שתף קטע נבחר

איימן עודה האשים את אוחנה: "רצחתם את איאד"

יו"ר הרשימה המשותפת בכנסת הורד בכוח מדוכן הנואמים לאחר שכינה את השר לביטחון הפנים "מוג לב" והטיל עליו את האחריות לתקרית הירי במזרח ירושלים. באקים פנו למשרדו של אוחנה: "להכשיר שוטרים להתמודדות עם בעלי מוגבלויות"

 

 

 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה תקף אמש (שני) את השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה והאשים אותו באחריות למותו של איאד אלחאלאק, הצעיר על הרצף האוטיסטי שנורה למוות על-ידי שוטרים בשבוע שעבר.

 

"השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, אתה שמעת על איאד אלחאלאק?", שאל עודה על דוכן הנואמים. "אתה אחראי על השוטרים, אתה זה שאמר 'דמו בראשו' על כל בן אדם שכביכול מפריע למשטרה. אתה זה שהסתת".

 

איאד אלחלאק ()
איאד אלחלאק. "שוטר לא מזהה שזה אדם עם מוגבלות"

 

מאות השתתפו בהלוויית הצעיר הלוקה באוטיזם שנורה למוות

משפחתו של האוטיסט שנורה למוות: "קל ללחוץ על ההדק ולפגוע בערבים"

השוטר בחקירה: "צעקתי 'חדל אש'; הוא ביצע תנועה חשודה - ונורה"

טיבי: "הסיבה שהשוטרים ירו בקלות באדם חסר ישע - דרייב, מורעלות וחינוך"

   

"אתה מוג לב!", צעק עודה. "אם יש לך אומץ, תביא לנו את הסרטון. אני פונה אליך, תביא לנו את הסרטון. בכל מקרה אחר, אחרי כמה שעות אתם מוציאים את הסרטון, איפה הסרטון של הרצח של איאד אל חאלאק? מוג לב שכמוך. מוג לב, לא רק אופורטוניסט זול, לא רק. אתה שפן. אתה פחדן מוג לב. תביא את הסרטון. תדע לך שאתה חלק מהפשע, אתה. תביא את הסרטון, אנחנו רוצים לדעת את האמת. אנחנו רוצים לדעת מה קרה שם".

 

  (צילום: מוטי קמחי, תומי הרפז)
איימן עודה ואמיר אוחנה(צילום: מוטי קמחי, תומי הרפז)

עודה המשיך לפנות לאוחנה, שהיה שקוע בטלפון שלו, והוסיף: "למה אתה לא רוצה? כי אתה יודע את האמת. אתה שקרן. אתה שקרן אמיר אוחנה. אתה מוג לב. איפה הסרטון? אנחנו רוצים לדעת מה קרה במזרח ירושלים, איפה שיש מצלמה בכל סמטה. אנחנו רוצים לדעת מה קרה שם, אבל אתה פחדן ואתה שקרן השר לביטחון פנים. במקום שפוי היית צריך להתפטר, אבל יש לך עור של פיל".

 

יו"ר הרשימה המשותפת המשיך לתקוף את אוחנה ולקרוא בשמו של איאד שוב ושוב. "רצחתם אותו! פושעים! אתה פושע! לו היית קצת בן אדם, הייתי שואל אותך איך אתה הולך לישון. אבל אתה לא בן אדם", אמר עודה לפני שנגרר החוצה על-ידי סדרני הכנסת. "אני רוצה שהשקרן הזה יסתכל לי בפנים, אתה מוג לב". 

 

אקים למשטרה: "להכשיר שוטרים להתמודד עם בעלי מוגבלות"

בעקבות מותו של אלחאלק, מנכ"לית "אקים ישראל" סיגל פרץ יהלומי פנתה לשר לביטחון פנים ולמ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן ודרשה "להקים מערך הכשרות שוטרים לצורך זיהוי והתמודדות באירועים שבהם מעורבים אנשים עם מוגבלות".

 

הלוויתו של איאד אלחלאק ()
הלווייתו של אלחלאק

בפנייתה הדחופה פרץ יהלומי טענה כי היעדר הדרכות שניתנות לשוטרים בשטח הוא מקור המקרים הללו: "השוטר שנדרש ממנו להגיב במהירות על מנת להגן על עצמו ועל הסביבה במהלך אירוע 'חם', אינו מצליח לזהות ולהבין כי מדובר באדם עם מוגבלות 'שאינה נראית' - ולכן לא מפעיל נוהל תגובה מותאמת".

 

פרץ יהלומי ביקשה להקים מערך נגישות במשטרה שיהיה פרוס במחוזות ובתחנות המשטרה ברחבי הארץ, ויפעיל הדרכות שוטפות, יספק מענה מקצועי לשוטרים וירענן נהלים. "כמו כן, אנחנו מבקשים כי תוקם מגמת נגישות במכללה הלאומית לשוטרים, כחלק מהכשרת החובה, שכן יש יותר מ-1.4 מיליון אנשים עם מוגבלות בישראל", היא הוסיפה.

 

 

בשבת, אחרי האירוע, אמר אוחנה: "אני משתתף בכאבה של משפחת אלחלאק ומביע צער על מותו של איאד, צעיר בעל צרכים מיוחדים. האירוע נבדק כמתחייב בחוק, נפעל בהתאם לממצאים כדי למנוע מקרים דומים. עד לסיום הבדיקה, לא נחרוץ את דינם של השוטרים. הם נדרשים לקבל החלטות גורליות בשניות, בשטח רווי פיגועים תוך סכנה תדירה לחייהם".

 

הפגנה באום על פחם על הירי באיאד אלחלאק ()
מחאה באום אל פחם על הירי באיאד אלחלאק, היום

הפגנה בבאקה אל גרביה על הירי באיאד אלחלאק ()
הפגנה בבקה אל גרבייה

במשטרה אמרו כי "תפקידם ומשימתם של כוחות השיטור בירושלים, ובפרט בעיר העתיקה, מורכבים במיוחד וכרוכים פעמים רבות בקבלת החלטות מורכבות, הקרבה וסיכון חיים. בשנים האחרונות, כולל בתקופה האחרונה, היינו עדים למספר ניסיונות אכזריים לפגוע ולהרוג שוטרים ולוחמי מג"ב בעיר העתיקה ובסביבתה.

 

"אף שמרבית הפיגועים הללו לא צלחו, הודות לעירנות השוטרים ותפקודם המהיר והמקצועי, הרי שחלקם גבו חיים של שוטרים", ציינו במשטרה, "המקרה החריג שאירע בשבת הועבר לחקירת מח"ש כדי שייבדק וייחקר כמקובל. מן הראוי להמתין לתוצאות החקירה וממצאיה בטרם הסקת מסקנות נחרצות, ולהימנע מהכפשות ומהשתלחות מכוערת ופסולה במי שמגן מדי יום בגופו על ביטחון אזרחי ישראל".

 

הירי באלחלאק עורר תגובות ומחאות בקרב הציבור. מאות תושבים מהיישובים הערביים הפגינו אתמול ברחבי הארץ לאות הזדהות עם משפחת אלחלאק. ההפגנות התקיימו בין היתר בצומת אום אל פחם, בקה אל-גרבייה, שפרעם, נצרת ומג'ד אל-כרום.


פורסם לראשונה 01/06/2020 23:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים