמכוניתו מתקדמת מעט.

  (צילום: AFP PHOTO / Facebook / Darnella Frazier,gettyimages)
(צילום: AFP PHOTO / Facebook / Darnella Frazier,gettyimages)

בשלב זה המכונית נעצרת ושוטרים רצים אליה משני צדיה וצועקים פקודות. שוטר משתמש באקדח הטייזר שלו נגד פילגרים כשהיא מנסה לצאת מהרכב, ואז שוטרים שולפים אותה ממנו. שוטר אחר צועק על יאנג להחנות את הרכב ולפתוח את החלון. שוטר מכה שוב ושוב בחלון שליד מושב הנהג באמצעות אלה, ולבסוף שוטר אחר מצליח לשבור את החלון.

 

כשהחלון נשבר, אחד השוטרים משתמש באקדח הטייזר שלו כדי להמם את יאנג, ושוטרים מושכים אותו החוצה וצועקים "שים את הידיים שלך בכיסים" ו"יש לו אקדח. יש לו אקדח. יש לו אקדח". כשהוא נמצא מחוץ למכונית ומוטל על הקרקע, שוטרים אוזקים אותו באזיקונים מאחורי גבו ומוליכים אותו משם. בדו"חות המשטרתיים, אגב, לא צוין אקדח כלשהו שנמצא בזירה.

 

ראש העיר סיפרה כי דחתה את מסיבת העיתונאים בעניין בכמה שעות כדי לבחון את כל הצילומים מהזירה, משום שהיא ושילדס רצו להיות בטוחות במה שאירע. "באמת רציתי להאמין שהמצלמות שנשאו השוטרים על גופם יתנו לנו תמונה רחבה יותר שתגרום למעשיהם להיראות הגיוניים יותר", אמרה שילדס, "ואחרי שהעברתי את רוב אחר הצהריים עם ראש העיר בבחינה של הצילומים האלה שוב ושוב, הבנתי שיש לי רק אפשרות אחת – לסיים את העסקתם". המפקדת התנצלה ואמרה שהיא יודעת שהתנהגות השוטרים בלתי מתקבלת על הדעת ורק הגבירה את הפחד.

 

האירוע באטלנטה זכה לתשומת לב תקשורתית שעות ארוכות אחרי שהתרחש, בזכות גולשים ברשתות החברתיות. תיעוד אחר שנפוץ ביממה האחרונה הוא של שוטר מסיר מסכה ממפגין בעיר ניו יורק ואז מרסס את פניו בגז מדמיע. ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו נשאל הלילה על האירוע הזה, והשיב כי הוא אינו מכיר את הסרטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך יוטיוב
המעצר האלים מול המצלמות
מתוך יוטיוב
מומלצים