שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

הדיווח למוקד, המעצר והתיעוד: הרגעים האחרונים בחיי ג'ורג' פלויד

בשעה 20:01 דיווח המוכר בחנות "קאפ פודס" למשטרה שפלויד שילם לו על סיגריות בשטר מזויף. כ-25 דקות לאחר מכן הוא שכב על הכביש ללא הכרה. האירועים שהובילו למותו של פלויד והציתו מהומות אלימות ברחבי ארה"ב

האירועים שהובילו למותו של ג'ורג' פלויד, והציתו מהומות אלימות ברחבי ארה"ב, נמשכו כחצי שעה. זה התחיל בדיווח למשטרה על שטר מזויף של 20 דולר ב-25 במאי, בשעת ערב. פלויד נכנס מעט לפני 20:00 לקנות סיגריות בחנות "קאפ פודס". העובד בחנות חשב שהשטר שפלויד נתן לו מזויף, ודיווח על כך למשטרה.

 

המהומות בארה"ב – עדכונים אחרונים:

עוצר ב-25 ערים, תיעודים קשים ממוקדי המהומות

אחיו של פלויד שוחח עם טראמפ: "לא נתן לי לדבר"

האיש השנוא באמריקה: אשת השוטר הדורך מתגרשת ממנו

 

 

בשיחה למוקד בשעה 20:01 סיפר העובד שביקש מפלויד להחזיר את הסיגריות, אבל הוא סירב. "רצתי אחריו, הוא יושב בחוץ במכונית", אמר העובד על פי תמלילים שפרסמו הרשויות. "הוא שיכור. הוא לא שולט בעצמו".

 

המוקדן ביקש מהמוכר תיאור של האיש: "הוא לבן? שחור? אמריקני ילידי? היספאני? אסיאתי?". המוכר השיב: "משהו כזה". המוקדן התעקש: "מה בדיוק?" והמוכר השיב: "הוא שחור".

ארה
פלויד. "איך שהוא מת, זה לא הגיוני"

כמה דקות אחרי השיחה עם המוקד, בשעה 20:08 הגיעו שני שוטרים לחנות. אנג'ל סטייטלי, עובדת לשעבר ולקוחה קבועה ב"קאפ פודס" הגיעה כשהשוטרים היו בחוץ. היא סיפרה שהמוכר הראה לה את השטר שפלויד נתן לו. "הדיו נמחק. השטר היה מזויף בוודאות", היא אמרה. לדבריה, המוכר היה נער והרגיש לא בנוח.

 

בעל החנות סיפר שפלויד היה לקוח קבוע, ידידותי ונעים שמעולם לא גרם בעיות. אבל באותו ערב, הוא לא עבד בחנות. הוא ציין שהעובד שדיווח על שטר מזויף פעל על פי הנהלים.  

ארה
השוטרים מוציאים את פלויד מהרכב

ארה

ארה

השוטרים מצאו את פלויד יושב במכונית שחנתה מעבר לפינה. ברכב היו שני אנשים נוספים. תומאס ליין, אחד השוטרים, שלף את האקדח שלו מסיבה שאינה ברורה כשהתקרבו לרכב והורה לפלויד להראות את ידיו.

 

לפי התביעה, ליין שם את ידיו על פלויד ומשך אותו מהרכב החוצה. "הוא לא הסכים שיאזקו אותו", נמסר. עם זאת, צוין שאחרי שהשוטרים שמו את האזיקים על ידיו, הוא היה ממושמע והפסיק להתנגד.

 

ליין אמר לפלויד שהוא נעצר בחשד לשימוש בכסף מזויף. בשעה 20:14 השוטרים ניסו להכניס אותו לניידת, אז התפתח מאבק. בדו"ח מהאירוע נכתב שפלויד נפל ואמר לשוטרים שהוא קלסטרופובי. באותו רגע הגיעו לזירה שני שוטרים נוספים, בהם דרק שובין שהואשם אחר כך ברצח מדרגה שלישית.

 

 

ב-20:19 משך שובין את פלויד מהמושב האחורי של הניידת. הוא נפל על הקרקע ושכב עם פניו כלפי מטה, כשידיו אזוקות מאחורי גבו. עוברי אורח אמרו שנראה שפלויד במצוקה. באותו רגע הם החלו לתעד את האירוע, שהופץ אחר כך ברשתות החברתיות וזעזע את העולם.

 

השוטרים החזיקו את פלויד בזמן ששובין הניח את ברכו השמאלית על צווארו. ליין החזיק את רגליו של פלויד וקואנג בגבו. "אני לא יכול לנשום", אמר פלויד שוב ושוב. הוא קרא לאמו והתחנן בפני השוטרים: "בבקשה, בבקשה, בבקשה". לפי התביעה שהוגשה נגדו, שובין חנק את פלויד במשך שמונה דקות ו-46 שניות. פלויד הפסיק להגיב אחרי שש דקות.

 

 

ארה
מואשם ברצח מדרגה שלישית. שובין(צילום: AP)

  (צילום: AFP PHOTO / Facebook / Darnella Frazier)
"בבקשה, אני לא נושם". התיעוד שזעזע את העולם(צילום: AFP PHOTO / Facebook / Darnella Frazier)

בסרטונים נשמעים עוברי אורח מפצירים בשוטרים לבדוק את הדופק של פלויד אחרי שהשתתק. קואנג בדק את פרק ידו הימנית של פלויד, אבל לא הצליח למצוא דופק. ולמרות זאת, השוטרים לא זזו והמשיכו לרתק את פלויד לכביש.

 

בשעה 20:27 הוריד סוף סוף שובין את ברכו מצווארו של פלויד. הוא לא זז. פלויד הועבר לאלונקה ונלקח באמבולנס לבית חולים במחוז הנפין. כשעה לאחר מכן נקבע מותו.

מהומות קולורדו (צילום: AFP)
"כשאין צדק, לוקחים את החוק לידיים". המהומות בארה"ב(צילום: AFP)

מהומות בלוס אנג'לס בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מהומות בסולק לייק סיטי בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד (צילום: AP)
(צילום: AP)

מפגינים הפגנה מחאה עימותים שוטרים מטה CNN הצתת ניידת אטלנטה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מהומות מיניאפוליס  (צילום: AP)
(צילום: AP)

פלויד עבר למיניאפוליס לפני חמש שנים מעיר הולדתו יוסטון שבטקסס. בתקופת התיכון היה כוכב נבחרת הפוטבול וכדורסלן. לפני שנתיים הגיע ליוסטון להלוויית אמו וסיפר לקרוביו שבמיניאפוליס הוא מרגיש בבית.

 

"הוא תמיד היה במרכז העניינים בכל מקום, תמיד עם חיוך על הפנים", סיפר אחיו הצעיר של פלויד, רונדי. בשנים האחרונות עבד פלויד כמאבטח אך כמו מיליוני אמריקנים אחרים נותר חסר עבודה בעקבות הקורונה.

 

כריסטופר האריס, אחד מחבריו הקרובים של פלויד, סיפר ששוחח איתו בלילה שלפני מותו והמליץ לו לחפש עבודה זמנית. הוא אמר שהוא לא מאמין שהשתמש בשטר מזויף. "זה לא האופי שלו", אמר האריס.

 

"איך שהוא מת, זה לא הגיוני. הוא התחנן על חייו", הוסיף האריס. הוא התייחס למהומות שפרצו ברחבי ארה"ב בעקבות מותו של פלויד. "כשאתה כל הזמן מחפש צדק בדרכים חוקיות ולא מצליח, אתה מתחיל לקחת את החוק לידיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"היה מרכז העניינים". פלויד
מומלצים