שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

המהומות בארה"ב: בתי כנסת הושחתו; עסקים יהודיים נבזזו

לפחות ארבעה בתי כנסת בלוס-אנג'לס וריצ'מונד הושחתו, חנויות של יהודים נבזזו ונהרסו - וברחבי ארה"ב מדווחים חברים בקהילות יהודיות על פחד והסתגרות. במיניסוטה יושבים שליחי חב"ד בבתיהם ובניו-יורק הורו ארגוני השמירה לקהילות שלא לצאת שלא לבד ושלא לצורך

 

המהומות האלימות בארה"ב סביב מותו של ג'ורג' פלויד במיניאפוליס, גולשות במהירות גם לוונדליזם נגד הקהילה היהודית. מפגינים השחיתו מספר בתי כנסת ועסקים יהודיים במספר ערים, בהן לוס-אנג'לס ווירג'יניה. באזור ניו-יורק הוגברה השמירה המשטרתית על השכונות היהודיות, ושליחי חב"ד במיניסוטה חשים, לדבריהם, "פחד".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

מפגינים אנטישמים ריססו אמש (יום א') סיסמאות אנטישמיות על קירות בית הכנסת "בית ישראל" בשדרות בברלי הילס בנוסח "לשחרר את פלסטין" וכן "F**k Israel". כמו כן, רוססו סיסמאות על בית המדרש "קהילת יעקב" של הרב גרשון בס, ובית הכנסת של הרב גנצווייג בשדרות בברלי הילס. בשבת ניפצו אלמונים חלון בבית הכנסת הרפורמי "בית אהבה" בריצ'מונד שבווירג'יניה, במהלך הפגנות אלימות ברחוב.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות:

 

  ()
חנות תשמישי קדושה בלוס-אנג'לס שנבזזה

 

"המצב לא פשוט"

הבוזזים פשטו גם על עסקים ומסעדות בבעלות יהודית בלוס-אנג'לס. לדברי גורמים בקהילה היהודית, 75% מהעסקים בבעלות יהודית בשדרות "לה בראה" בעיר הושחתו ונבזזו. בעלי עסקים יהודים התארגנו והגנו בכוח על העסקים שלהם, ובכמה מקרים אף התעמתו בכוח עם הבוזזים.  

 

 

באחד הסרטונים נראות חנויות בבעלות יהודית כשהן בזוזות והרוסות, בהן אף חנות לכיפות וביגוד חרדי מהסוג שהמפגינים לא צורכים. "מצבם של היהודים בעיר מאוד לא פשוט", מספר הרב אבי ברמן, ראש ה-OU בישראל. "הם מספרים לי שהם יושבים בבתים שלהם בפחד.

 

"אחת מחברות הקהילה סיפרה לי שב-1992, המהומות הקודמות, עיקר ההתפרעויות היו בשכונות העוני, ועד היום החנויות שם לא שוקמו. הפעם הם למדו את הלקח, ובאים לבזוז את החנויות של העשירים ברודיאו דרייב, פיירפקס ועוד, והיהודים שחיים בשכונות האלו שרויים בפחד".

 

בסרטון שהופץ בלוס-אנג'לס נראים מספר יהודים דתיים נאבקים עם מפגין שאותו היכו עד זוב דם, ולאחר מכן הבריחו אותו בכוח. בסרטון אחר מתועדים יהודים כשהם מוחאים כפיים לאחר שעשרות ניידות הוזעקו הגיעו לשכונה שעליה פשטו המפגינים.

 

האבטחה בשכונות היהודיות בניו-יורק תוגברה

באזור ניו-יורק הגבירה המשטרה נוכחות באזורים יהודיים. בארגוני השמירה בקראון-הייטס קראו לתושבים לא לצאת לרחוב לבד שלא לצורך. כמו כן, תוגברה האבטחה באזור 770 בברוקלין, אזור שידע בעבר עימותים אלימים.

 

במינסוטה דיווחו שליחי חב"ד כי הם ספונים בבית וחוששים שההפגנות יצאו מכלל שליטה. "המצב מפחיד", סיפר השליח, הרב איצ'י שטיינר. "קרוב לבית חב"ד ישנן חנויות רבות שרופות ובזוזות. עם זאת, אין איום ממשי עלינו".

 

בתוך כך חיללו אלמונים את בית הכנסת הספרדי "קול יהודה" במונטריאול שהיה סגור מאז התפשטות הקורונה. הם פרצו לבית הכנסת שממוקם בדירה קטנה, השחיתו טליתות, שולחנות תפילה וזרקו תפילין לשירותים. כמו כן, חתכו ספרי תורה וזרקו אותם על הרצפה. נזק נגרם גם לתשמישי קדושה, ועל קירות בית הכנסת רוססו סיסמאות אנטישמיות.

 

תפילין זרוקים בשירותים בבית הכנסת
תפילין זרוקים בשירותים בבית הכנסת "קול יהודה" במונטריאול(באדיבות "בני ברית" קנדה, JTA)

 

המשטרה פתחה בחקירה והיא מתייחסת לאירוע כאל פשע שנאה. חבר הקהילה, ראלף עמר, גילה את ההרס ביום רביעי האחרון כאשר הגיע לבית הכנסת לאסוף דבר מה לשבועות. "הקהילה נסערת והמעשה המתועב הזה", אמר עמר. דיוויד בירנבאום, חבר פרלמנט מקומי, אמר כי ההתקפה מזעזעת ופחדנית.

 

הפדרציות מתגייסות למחאה

בימים האחרונים מתייצבות הפדרציות היהודיות לצד הקהילה האפרו-אמריקאית ומפרסמות גילויי תמיכה. הפדרציה היהודית של מיניאפוליס, העיר שבה התרחש האירוע שבמהלכו נרצח פלויד, פרסמה: "אנו קוראים לנקוט בהליכים המחמירים ביותר נגד ארבעת השוטרים המעורבים בפרשה. אנו תומכים באלפי תושבי מינסוטה המתכנסים בשלווה ומתבטאים מהבית במהלך מגפת הקורונה, כדי לסייע בפירוק הגזענות המערכתית המוטמעת בשיטור האמריקני ובחברה כולה".

 

הפדרציה היהודית של לוס-אנג'לס רבתי פרסמה הצהרת הזדהות עם הקהילה השחורה: "המסורת שלנו מלמדת אותנו שכל בני האדם נוצרים בצלם אלוקים, וקוראת לכולנו לעבוד לצד שכנינו כדי ליצור עולם צודק יותר".

 

הפדרציה היהודית של קליבלנד הביעה צער ומחאה דומים, ואף פנתה לחברי הקהילה בבקשה להפעיל לחץ על הפרקליט הכללי: "האכזריות המטריפה והבוטה של שוטר לבן במיניאפוליס שהובילה למותו של ג'ורג 'פלויד - אדם שחור - היא דוגמה מחליאה להטיה הגזעית ולעוולה שחללה על החברה שלנו במשך דורות. המסורות והערכים היהודיים מכריחים אותנו לתמוך בזכויותיהם של כל האנשים ללא דעות קדומות או משוא פנים.

 

"אם איננו נוקטים בפעולה, אנחנו חלק מהבעיה. אחרי 400 שנה של גזענות מוסדית בחברה שלנו, עלינו לעשות יותר מאשר לדבר - עלינו לנקוט בפעולה. אנחנו צריכים את עזרתך: הפעילו לחץ על פרקליט המחוז מייק פרימן להאשים ולעצור את הקצינים האחראים".

 

"הגזענות היא וירוס אגרסיבי"

פדרציית מיאמי - אחת הגדולות והחזקות - הצביעה על יכולתה של הקהילה היהודית להזדהות עם פשעי שנאה וגזענות: "כיהודים אנו מכירים באופן אישי וכואב את הסכנות שבשנאה בלתי מבוקרת, במיוחד כאשר היא מתמסדת במבני החברה... ג'ורג 'פלויד לא היה צריך למות".

 

הפדרציה היהודית בסינסנטי התייחסה בהודעתה ליחס לקהילה האפרו-אמריקאית גם בנושא הקורונה: "מותו של ג'ורג פלויד במיניאפוליס בא בעקבות שורה של אירועים דומים ועוולות מערכתיות ארוכות שנים. לעתים קרובות מדי, גזע הוא גורם מכריע לבריאותם ורווחתם של אמריקאים שחורים. נכון לעכשיו, הם מתים מווירוס הקורונה בשיעור הגבוה ביותר מכל קבוצה גזעית אחרת. גזענות באמריקה - ממש כמו הגאות הגואה של האנטישמיות במדינה - היא וירוס שמתפשט בפסיביות..."

 

הפדרציה היהודית בסיאטל רבתי פרסמה הודעה ובה הגדילו להזכיר גם את שמותיהם של הרוגים קודמים בתקריות דומות: "ביהדות, בערך של 'בצלם אלוקים', אנו נקראים לראות ולהגן על חייו וכבודו של כל אדם. תפקידנו לא ייעשה עד שאמותיהם ואבותיהם של ילדים שחורים וחומים ברחבי ארצנו יטופלו בצדק ובשוויון, ועד אשר להורים אלה יהיה שקט נפשי שילדיהם יוכלו לרוץ, לשחק ולעבוד בבטיחות וחופש".

 

  • סייע בהכנת הכתבה: אלי מנדלבאום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חנות תשמישי קדושה בלוס-אנג'לס
מומלצים