שתף קטע נבחר

גנץ הורה לרמטכ"ל להאיץ את היערכות הצבא לסיפוח

שר הביטחון עדכן את רא"ל אביב כוכבי על ההתקדמות בזירה המדינית לקראת החלת הריבונות - וביקש שיציג בפניו את המשמעויות הביטחוניות והתוכניות במקרה של הסלמה גם בעזה. אבו מאזן יכנס מחר דיון על עוד צעדי תגובה פלסטיניים לסיפוח. בימים האחרונים הושלמה סדרת תרגילים לתרחישי פיגועים ביהודה ושומרון

 

אביב כוכבי ובני גנץ (צילום: מוטי קמחי, אבי מועלם)
אביב כוכבי ובני גנץ(צילום: מוטי קמחי, אבי מועלם)

שר הביטחון בני גנץ שוחח היום (שני) עם הרמטכ"ל אביב כוכבי והנחה אותו להאיץ את היערכות צה"ל לקראת צעדי הסיפוח. מלשכתו של גנץ נמסר כי הוא עדכן את כוכבי גם על ההתקדמות בזירה המדינית. המשמעות היא שהצבא התבקש להציג את משמעויות הסיפוח, ואת היערכותו לאפשרות של הסלמה נוכח המהלך, גם ברצועת עזה.

 

עוד נמסר כי גנץ מתכוון למנות בימים הקרובים "פרויקטור" מטעמו שיעסוק בתיאום המהלכים הנדרשים בזירה הביטחונית, וצוות במשרד הביטחון ירכז את ההמלצות בהיבטים המבצעיים שעל הפרק בעזה וביהודה ושומרון.

 

 

חבר הכנסת עפר שלח מיש עתיד תקף את גנץ על ההנחיה ומסר: "גנץ ואשכנזי סיפרו לכם שהם ישפיעו מבפנים וישנו את תכניות הסיפוח, למרות שכבר חתמו על צ'ק פתוח לביבי לבצע אותן. אז מה הדבר הראשון שגנץ עושה? מורה להאיץ את היערכות הצבא לסיפוח. ‏צה"ל ושב"כ מתנגדים ומזהירים, אבל מי שואל אותם. '‏בני חותא' פתאום רוצה מהר מהר. מי אמר שהוא לא משפיע מבפנים?".

 

בינתיים יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן יכנס מחר במוקטעה פגישה של הצוות הפלסטיני הבכיר שהוקם כדי לעקוב אחר תוכניות הסיפוח הישראליות. בפגישה יידונו דרכי התגובה הפלסטיניות הנוספות לסיפוח. בימים האחרונים גברו המגעים בין גורמים פלסטינים רשמיים לבין נציגים בינלאומיים ונציגים ממדינות ערב כדי לנסות ולמנוע את הסיפוח.

 

הנחייתו של גנץ לרמטכ"ל לא נובעת מאיום קונקרטי או מהתרעה מודיעינית על הסלמה צפויה, אלא נוגעת לדריכות הכללית לקראת חודש יולי. על בסיס תקופות מדיניות רגישות בעשור האחרון ניתן להעריך כי היא תוביל לתגבור כוחות בחטיבות המרחביות ביהודה ושומרון, חידוד נוהלי הפתיחה באש וקיום תרגילים לתרחישים של פיגועים והפרות סדר.

התרגילים האחרונים של צה
חיילי צה"ל מתרגלים תרחיש של פיגוע בשטחים, בימים האחרונים(צילום: דובר צה"ל)

התרגילים האחרונים של צה
(צילום: דובר צה"ל)

התרגילים האחרונים של צה
(צילום: דובר צה"ל)
 

בינתיים נשמר השקט היחסי בגדה, וההערכה הרווחת במערכת הביטחון היא שלא תפרוץ אלימות כל עוד הסיפוח יישאר בגדר הבטחות והצהרות פוליטיות ולא יקבל ביטוי מעשי בשטח. אך גם אם יהיה סיפוח, ולו חלקי, לא צפוי שינוי דרמטי בחיי השגרה של התושבים בשני צדי המתרס בגדה או בחופש התנועה שלהם. כך שהדריכות תגבר לקראת יולי, אך בצורה מפוקחת ושקולה.

 

הכוחות בשטח תוגברו גם לקראת אירועים מדיניים קודמים, מהכרת האו"ם ברשות כמדינה חברה בתחילת העשור ועד להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים לפני שנתיים. בשני המקרים הסתיימו התחזיות הקודרות בעימותים מקומיים, ללא הסלמה נרחבת.

 

כך או כך באוגדת איו"ש השלימו בימים האחרונים סדרה של תרגילים בחטיבות המרחביות, מחברון ועד ג'נין. בתרגיל האחרון תורגל תרחיש של פיגוע חדירה מורכב ביישוב עינב שחופף בין שתי גזרות מרחביות, של חטמ"ר שומרון וחטמ"ר מנשה. בתרגיל דומה בגזרת רמאללה תרגלו כוחות חטיבת בנימין אירוע רב נפגעים. התרגילים יועדו בעיקר להכין את הכוחות לחג הרמדאן שנחשב למועד נפיץ בכל שנה, ועם סיומו התעודדו במערכת הביטחון בכמות קטנה יחסית של תקריות טרור בעת זו ביחס לשנים עברו.

אבו מאזן (צילום: רויטרס)
יכנס מחר דיון בצעדי התגובה. אבו מאזן(צילום: רויטרס)
 

ביום חמישי פרסמה ארה"ב אזהרה ביטחונית על רקע תוכנית הסיפוח, והחלטת הפלסטינים להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. שגרירות ארה"ב הודיעה לאזרחים האמריקנים המתגוררים ביהודה ושומרון - או שמתכוונים לנסוע לגדה או לעזה - "לשמור על ערנות גבוהה ולקחת את האמצעים הנדרשים כדי להעלות את המוכנות הביטחונית". זאת מכיוון ש"אלימות יכולה לפרוץ תוך זמן קצר או ללא התרעה". בהודעה צוין כי היעדים עלולים להיות "אתרי תיירות, תחנות מרכזיות, מחסומים, שווקים, מתחמי קניות ומתקנים ממשלתיים".

 

בשבוע שעבר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת סיעת הליכוד כי המועד שנקבע להחלת הריבונות ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן לא ישתנה. נתניהו אמר כי "בנוגע להחלת הריבונות - יש לנו תאריך יעד ביולי ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותו. נפעל בתבונה ובשילוב כוחות". מוקדם יותר החודש הכריז אבו מאזן על ביטול התיאום הביטחוני עם ישראל.

 

החודש הזהיר מלך ירדן עבדאללה את ישראל מפני סיפוח שטחים ביהודה ושומרון - ואמר כי אם זה יקרה בחודש יולי, "זה יוביל להתנגשות גדולה עם הממלכה". בריאיון ל"דר שפיגל" הגרמני אמר עבדאללה: "אני לא רוצה לאיים או ליצור אווירה של פחד או אווירה טעונה, אבל אנחנו בוחנים את כל האפשרויות ומסכימים עם הרבה מדינות באירופה ובעולם שקובעות כי חוק וכוח לא יכול להיות מיושם במזרח התיכון".

 

יובל קרני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, אבי מועלם
כוכבי וגנץ
צילום: מוטי קמחי, אבי מועלם
מומלצים