שתף קטע נבחר

תלמידה בת 12 לא הוכנסה לכיתה בגלל "חצאית קצרה": "יושבת בבית ובוכה"

אחרי שבת שבע אולצה לשבת בכיתה בתחתונים, ל-ynet נודע כי תלמידת כיתה ז' בפתח תקווה לא הוכנסה לכיתתה בשל אורך החצאית. אמה: "היא הפסידה מבחן במתמטיקה. כועסת על ההתנהלות, זה פגע בנו". עיריית פתח תקווה: "החצאית אינה הולמת, האם סירבה שתסופק חצאית חליפית"

 

ילדה לא הוכנסה לבית הספר בשל חצאית קצרה ()
הילדה עם החצאית שלבשה בכניסה לבית הספר, הבוקר

 

מערכת החינוך של פתח תקווה, שסערה באחרונה בעקבות הדיווח על הילדה בת שבע שנאלצה לשבת בכיתה עם תחתונים וחולצה וללא מכנסיים, שוב במוקד: ילדה בת 12, שלומדת בכיתה ז' בחטיבת הביניים ברנר בעיר, נאלצה הבוקר (יום ג') לשוב לביתה לאחר שהגיעה לבית הספר לבושה בחצאית. כך נודע ל-ynet. "היא התקשרה אליי מהשער ואמרה שלא נותנים לה להיכנס כי החצאית שלה קצרה", סיפרה האם.

 

כבכל בוקר בתקופה האחרונה, הגיעה הילדה לבית הספר עם מסכה והצהרת בריאות, אולם בכניסה העירו לה על הלבוש. "היא כבר הגיעה עם החצאית הזאת מספר פעמים ואף פעם לא העירו לה עליה", ציינה האם. "חזרתי לבית הספר ואמרתי למורה שעמדה בכניסה שהחצאית עומדת בתקנון. דיברתי עם המנהלת ועם הסגנית אבל זה לא עזר.

 

"בהתחלה הציעו לי שהיא תלך הביתה ותחליף בגדים ותחזור, אבל לא יכולתי כי ידעתי שאני אאחר לעבודה. הן הציעו שהיא תשב בספרייה לבד ויביאו לה עבודות לשם, אבל גם לזה לא הסכמתי. בסוף הם גם הציעו שהיא תיקח טייץ מאחד הילדים אבל לא רציתי שהיא תיקח בגד אחר בזמן הזה של הקורונה".

 

האם מעידה, כי בלית ברירה לקחה את בתה הביתה. "היא התחילה לבכות, זאת ילדה שמשקיעה בלימודים. היום היה לה מבחן במתמטיקה ובגלל הסיפור עם החצאית היא הפסידה אותו. היא יושבת בבית ובוכה, הם שמים את הילדה בצד וזה פוגע בה. מה עושים ממנה? למה לעשות לה דבר כזה? היא ילדה רגישה. זה לא רק פגע בה, זה ממש פגע בי. בית הספר מקפיד על מכנס קצר ואני לא נותנת לילדים לשים בגדים פרובוקטיביים ובטח שלא לבית הספר".

 

האם קישרה בין המקרה של בתה למקרה של הילדה שאולצה לשבת בכיתתה עם תחתונים: "אני מאוד כועסת על ההתנהלות של בית הספר ולאור האירועים האחרונים יכול להיות שיש פה גזענות כלפי רוסים. אני לא בן אדם שעושה בלגנים אבל הגיעו מים עד נפש. מה הם מנסים לעשות מאיתנו הרוסים? אנחנו עוזרים פה בעיר וזה מה שאנחנו מקבלים בחזרה? זה לא מתאים".

 

מלשכת דובר עיריית פתח תקווה נמסר בתגובה: "בהמשך לבירור שנעשה בנושא מול הנהלת בית הספר עולה כי בניגוד לנטען, החצאית שבה הייתה לבושה התלמידה אינה הולמת ואינה עומדת בתקנון בית הספר. כמו כן, לדברי המנהלת התלמידה לא הגיעה קודם לכן עם חצאית דומה. בהתאם לכך, צוות ההוראה נהג ברגישות ובשיקול דעת והוצע לאם התלמידה שורה של פתרונות תחליפיים אשר יעמדו בתקנון הלבוש שברור ונהיר לכל.

 

"האם סירבה שבית הספר יספק חצאית חליפית וכן גם לא לקחת את הילדה הביתה להחלפת החצאית או לאשר לה לצאת לבד. בהקשר זה נציין כי מדובר בתלמידה בכיתה ז'. בית הספר החליט שהתלמידה תהייה בספריית בית הספר ותקבל פעילות בהתאם. בית הספר לא קיבל את דרישת האם להתעלם מהתקנון החינוכי ומנסיבות הלבוש ולאפשר לתלמידה להיכנס ללמוד כרגיל. לא נסתרת מעינינו האווירה הציבורית סביב קוד הלבוש בבתי הספר, אך לצד זאת, אנו והפיקוח מגבים את המנהלת והצוות החינוכי בעמידה על ערכי בית הספר".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "סוגיית קוד הלבוש מצויה בסמכות ואחריות בתי הספר. המשרד סומך על המנהלים שהם פועלים על פי מיטב שיקול הדעת החינוכי.

 

"בעת גיבוש התקנון קבע המשרד כי יש לשמור על שני עקרונות מנחים, שותפות של ההורים והתלמידים בגיבוש הנהלים ושמירה על שוויוניות כך שקוד הלבוש יוחל באופן שווה על אוכלוסיית התלמידים והתלמידות כאחד". +

 

ח''כ אורלי פרומן (יש עתיד-תל''ם) מסרה בתגובה לאחר הפרסום ב-ynet: ''בחוזר מנכ״ל של משרד החינוך נקבע באופן ברור כי גם מעבר על הנהלים ואי עמידה בתקנון הלבוש ההולם בבתי הספר, אינם מצדיקים השארת ילד/ה מחוץ לשערי בית הספר. עמידה בכללים חלה על בתי הספר כמו גם על התלמידות והתלמידים שלהם, וזאת באופן שוויוני. על שיקול הדעת של צוות בית הספר להיות מידתי ולא להוביל למקרה נוסף ומיותר שכזה".

 

לפני ואחרי ()
הילדה בת 7 שאולצה לשבת בכיתה עם תחתונים

בתחקיר שפרסם משרד החינוך לפני כשבועיים על אודות פרשת הפשטת הילדה בת השבע שהגיעה לבית ספר יסודי בעיר עם שמלה ללא שרוולים, נקבע כי המוסד החינוכי יכול היה "להפגין גמישות גדולה יותר". בדו"ח צוין עוד כי "המחנכת לא בדקה את אורך המכנסיים שהילדה לבשה מפאת צנעת הפרט, והסתמכה על דברי האם שלילדה יש מכנסיים קצרים", אף שהחולצה הייתה ארוכה יותר מהמכנסיים שלבשה הילדה.

 

עוד נכתב בדו"ח כי "המחנכת פעלה בתום לב מתוך רצון לכבד את כללי בית הספר, ולא עשתה זאת בזדון או בכוונה לפגוע בתלמידה. בסיום המפגש ולאורכו של היום נעשו ניסיונות ליצור קשר עם ההורים, כולל ניסיון לביקור בית במטרה לפגוש את התלמידה ולדרוש בשלומה, לחזקה ולהקשיב לדברים מנקודת מבטה, אך ההורים סירבו.

 

"בנוסף התקיים שיח חינוכי רגשי בכיתה, שבמהלכו התלמידים הביעו דאגתם לשלום התלמידה והמורה. למרות האמור, אין בכוונת גורמי המקצוע להרפות אלא להמשיך ולהתמיד בניסיונות ובמאמצים לצור קשר עם התלמידה והוריה".

 

במשרד ציינו כי בקשתם של ההורים להעביר את הילדה לבית הספר אחר התקבלה, והיא תשולב בכיתה חדשה תוך ליווי של גורמי מקצוע. "במקרה המובא פה היה מקום לגלות גמישות נוכח גילה הצעיר של התלמידה ונוכח העובדה כי 'הפרת המשמעת' לא הייתה חמורה. הילדה הגיעה לבית הספר עם בגד אחיד בצבעו ועליו סמל בית הספר", ציינו במשרד החינוך. "עם זאת, הצוות סבור שמדובר באירוע מורכב, אך מצער ומיותר, שגרם לפגיעה רבה בתלמידה במשפחתה, במחנכת ובבית הספר.

מחאת המכנסיים הקצרים בתיכון דרכא בגין בגדרה ()
"מחאת המכנסונים" בתיכון דרכא בגין בגדרה

 

 

בשבועות האחרונים, עם חזרת מערכת החינוך לשגרה אחרי פגרת הקורונה, התחדדה בבתי הספר התיכוניים "מחאת המכנסונים". בכמה מקומות ברחבי הארץ הגיעו תלמידות עם מכנסיים קצרים כדי להלין על חוסר השוויון לטענתם בכל הקשור ללבוש בבתי הספר.

 

במקביל נערכו הפגנות שבהן קראו תלמידות ואלה שמצדדים בהן לאפשר לבנות להגיע לבית הספר לפי רצונן.

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים